Zamknij

Integracja, edukacja, porozumienie – Powiat Płoński wspiera Ukrainę. Ponad 1 mln zł na wsparcie dla uciekinierów wojennych

10:45, 28.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:13, 10.01.2023

24 lutego 2022 r. na stałe zapisał się w historii świata, data która zostanie zapamiętana przez obecne pokolenie, ale również przekazana przyszłym. Dla uciekinierów z Ukrainy był to dzień ogromnego dramatu, ucieczki w nieznane. Dla Polaków ogromna próba empatii i test bezwarunkowo wyciągniętej pomocnej dłoni, który zdaliśmy jak nikt inny. Od tego czasu, czyli od dnia początku rozpoczęcia wojny przez Rosję, granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 8,7 mln uchodźców z Ukrainy. Pod koniec września 2022 roku o wydanie numeru PESEL zawnioskowało 1,4 mln obywateli Ukrainy. Nie wszyscy z nich pozostali  w Polsce. Część z nich przejechała przez nasz kraj, część wróciła do Ukrainy, wielu z nami zostało. Wśród nich są osoby zagubione, czekające na powrót do domu, inni bardzo szybko zasymilowali się i żyją na tyle normalnie na ile się da. 

Powiatowy Zespół ds. Pomocy Uchodźcom z Ukrainy

Reakcja Starosty Elżbiety Wiśniewskiej na wydarzenia z 24 lutego była błyskawiczna – zwołanie sztabu kryzysowego, powołanie Zespołu ds. Pomocy Ukrainie i aktywna pomoc potrzebującym wsparcia. Zarząd Powiatu, Radni oraz Pracownicy Starostwa Powiatowego w Płońsku – wszyscy solidarnie zaangażowali się w organizowane akcje pomocowe. Do działań Starostwa aktywnie włączyły się również szkoły oraz jednostki powiatowe. Część artykułów była przekazywana na bieżące potrzeby osób przebywających na terenie powiatu płońskiego, inne, np. opatrunki, koce, śpiwory przekazywane na wywóz na tereny objęte wojną. Obywatele Ukrainy w Starostwie Powiatowym w Płońsku mieli zapewnione wsparcie językowe, więc często odwiedzali urząd by uzyskać dokładne informacje na temat organizacji ich pobytu na terenie powiatu płońskiego, w tym gdzie mogą zamieszkać, wyrobić PESEL czy po prostu uzyskać wsparcie rzeczowe. Pracownicy Starostwa pełniący całodobowe dyżury robili wszystko, żeby nikt nie został bez dachu nad głową, nawet jeśli transport odbywał się  w środku nocy. 

W odpowiedzi na wołanie o pomoc 

Kiedy w wyniku dużego napływu uchodźców zaczęło brakować miejsc, w wiadomościach usłyszeć można było głosy o ludziach koczujących na dworcach i na przejściach granicznych, Starosta Elżbieta Wiśniewska wraz z Zespołem ds. Pomocy Ukrainie zdecydowała o dalszych działaniach. Do obiektów zbiorowego zakwaterowania zgłoszone zostały budynki powiatowe – Internat przy Zespole Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku, Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza przy ul. Wolności  w Płońsku oraz Internat Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Płońsku. 

11 marca 2022 r., po jednym z posiedzeń Zespołu, zorganizowany został transport i w porozumieniu z koordynatorem punktu recepcyjnego przy Dworcu Centralnym w Warszawie, grupa ochotników ze starostwa i jednostek podległych, pojechała po uchodźców. Zostali oni ulokowani w internacie Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku. Nakarmieni, zaopiekowani, mogli wreszcie odetchnąć.

Powiat Płoński wspiera 

Powiat Płoński otrzymał dofinansowanie na ponad 1 mln złotych na działania mające na celu integrację obywateli Ukrainy i zniwelowanie barier w tym przeszkadzających. Do współpracy przy projekcie włączyły się również szkoły powiatowe, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna. 

Po kilku miesiącach wdrażania projektu można zauważyć, że największym powodzeniem cieszą się kursy językowe, które prowadzone są w pięciu szkołach powiatowych. Uczestnicy kursów uczą się tam języka komunikatywnego pozwalającego przełamać barierę językową, oraz tworzenia podstawowych zwrotów w formie pisemnej. Nauka języka ma pomóc im w nawiązywaniu kontaktów, nauce, czy też w podjęciu pracy. Część uczestników projektu już teraz organizuje swój czas by zarówno móc pracować i jednocześnie uczyć się języka, który do tej pory był dla nich językiem obcym. 

Dzięki pozyskanym środkom zostały utworzone Centra Informacji i Wsparcia Uchodźców, osoby, które przybyły na teren powiatu płońskiego uciekając przez wojną, mogą uzyskać tam wsparcie prawne, psychologiczne, pomoc asystenta integracyjnego, skorzystać z pomocy tłumacza, a także otrzymać pomoc rzeczową: 

- Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku, ul. Henryka Sienkiewicza 8,

- Zespół Szkół w Raciążu, Ul. Jana Kilińskiego 64, 

- Zespół Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą, ul. Władysława Jagiełły 24.

Po pomoc rzeczową można zgłaszać się również do Starostwa Powiatowego w Płońsku, gdzie wsparcia udzielają koordynatorzy projektu bezpośrednio współpracujący z Centrami zlokalizowanymi w szkołach. 

Integracja w różnych formach 

Powiat Płoński wychodzi do obywateli Ukrainy i mieszkańców powiatu płońskiego z zajęciami, które umożliwią stopniowe integrowanie się, dlatego też już od kilku miesięcy cyklicznie zaczęły pojawiać się różne imprezy kulturalne w formie warsztatów, pokazów czy koncertów. Uczestnicy projektu wzięli udział w bożonarodzeniowych warsztatach rękodzielniczych organizowanych w Raciążu przy współpracy z Regionalnym Stowarzyszeniem Twórców Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Raciążu. 


 

Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku zapewniał integrację poprzez warsztaty kulinarne okraszone przyprawami i cudownym aromatem pieczonych ciasteczek. Smakołyków można było spróbować chociażby na Poetyckich Zaduszkach, gdzie serwowane były zarówno smakołyki, jak i poezja tradycyjna i śpiewana. Pracownia gastronomiczna od pierwszych dni grudnia zaczęła pełną parą przygotowywanie potraw wigilijnych - pierwsze były tradycyjne pierogi, następnie pierniczki. Karina, Sofia oraz Katerina wspólnie z rówieśnikami z Polski, sporządzały warenki z kapustą i grzybami, czyli polskie wigilijne pierogi.

Przegląd filmów i koncert Michała Wojtusika w klubokawiarni „Poziom Wyżej” były formą integracji poprzez kulturę. Artysta, który zaprezentował utwory polskie, ale również ukraińskie, urzekł widownię charyzmatycznym głosem. 

Zespół Szkół w Raciążu zorganizował zajęcia integracyjne dla najmłodszych z wykorzystaniem gier planszowych oraz różnych form animacji. W ramach projektu zorganizowana została wycieczka do Hopa Park – Parku Trampolin w Ciechanowie oraz do gospodarstwa agroturystycznego „Sielanka”. We wszystkich działaniach udział wzięli zarówno Polacy, jak i Ukraińcy. 

Co przyniesie Nowy Rok?

Sytuacja na terenie Ukrainy jest nadal bardzo dramatyczna, liczba uciekinierów wojennych na terenie powiatu płońskiego, mimo napływających informacji zza naszej granicy o trudnej sytuacji mieszkańców Ukrainy, nie zmienia się. Powiat Płoński będzie nadal wspierał obywateli Ukrainy przebywających na terenie powiatu, również poprzez włączenie ich do lokalnych społeczności. W najbliższym czasie, wraz ze szkołami, będą organizowane akcje pomocowe, czy też zajęcia integracyjne. Nadal prowadzone będą kursy językowe, działać będą Centra Informacji i Wsparcia Uchodźców, specjalistyczna pomoc realizowana przez Poradnię Psychologiczno –Pedagogiczną. Już dziś zapraszamy na warsztaty rękodzielnicze, muzyczne, kulinarne. Przypominamy, że projekt nie jest skierowany jedynie do obywateli Ukrainy, koordynator projektu zachęca również mieszkańców powiatu do aktywnego uczestnictwa w integracji – zabierz więc koleżankę lub kolegę z Ukrainy i przyjdź na warsztaty, będziecie tam mile widziani. 

Działanie w ramach projektu pn.: „#Slava Ukraini – działania na rzecz integracji społecznej cudzoziemców legalnie przebywających w powiecie płońskim” w ramach Konkursu "Razem Możemy Więcej. Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023”.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%