Zamknij
REKLAMA

Po remoncie wież czerwińskiej bazyliki, przyszedł czas na mury. Trwa też renowacja fresków

09:42, 21.06.2022 | Ł.W.
Skomentuj Najpierw wyremontowane zostały wieże romańskiej bazylki w Czerwińsku nad Wisłą, teraz czas na mury, w których trzeba wymienić spoiny oraz odnowić kamienie [fot.: Łukasz Wielechowski]
REKLAMA

- Prace na północnej elewacji bazyliki mają za zadanie wzmocnić ściany i scalić kolorystycznie tę część obiektu. To zabytek wielkiej klasy, pomnik historii, więc musi to być zrobione dobrze - mówi ks. Łukasz Mastalerz, proboszcz parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Czerwińsku nad Wisłą. 

Kosztowne i pracochłonne prace są konieczne, bez nich mury kościoła, w którym modlił się między innymi król Władysław Jagiełło, idąc na Grunwald, zaczną się rozpadać.

- Prace, które przeprowadzamy w tym roku, to tak jak w przypadku prac wcześniejszych na wieżach, mają za zadanie scalić tę elewację przez wymianę tynków, które tego wymagają. Fachowcy mówią, że tynki są bardzo zwietrzałe, są słabej jakości i i trzeba je w wielu miejscach wzmacniać, poprawić spoinowanie między głazami romańskimi, bo każde jest, że tak powiem, z innej parafii. Trzeba to ujednolicić. Takie zabiegi wykonuje się co kilkadziesiąt lat, żeby ta świątynia dalej mogła służyć wiernym - dodaje ks. Łukasz Mastalerz. - To konsekwencja tego co zrobiliśmy wcześniej. Jeśli te wieże są już tak dopracowane i pięknie wyglądają, to z kolei idziemy w kolejny element elewacji bazyliki, aby wyglądał równie okazale. 

Prace, na które parafia pozyskał dofinansowanie od mazowieckiego konserwatora zabytków, mają potrwać do października. Ich kosz to ponad 600 tysięcy złotych.

- Trwają jeszcze pracy, które przeprowadzamy w samym środku świątyni, chodzi o renowację fresków, czy prezbiterium. To jest finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koszt wynosi około jednego miliona złotych - stwierdza proboszcz Mastalerz. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

AnnaAnna

1 0

No i brawo! 14:14, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MACIEKMACIEK

0 0

Ile w Polsce jest bazylik ? Z doniesień różnych mediów wynika że w co drugiej mieścinie jest jakaś "bazylika". 21:14, 26.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%