Zamknij

Ponad dwa tysiące sztuk roślin dla szkół powiatowych

14:44, 10.02.2024 Aktualizacja: 14:53, 10.02.2024

Ponad dwa tysiące sztuk roślin dla szkół powiatowych

Teren trzech szkół powiatowych będzie bardziej zielony. Powiat Płoński pozyskał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego m.in. na: nasadzenia ok. 2039 sztuk roślin – drzew, krzewów, bylin oraz utworzenie parków kieszonkowych i zielonych ścian.

1202 szt. roślin przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku

I LO zyska strefy wypoczynku i relaksu dla uczniów. Betonowy dziedziniec stanie się przyjemniejszy i bardziej zielony za sprawą nasadzeń. Roślinność nie tylko odmieni wizualnie plac, ale zapewni miejsce do relaksu oraz obniży działanie promieni światła, tak by młodzież miała gdzie odpocząć. Stare drzewa zostają.

Budynek magazynu zostanie przearanżowany na „Zieloną ścianę”. Poprzez użycie odpowiednich roślin kwitnących oraz zimozielonych powstanie dzieło sztuki, można powiedzieć, że zielony obraz - unikalny pionowy ogród. 

Ponadto w ramach prac zrealizowane zostanie: 

  • ręczne skoszenie roślinności, 
  • zdjęcie darniny i przekopanie gleby,
  •  mechaniczne plantowanie terenu i przygotowanie, 
  • rozścielenie ziemi urodzajnej (humusu), 
  • karczowanie starego pnia po ściętym drzewie, 
  • sadzenie drzew, 
  • sadzenie krzewów i kwiatów, odtworzenie trawników. 

825 szt.  roślin dla Zespołu Szkół w Raciążu

W Raciążu będą nowe nasadzenia roślinności, dużo nasadzeń. Teren raciąskiej szkoły jest duży i rośnie tam kilka starych drzew. Plac szkoły aż prosił się o nowe rośliny. Zaplanowano więc szpaler drzew wzdłuż budynku, tak by stworzyć przyjemne miejsce na odpoczynek w cieniu. W Zespole Szkół w Raciążu jest betonowe patio, które otoczone jest ze wszystkich stron murem – w tym miejscu bardzo brakuje zieleni, dlatego zaplanowano nasadzenia roślin w donicach. Rośliny na patio zostały dobrane tak, by urozmaicać plac przez cały rok i przez kilka lat. 

Co jeszcze w Raciążu? 

  • rozbiórka istniejących powierzchni utwardzonych kolidujących z nasadzeniami drzew (rozszczelnienie nawierzchni), 
  • przygotowanie rabat pod nasadzone drzewa w miejscu rozszczelnionej nawierzchni, 
  • ręczne skoszenie roślinności, zdjęcie darniny i przekopanie gleby, 
  • mechaniczne plantowanie terenu i przygotowanie, 
  • rozścielenie ziemi urodzajnej (humusu), 
  • sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, 
  • odtworzenie trawników. 

12 drzew dla Czerwińska

Zespół Szkół w Czerwińsku nad Wisłą, w konkursie organizowanym przez Starostwo, udowodnił, że ich tereny to skarbnica pięknych drzew. Nie inaczej będzie na terenie ich szkoły. Tu zadbamy o stronę wschodnią i południową, przy nowobudowanym boisku z zadaszeniem stałym. Posadzimy drzewka, które ożywią teren, wprowadzą większe urozmaicenie i poprawią atrakcyjność przestrzeni. Chcemy by nowopowstały teren zachęcił uczniów do spędzania czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu przestrzeni miłej dla oka i płuc. 

Projekt oszacowany jest na 312 tys, zł. 200 tys. zł pochodzić będzie ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego na realizację zadania pn. „Powiat Płoński się zmieni, odpoczniemy wśród zieleni” w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu „Mazowsze dla klimatu 2024”.

- Przy okazji budowy hali sportowej przy Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica i remontu Centrum Kształcenia Zawodowego w Płońsku zadbaliśmy o zagospodarowanie terenu i zieleń, ale przy każdej z naszych szkół są tereny, które można i trzeba zagospodarować dosadzając drzewa, krzewy i kwiaty albo po prostu siejąc trawę. Ta zielona przestrzeń będzie służyć uczniom i nauczycielom - przekazuje Elżbieta Wiśniewska, Starosta Powiatu Płońskiego. 


komentarz(2)

Brawo!Brawo!

2 1

Bardzo dobra decyzja! 12:46, 11.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Obserwator Obserwator

1 0

Proponuję więcej drzew zimozielonych bo straszne smutno miasto wygląda zimą 16:44, 12.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%