Zamknij
REKLAMA

Wielkanocne świętowanie wspólnie z uchodźcami u ''Michała''. Wszyscy odpowiedzieli pozytywnie... [FOTO]

Łukasz Wielechowski Łukasz Wielechowski 16.10, 24.04.2022 Ł.W. Aktualizacja: 14.46, 25.04.2022
Skomentuj W niedzielnym spotkaniu uczestniczyło blisko 70 osób przebywających w punktach zbiorowego zakwaterowania oraz u osób prywatnych, które zaangażowały się również w przygotowanie poczęstunku dla Ukraińców [fot.: Łukasz Wielechowski]
REKLAMA

Dziś Święta Wielkanocne obchodzą wierni obrządku prawosławnego i grekokatolickiego. Dlatego uchodźcy wojenni z Ukrainy przebywający w powiecie płońskim zostali zaproszeni na śniadanie wielkanocne. Odbyło się ono w najstarszej płońskiej parafii pod wezwaniem świętego Michała Archanioła. 

W spotkaniu uczestniczyło blisko 70 osób przebywających w punktach zbiorowego zakwaterowania oraz u osób prywatnych, które zaangażowały się również w przygotowanie poczęstunku.

Dla wielu osób z Ukrainy dzisiejsze święta wielkanocne są pierwszymi obchodzonymi z daleka od domu i najbliższych, dlatego podzielenie się jajkiem było szczególnie wzruszające.

– To jest wielki dzień dla nas i jest nam bardzo przyjemnie, że nas tak przyjęto, że była modlitwa za Ukrainę, żeby był pokój w naszym kraju - mówi Ania. – Ja na razie czuję smutek, ale ja chciałbym najpierw podziękować wszystkim ludziom, którzy nam chciały zrobić takie święto - dodaje Tania. 

W przygotowanie świątecznego spotkania zaangażowali się wolontariusze działającego przy parafii stowarzyszenia, osoby z Ukrainy, mieszkańcy powiatu oraz parafia. Na wielkanocnym stole pojawiły się dania polskie i ukraińskie.

– Generalnie polskie potrawy przygotowali Polacy, ukraińskie Ukraińcy, zaangażowali się wszyscy. Tam gdzie dotarło nasze ogłoszenie, to wszyscy odpowiedzieli pozytywnie - przyznaje Sławomir Jarosławski, prezes Stowarzyszenia „Idziemy na spacer”.

[ZT]10153[/ZT]

Gości niedzielnego spotkania witał m.in. burmistrz Płońska, Andrzej Pietrasik

Zanim jednak wszyscy zasiedli do polsko-ukraińskiego śniadania, uczestniczyli we Mszy świętej, w czasie której pobłogosławione zostały pokarmy przyniesione w koszykach. 

– My jako naród Polski, także przyciągnięty miłością i miłosierdziem Pana Boga, szczególnie teraz w niedzielę miłosierdzia Bożego, chcemy dzielić się tym miłosierdziem razem z nimi, razem z nimi chcemy świętować Wielkanoc, którą dzisiaj przeżywają. Dlatego dzisiaj jest ta wspólna agapa, aby ta boża miłość dotarła do ich serc

- stwierdza ks. kan. Janusz Rumiński, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku.

Uczestnicy spotkania połączyli się też przez Internet z włoskim księdzem, który od chwili wybuchu wojny w Ukrainie angażuję się w pomoc temu krajowi oraz uchodźcom przebywającym w powiecie płońskim. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA W FOTO-GALERII PONIŻEJ. 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

MATUS MATUS

1 1

o i eros jest, no musiał być, on ciągle z Ukrainkam i ma do czynienia HEHEHEHEHE 17:33, 27.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%