Zamknij

Zacny jubileusz Banku Spółdzielczego w Raciążu [FOTO]

08:23, 09.09.2019 Materiał promocyjny/DZ Aktualizacja: 19:14, 09.09.2019
Od lewej: Piotr Pniewski, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Raciążu, Kazimierz Miklewski, przewodniczący Rady Nadzorczej i Dorota Sztylc reprezentująca Spółdzielczą Grupę Bankową, dyrektor Departamentu Współpracy z Bankami Spółdzielczymi i Organizacji [Foto: Dawid Ziółkowski] Od lewej: Piotr Pniewski, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Raciążu, Kazimierz Miklewski, przewodniczący Rady Nadzorczej i Dorota Sztylc reprezentująca Spółdzielczą Grupę Bankową, dyrektor Departamentu Współpracy z Bankami Spółdzielczymi i Organizacji [Foto: Dawid Ziółkowski]

Pierwsza sobota września była szczególnym dniem dla społeczności raciąskiego Banku Spółdzielczego – odbyła się uroczysta gala związana z 90-leciem jego istnienia. W gościńcu „Marszałówka” pojawiło się wielu gości, z przedstawicielami samorządów i wielu instytucji na czele. Przyznano również gros odznaczeń i nagród.

Tak wspaniały jubileusz obchodzi się tylko raz, dlatego i oprawa tego wydarzenia była odświętna i uroczysta. Wśród zgromadzonych na sali gości byli m.in. gospodarz Miasta Raciąża Mariusz Godlewski, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji,  a jednocześnie przedstawiciel zarządu Powiatu Płońskiego Artur Adamski,  proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Wojciecha Wiesław Kosiński, przedstawiciele instytucji zrzeszonych w Bankowości Spółdzielczej oraz byli i obecni pracownicy instytucji. 

Jako pierwszy głos zabrał przewodniczący Rady Nadzorczej Kazimierz Miklewski, który pracę w Raciążu rozpoczął w 1969 roku. – Szanowni Państwo, Bank Spółdzielczy w Raciążu był, jest i pozostanie instytucją samorządną. Samorządność to piękna cecha – dobrze zorganizowana pozwala rozwijać lokalne inicjatywy, służyć lokalnej gospodarce i kulturze. Banki Spółdzielcze samorządności uczyły się od ich nauczycieli, znakomitych Polaków. Księży – Stanisława Staszica, Piotra Wawrzyniaka, Franciszka Stefczyka i wielu innych […]. Podkreślił również, że wielcy ludzie przed wiekami pokazali Polakom, że działając wspólnie można wiele dokonać. Dodał, że Bank Spółdzielczy w Raciążu dzięki swoim działaniom, służy mieszkańcom nie tylko Raciąża, ale także okolicznych gmin i bardzo mocno przyczynił się do rozwoju rolnictwa na tym terenie. Kazimierz Miklewski zaznaczył, że raciąski Bank Spółdzielczy w coraz większym stopniu obsługuje miejscowe małe i średnie przedsiębiorstwa, pomagając im w realizacji ich celów, dodatkowo jest bardzo ważnym partnerem dla lokalnych samorządów. - Hasłem przewodnim naszego banku jest jego misja, którą rozumiemy jako efektywne, kompleksowe i profesjonalne zaspokojenie potrzeb bankowych i finansowych właścicieli oraz klientów lokalnego rynku […] W imieniu Rady Nadzorczej dziękuję wszystkim członkom Banku Spółdzielczego w Raciążu za ich poświęcenie i trud wniesiony w jego rozwój, dziękuję […] pracownikom, którzy potrafili utrzymać jego dominującą pozycję na lokalnym rynku usług bankowych – zakończył przewodniczący Rady Nadzorczej. 

Bank Spółdzielczy w Raciążu to przede wszystkim 90 lat historii tej instytucji. Podczas gali zgromadzonym gościom przybliżył ją Prezes Zarządu Banku Piotr Pniewski. 3 maja 1929 roku w oddalonej o 8 km od Raciąża wsi Krajkowo grupa osadników z ziemi łowickiej założyła Kasę Stefczyka. Na początku zrzeszała 300 osób, a źródłem udzielanych kredytów były zgromadzone przez mieszkańców oszczędności, oraz pieniądze pochodzące z pożyczki z Banku Państwowego. Pierwszym prezesem został Wacław Łaski. - Rok 1929 obfitował w wiele wydarzeń – po raz pierwszy rozdano Oskary, Polskie Radio przeprowadziło pierwszą transmisję z meczu piłkarskiego Wisła – Cracovia, a na giełdzie w Nowym Jorku miał miejsce tzw. Czarny Czwartek, czyli krach na nowojorskiej giełdzie […] – przypominał prezes Pniewski.

Dobrze rozwijającą się działalność Kasy zatrzymał wybuch II wojny światowej. Niemcy zlikwidowali spółdzielnię, a jej majątek został skonfiskowany. Wielu pracowników straciło życie walcząc w obronie ojczyzny, w tym wspomniany prezes Łaski, którego zamordowano w Sierpcu. Kasę reaktywowano pod koniec września 1945 roku. W powojennych latach stopniowo zyskiwała ona zaufanie i kolejnych członków. W 1950 roku jej siedziba została przeniesiona do Raciąża. W kolejnych latach rozszerzał się także teren działalności banku, który obecną nazwę zyskał jednak dopiero w 1973 roku, a 3 lata później przeniósł się do nowo wybudowanego biurowca przy ulicy Mławskiej 20A, gdzie ma swoją siedzibę do dziś. Bank Spółdzielczy w Raciążu w swojej historii otrzymał także wiele wyróżnień i nagród – m.in. w 2002 roku w rankingu osiągniętych wyników ekonomicznych za 2001 rok, opublikowanym przez „Rzeczpospolitą” zajął 46. miejsce w kraju (najwyżej spośród wszystkich banków spółdzielczych działających na terenie byłego województwa ciechanowskiego), w 2008 roku otrzymał Spółdzielczy Znak Jakości za dynamiczny i bezpieczny rozwój akcji kredytowej nadany przez Krajową Radę Spółdzielczą, zaś rok później ówczesny prezes Kazimierz Miklewski otrzymał z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika medal „Pro Masovia” za 80-letni wkład Banku Spółdzielczego w Raciążu w rozwój gospodarczy regionu. Prezes Pniewski podkreślił, że Bank Spółdzielczy w Raciążu dalej będzie szedł drogą finansów z tradycjami i będzie instytucją z ludzką twarzą, tak jak było to dotychczas. 

Ważną częścią sobotniej uroczystości było wręczenie odznaczeń i nagród. Jako pierwsze przyznano Złotą Odznakę im. Franciszka Stefczyka „Za zasługi dla spółdzielczości bankowej”, którą otrzymali: Mirosław Jabłonowski, Ewa Lewandowska, Anna Ludwiczak, Włodzimierza Maziński, Edmund Michalski, Anna Oliszewską, Robert Pankowski, Izabela Pawłowska, Piotr Pniewski, Jan Wiesław Pokropski, Piotra Rajkowski, Adam Stawiński i Marzena Włudarz. Kolejne wyróżnienie, czyli Złotą Odznakę Spółdzielczej grupy Bankowej dostali Anna Błaszkowska, Wojciech Bońkowski, Barbara Cienkuszewska, Gabriela Cieślak, Lucyna Gorzkiewicz, Janina Hermanowska, Anna Kanowska, Stanisława Makowska, Wiesława Mioduszewska, Romuald Ryziński, Marianna Sadowska, Szymon Stefański, Bogumiła Werlińska i Leszek Widecki.

Wyróżniony został wieloletni pracownik instytucji, wspomniany Kazimierz Miklewski, którego Kapituła Odznaczeń Spółdzielczej Grupy Kapitałowej uhonorowała „Platynową Odznaką Spółdzielczej Grupy Kapitałowej” w dowód uznania za działania na rzecz wzmocnienia i rozwoju spółdzielczości bankowej. 

- Pan Kazimierz Miklewski to żywa historia tego Banku i całej bankowości spółdzielczej, związany z Bankiem Spółdzielczym w Raciążu od 50 lat […] to dzięki jego wytrwałej pracy i bogatemu doświadczeniu udało się stworzyć z małego lokalnego banku spółdzielczego, nowoczesną i doskonale funkcjonującą placówkę bankową […] - mówiła prowadząca galę konferansjerka. 

Podczas gali można było doświadczyć nie tylko czegoś dla ciała, ale również dla ducha. W przerwach między wręczaniem kolejnych nagród gościom zaprezentowali się wybitni artyści. Na scenie pojawiła się Agnieszka Flis – polska skrzypaczka, która jako jedyna artystka w Europie gra na autorskich, diamentowych skrzypcach elektrycznych. Artystka olśniewała nie tylko widowiskowym strojem, ale przede wszystkim znakomitym wykonaniem kolejnych utworów. Swoje nietuzinkowe umiejętności zaprezentowała także Jolanta Mensfeld-Niziołek, która maluje piaskiem i właśnie w ten niesamowity sposób przedstawiła 90 lat historii raciąskiego Banku Spółdzielczego. 

W sobotni wieczór swoje wyróżnienia przyznał także Zarząd Banku Spółdzielczego w Raciążu. Statuetkę „Za wspólne tworzenie historii” otrzymali: Jerzy Jaworski, Kazimierz Miklewski, Michał Krakowiak, Mirosław Skiba, Michał Ołdakowski, Zbigniew Forenc, Mariusz Piasecki oraz przedstawiciele samorządów: Mariusz Godlewski, Zbigniew Sadowski, Barbara Jackowska, Piotr Kostrzewski, Marek Nitczyński, Jarosław Muchowski i Artur Adamski.

Specjalne podziękowania za wieloletnią, owocną współpracę z jubilatem złożyli Burmistrz Mariusz Godlewski, dyrektor MCKSiR w Raciążu Artur Adamski i dyrektor Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Raciążu Andrzej Nizielski. Gospodarz Raciąża mówił, że jest dumny, że w mieście znajduje się taka instytucja i dodał, że dzięki wsparciu BS Raciąż udało się zrealizować wiele przedsięwzięć i imprez. Piękne słowa od nestora bankowości spółdzielczej i byłego przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego Jerzego Jaworskiego odczytał prezes Piotr Pniewski. „Mijają lata i wieki przeminą, twórcy odchodzą, dzieło pozostaje. Lud w swych legendach pamięć zachowuje, dzieła bogacą narody i kraje” – napisał Pan Jaworski. W swoim liście przypomniał także, że dzieło stworzone w Krajkowie 90 lat temu jest ponadczasowe, bo choć powstało jako Kasa Stefczyka rozrosło się do wielkości banku i utrzymało swój spółdzielczy charakter. Nestor pogratulował obecnemu zarządowi Banku Spółdzielczego w Raciążu znakomitych dotychczasowych wyników i życzył kolejnych sukcesów. 

Po zakończeniu części oficjalnej, goście udali się do Karczmy Retro, gdzie odbyła się część bankietowa bankowego jubileuszu. 

Więcej zdjęć z sobotniego wydarzenia w naszej fotogalerii poniżej. 

(Materiał promocyjny/DZ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%