Zamknij
REKLAMA

Mniej zwolnień lekarskich. Na co i jak długo chorujemy?

12:51, 04.06.2019 | za Piotrem Olewińskim, Regionalnym Rzecznikiem Prasowym ZUS województwa mazowieckiego
REKLAMA
Skomentuj
[Foto: sxc.hu/zdjęcie ilustracyjne]

9,2 mln wystawionych zaświadczeń lekarskich na łączną liczbę 102,9 mln dni absencji – to statystyki z okresu od stycznia do kwietnia 2019 r. Przeciętna długość pojedynczego zwolnienia osób ubezpieczonych w ZUS to 11 dni.  

W okresie od stycznia do kwietnia 2019 r. wystawiono w Polsce aż 9,2 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Zwolnienia obejmowały łącznie 102,9 mln dni absencji chorobowej, które wynikały z choroby własnej lub konieczności sprawowania opieki nad dziećmi oraz innymi członkami rodziny. Zwolnień jest jednak mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Liczba zaświadczeń spadła o 1,1%, a liczba dni absencji o 2,8%.

Najwyższy odsetek w Polsce - 28,6 proc. dni absencji chorobowej odnotowano w grupie wiekowej między 30. a 39. rokiem życia. Według statystyk ZUS na zwolnieniach lekarskich związanych z chorobą własną (a więc nie licząc opieki nad innym członkiem rodziny) częściej przebywały kobiety - 56 proc. Absencja chorobowa kobiet była też statystycznie dłuższa, ponieważ przeciętna długość zwolnienia w tym okresie (skumulowana od początku roku) to 20,52 dnia dla mężczyzny i 24,25 dnia dla kobiety.

Najczęściej występującymi grupami chorobowymi powodującymi absencję były ciąża, poród i połóg – 18,7 proc. (16,1 mln dni), choroby układu oddechowego – 16,9 proc. (14,5 mln dni), choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej – 14,8 proc. (12,7 mln dni) oraz urazy, zatrucia –  12,9 proc. (11, 1 mln dni). Wśród kobiet najdłuższą absencję chorobową z tytułu choroby własnej powodowały opieka położnicza z powodu stanów związanych głównie z ciążą - 25,4 proc. U mężczyzn najczęściej pojawiały się zwolnienia lekarskie w związku z ostrym zakażeniem górnych dróg oddechowych – 6,5 proc.

Grafika obrazująca liczbę zwolnień wystawionych w poszczególnych oddziałach województwa mazowieckiego

Przeciętna długość pojedynczego zwolnienia lekarskiego, wystawionego od stycznia do kwietnia tego roku, to ok. 11 dni. Najczęściej jednak, bo w 35,8 proc. przypadków, korzystano ze zwolnienia do 5 dni, z czego 3,5 proc. stanowiły zwolnienia jednodniowe. 26,8 proc. zaświadczeń lekarze wystawili na okres 6-10 dni, a 32,7 proc. - 11-30 dni. Dane te wskazują, że w bieżącym roku zwiększył się odsetek (o 1,9 proc.) krótszych zaświadczeń lekarskich (tj. do 5 dni). Wzrósł również udział zaświadczeń lekarskich jednodniowych.

Wydatki na absencję chorobową ogółem w okresie styczeń - marzec 2019 r. wyniosły 5,1 mld zł (wzrost o 7 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku), z tego na zasiłki chorobowe finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ponad 3 mld zł (wzrost o 2,7 proc.). Natomiast ze środków pracodawcy i FGŚP na wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wydano ponad 2 mld zł (wzrost o ponad 14 proc.). 

(za Piotrem Olewińskim, Regionalnym Rzecznikiem Prasowym ZUS województwa mazowieckiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone