Jak powiedział PAP wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński, już wiosną Izba wskazywała, że jakkolwiek idea chronienia seniorów jest słuszna, to w praktyce godziny przeznaczone dla nich to "rozwiązanie absolutnie nietrafione".
Godziny dla seniorów są nietrafione, o czym przekonaliśmy się wiosną - ocenił wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Jak wyjaśnił, osoby starsze i tak robią zakupy w różnym czasie, a podczas wiosennego lockdownu sklepy między 10 a 12 były niemal puste.
"Osoby starsze i tak robią zakupy w różnym czasie, a sklepy między 10 a 12 były niemal puste. Natomiast po godzinie 12 w rezultacie tworzyły w nich kolejki, a jak wiemy tłok w czasie pandemii nie jest pożądany" - wyjaśnił.
Jak dodał, są też miejsca, gdzie klientami są głównie młodsi ludzie np. centra biurowe miast, nowe osiedla, tam - w jego opinii w czasie czasie godzin dla seniorów, placówki handlowe mogą się właściwie zamknąć. "A zauważmy, że dzisiaj nie mamy takiego silnego lockdownu i wielu czynnych zawodowo ludzi musi normalnie funkcjonować i w rezultacie wykorzystać przysługujące im przerwy w pracy - wskazał.
Według Ptaszyńskiego, brak klientów przez dwie godziny każdego dnia to straty dla przedsiębiorców, a co za tym idzie to także straty dla budżetu państwa z tytułu braku wpływu podatków. Przypomniał, że wiosną firmy zwracały również uwagę na to, że takie rozwiązanie sprzyja powstawaniu konfliktów. "Nie każdy klient chce się dostosować i ekspedienci muszą wypraszać młodsze osoby. Jest to kłopotliwe zwłaszcza w małych placówkach, gdzie nie ma ochrony" - wskazał.
Polska Izba Handlu jest branżową izbą gospodarczą handlu detalicznego, działa od 1997 roku. Zrzesza około 30 tys. sklepów, hurtowni spożywczych i drogeryjnych oraz firmy z otoczenia FMCG i firmy usługowe.
W ub. tygodniu na konferencji prasowej premier Mateusz Morawieckie poinformował, że zapadła decyzja o wprowadzeniu od czwartku 15 października br. godzin dla seniorów w aptekach, sklepach i drogeriach. Czas dla seniorów obowiązywał będzie w godzinach od 10 do 12. (PAP)
autor: Longina Grzegórska-Szpyt
Marta12:23, 13.10.2020
Przecież dziadki są przyzwyczajeni chodzić do sklepu rano, najpóźniej do 9-tej a zazwyczaj to już o 7:00 stoją pod sklepem. Tak ten pomysł jak i większość jest nietrafiony.
88814:33, 23.10.2020
Przecież senior w tym kraju jest tak zarobiony, że na nic nie ma czasu. Przede wszystkim na dostosowanie się do godzin w sklepach.
Ghhff21:38, 24.10.2020
Stoje w aptece ledwo z bolu godz dla seniorow juz mysle podejsc do kasy, a tu senior pelen energi prosto z marszu wpalowal sie i ma w d....w tym momencie to bardziej ja potrzebowalam tego leku dodam ze nie bylam sama mlodsza i jakos sie wczesniej nikt nie wpychal
ta12:38, 03.11.2020
bo dziadki łażą jak chcą i kiedy chcą i mówią że im jest wolno wszystko zwrócisz uwagę i dostajesz po uszach
Płońskie Ogrody - czy wykorzystano potencjał tego miejs
Oby tam tęczy nie zrobili albo kibla za setki tyśięcy
123
22:20, 2025-07-06
Płońskie Ogrody - czy wykorzystano potencjał tego miejs
Czy przy jordanku powstanie toaleta ?
Jordanek WC
22:13, 2025-07-06
Płońskie Ogrody - czy wykorzystano potencjał tego miejs
Do władz naszego miasta. Mam dla was świetną propozycję. Narysuję wam za darmo, podkreślam ZA DARMO, projekt jak to miejsce powinno wyglądać. Z Google wezmę rzut z góry i wam narysuję. Będą alejki spacerowe dostosowane również do osób niepełnosprawnych, bo ciężko tam starszej osobie przejść a co dopiero wózkiem inwalidzkim przejechać, będzie mały bulwar wzdłuż Płonki z podświetleniem i latarniami, będą ławki, miejsce na ognisko, miejsce na grilla z grillem betonowym jak na rutkach, stojaki na rowery. Dodam też tablice dydaktyczne dot. istniejących drzew. Do tego dwa słupy na kamery, aby obszar był objęty monitoringiem. Co wy na to?
Propozycja
21:34, 2025-07-06
Kupujesz czereśnie z bazarku? Lepiej przeczytaj
uważa, że polska żywność jest najzdrowsza !
Pose Sawicki
21:33, 2025-07-06
1 0
Mądre słowa. Byłam na zakupach i było bardzo dużo staruszków w maskach na brodzie bo co tam zakładać na nos i drepczących w koło regałów z pustymi wózkami. Raz na tydzień niech robią zakupy a na spacerki to las, pole, park. Mają wyznaczony czas to wówczas niech robią zakupy jak sklepy puste i czekają na nich. Żenada i złośliwość starszyzny. Szanujmy się nawzajem...