Zamknij
INFORMACJE

Inkluzywna rekrutacja, czyli jaka?

Artykuł sponsorowany + 13:21, 15.04.2025 Aktualizacja: 13:22, 15.04.2025
Fot. Materiały promocyjne partnera Fot. Materiały promocyjne partnera

Tworzenie kultury organizacyjnej opartej na inkluzywności rozpoczyna się już na etapie rekrutacji pracowników. Sprawdź, co wyróżnia włączającą rozmowę o pracę oraz inkluzywne ogłoszenie rekrutacyjne i pokaż potencjalnym kandydatom otwartość swojej firmy.

  • Inkluzywna rekrutacja bierze pod uwagę ludzką różnorodność.
  • Aby ogłoszenie o pracę było sformułowane we włączający sposób, warto uwzględnić w nim m.in. feminatywy i podkreślić otwartość na pracowników o różnych narodowościach, płciach czy przekonaniach.
  • Podczas rozmowy rekrutacyjnej kandydaci powinni czuć się komfortowo – dobrze, jeśli biorą w niej udział także osoby odmiennego pochodzenia, w różnym wieku czy o zróżnicowanym doświadczeniu.
  • Celem inkluzywnej rekrutacji jest stworzenie środowiska pracy, w którym wszyscy czują się równi i tak samo szanowani.

Inkluzywna rekrutacja – czyli jaka?

Inkluzywność oznacza „włączenie”, czyli podejście, które uwzględnia fakt ludzkiej różnorodności. Inkluzywna rekrutacja to zatem taka rekrutacja, w której kandydat może czuć się komfortowo i być w pełni sobą – bez względu na swoje pochodzenie, płeć, doświadczenie zawodowe czy poglądy. Pracodawca lub dział HR nie powinien w żadnym stopniu dyskryminować ani faworyzować konkretnych kandydatów – równe traktowanie wszystkich aplikujących osób to podstawa. Rekrutacja „włączająca” gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i umożliwia wyrażanie własnych opinii oraz emocji. Kandydaci i pracownicy cenią sobie dziś możliwość otwartego mówienia o swoich odczuciach – w tym przypadku związanych z firmą czy warunkami zatrudnienia. To ważne, aby każda osoba zainteresowana pracą w danej organizacji miała równe szanse na udział w rekrutacji i późniejsze zatrudnienie.

Jeśli chcesz dotrzeć do jak największej liczby specjalistów, którzy zainteresują się pracą w Twojej firmie, dodaj ofertę pracy na jeden z internetowych portali.

Inkluzywny opis stanowiska pracy

Opis stanowiska pracy to jedna z ważniejszych części każdego ogłoszenia o pracę, a zarazem istotny element strategii rekrutacyjnej. Czytając go, kandydat może ocenić, czy dane miejsce pracy jest dla niego – język użyty do sformułowania tego opisu ma zatem duże znaczenie. Może on spowodować, że odbiorca od razu zapragnie aplikować o pracę, a może doprowadzić do rezygnacji – a wówczas firma może stracić szansę na zatrudnienie dobrego specjalisty. Przykładowo, kobiety, które widzą w ofercie pracy wyrażenia kojarzące się typowo z męskością, często rezygnują z wysłania CV. Jeżeli zatem poszukiwany jest pracownik bez względu na płeć, warto uwzględnić w ogłoszeniu feminatywy, czyli odmianę nazw stanowisk przez rodzaj żeński – np. specjalistka, programistka itp. Wówczas odbiorca może z łatwością stwierdzić, czy dana oferta jest skierowana także do kobiet. Dobrze również, jeśli w ogłoszeniu zostaną podkreślone konkretne korzyści, na jakie mogą liczyć zatrudnione kobiety (np. w ciąży bądź po porodzie) lub osoby ze szczególnymi potrzebami.

Sprawdź nasze porady dla firm i uczyń proces rekrutacji w swojej organizacji skuteczniejszym oraz bardziej inkluzywnym.

Inkluzywna rozmowa o pracę

W procesie rekrutacji równie ważne co ogłoszenia są same rozmowy o pracę. Warto zadbać o to, aby odbywały się one bez jakichkolwiek uprzedzeń i pozwalały wszystkim kandydatom czuć się w pełni swobodnie. Aby spotkanie kwalifikacyjne było inkluzywne, najlepiej stworzyć listę otwartych pytań, które ułatwią poznanie kompetencji i umiejętności kandydata. Dobrą praktyką jest również stosowanie takiego samego scenariusza rozmowy podczas każdego spotkania i każdorazowe stosowanie identycznych kryteriów oceny. Pozwala to uniknąć ewentualnych – nawet całkiem nieświadomych – uprzedzeń względem rekrutowanych osób. Co więcej, dobrze jeśli w rozmowie o pracę biorą udział pracownicy różnych płci i pochodzenia, w różnym wieku czy też o zróżnicowanym doświadczeniu i wykształceniu. Potencjalny kandydat może wówczas poczuć różnorodność organizacji jeszcze na etapie rekrutacji. Ważne jest również to, aby w trakcie rozmowy pamiętać o otwartości, aktywnym słuchaniu i empatii.

Podsumowanie

Główny cel inkluzywnej rekrutacji to zbudowanie takiego środowiska pracy, w którym wszyscy pracownicy są doceniani, szanowani i mają takie same szanse na rozwój. Już na etapie tworzenia ogłoszenia o pracę i przeprowadzania rozmów warto zatem zadbać o to, aby kandydaci mogli czuć się swobodnie i komfortowo. Ani oferta pracy, ani przebieg spotkania nie powinien wskazywać na to, że firma kogokolwiek wyklucza.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%