Zamknij
REKLAMA

To będzie prawdziwa rewolucja w polskim Kościele! Chodzi m.in. o komunię

09:45, 05.12.2021 | .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne Fot. pixaby
REKLAMA

Już za tydzień (12 grudnia) wejdzie w życie dekret Konferencji Episkopatu Polski. Zmieni to zasady dotyczące posługi w kościele. Wiemy, czego dokładnie będzie to dotyczyć. 

Dekret dotyczy stałego lektoratu i akolitatu. Akolita jest uprawniony do pomocy kapłanowi i diakonowi w sprawowaniu liturgii.

- Zmiany związane są z Listem Apostolskim "Spiritus Domini" papieża Franciszka "o zmianie kanonu Prawa Kanonicznego na temat dopuszczenia osób płci żeńskiej do urzędowej posługi lektoratu i akolitatu" - informuje Wirtualna Polska. 

Dzięki decyzji papieża Franciszka, do liturgii dopuszczone zostaną kobiety. Kobiety mogły odczytywać Pismo Święte i udzielać komunii. Do lat 70. akolitat mógł być udziałem jedynie osób kandydujących do kapłaństwa, później dopuszczeni zostali mężczyźni świeccy. 

Dlatego decyzja Franciszka nazywana jest przełomową. Są jednak pewne warunki tej rewolucyjnej zmiany. 

Zgodnie z treścią dekretu ogólnego, w Polsce biskupi będą mogli udzielać posług stałego lektoratu i akolitatu kandydatom i kandydatkom, którzy ukończyli 25. rok życia.

Episkopat tłumaczy także, jakie cechy i umiejętności trzeba posiadać. 

- Wymaga się od kandydatów i kandydatek, aby odznaczali się wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, szczególnym umiłowaniem Pisma Świętego i Eucharystii oraz duchem posłuszeństwa Kościołowi - czytamy w dekrecie KEP. 

Ponadto Kościół oczekuje od takich osób "odpowiednich przymiotów intelektualnych, wiedzy o tej posłudze w Kościele". Osoby te powinny również wyróżniać się solidnością w pracy oraz umiejętnością współpracy z innymi, cieszyć się dobrą opinią, a także być akceptowanym przez wiernych wspólnoty, do której należą.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

Damska posługa.Damska posługa.

1 0

Ciekawe kto będzie weryfikował te przymioty ? 17:08, 06.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wydawało sięWydawało się

1 0

że trudno niżej upaść, a jednak episkopat dokonuje wręcz rzeczy niemożliwych, chciałoby się powiedzieć "Códuw", nie tylko sięgnął dna, ale zaczyna w nie pukać od spodu. Ile jeszcze bluźnierstw i świętokradztw, ile jeszcze protestantyzacji, zanim ludzie się obudzą i powiedzą dość.
" Potem ujrzałem inną Bestię, wychodzącą z ziemi: miała dwa rogi podobne do rogów Baranka, a mówiła jak Smok..." Ap13, 11 19:23, 06.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BezaBeza

0 0

Tylko niejaka Krystyna P. 20:03, 09.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%