O tym się mówi

Zamknij
INFORMACJE

Dodaj komentarz

Za żebranie można dziś dostać grzywnę. Politycy chcą zmienić przepisy

Źródło: Rzeczpospolita 09:00, 05.06.2026 Aktualizacja: 13:02, 05.06.2026
Skomentuj Koniec kar za proszenie o pieniądze? Jest nowy pomysł polityków Obraz Jackie_Chance z Pixabay

W Polsce za żebranie w miejscu publicznym można dziś dostać grzywnę, naganę, a nawet karę ograniczenia wolności. Teraz grupa parlamentarzystów chce zmienić te przepisy. O co dokładnie chodzi i czy żebranie rzeczywiście stanie się legalne?

Czy osoba prosząca o pieniądze na ulicy może zostać ukarana? Dla wielu Polaków odpowiedź może być zaskoczeniem. Okazuje się, że w określonych sytuacjach żebranie jest dziś w Polsce wykroczeniem.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, do Sejmu trafił projekt zmian, który zakłada usunięcie jednego z przepisów kodeksu wykroczeń dotyczących żebractwa.

To jednak nie oznacza pełnej legalizacji żebrania.

Za żebranie można dostać karę

Obecnie kodeks wykroczeń przewiduje karę dla osoby, która „mając środki egzystencji lub będąc zdolną do pracy” żebrze w miejscu publicznym.

W praktyce grozi za to kara nagany, grzywna do 1,5 tys. zł lub kara ograniczenia wolności.

Przepis obowiązuje od kilkudziesięciu lat i od dawna budzi kontrowersje. Krytycy zwracają uwagę, że trudno jednoznacznie ocenić, kto jest „zdolny do pracy”, a kto nie. Jeszcze większe wątpliwości budzi określenie „posiadanie środków egzystencji”.

Co chcą zmienić politycy?

Według informacji „Rzeczpospolitej” Parlamentarny Zespół ds. Zakończenia Bezdomności, skupiający posłów i senatorów różnych ugrupowań, chce wykreślenia właśnie tego przepisu.

Zwolennicy zmian argumentują, że osoby znajdujące się w kryzysie bezdomności często nie mają innych źródeł utrzymania. W ich ocenie nakładanie kar finansowych na osoby żyjące na granicy ubóstwa nie rozwiązuje problemu, a czasem może go jeszcze pogłębiać.

Wskazują również, że obecne przepisy są nieprecyzyjne i pozostawiają szerokie pole do interpretacji.

Nie wszystko będzie dozwolone

Projekt nie zakłada całkowitego zniesienia odpowiedzialności za żebractwo.

W kodeksie mają pozostać przepisy dotyczące żebrania natarczywego, oszukańczego lub prowadzonego z wykorzystaniem dzieci.

Oznacza to, że osoba agresywnie zaczepiająca przechodniów, wyłudzająca pieniądze pod fałszywym pretekstem lub wykorzystująca do tego dzieci nadal mogłaby zostać ukarana.

Na razie projekt znajduje się na początku drogi legislacyjnej. Parlamentarny zespół zapowiada zbieranie podpisów pod propozycją zmian. Jeśli nowe przepisy zyskają poparcie większości parlamentarnej, zasady dotyczące żebrania w Polsce mogą w najbliższych latach ulec znaczącej zmianie.

(Źródło: Rzeczpospolita)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu plonskwsieci.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Strzały w zaparkowane samochody? Mieszkańcy alarmują, p

Ten kretyn wali z wiatrówki ,lep ma *%#)!& zajrzyjcie do niego

Kapek vel kapusta

18:42, 2026-06-05

Płońsk i OHP chcą pomóc młodym wejść na rynek pracy

Zabiło normalne zakłady pracy, stworzyło kolesiostwo na stolki, przykład stadion i były policjant.

35 lat samorzadu

13:41, 2026-06-05

Strzały w zaparkowane samochody? Mieszkańcy alarmują, p

Wojsko,Policja,SW,Sop,Straż Graniczna,każda formacja uzbrojona robi największą robotę w tym kraju,straż pożarna to nieuzbrojona formacja,powinna być jak straż miejska pod miejscowy samorząd i bez przywilejów,w Osp robią to samo ,prawie charytatywnieW psp łażą do psychiatrów i psychologów żeby załatwić % do emerytury, w służach z bronią typu sw, policja nie bo gdyby zabronili im kontaktu z bronią to by zabrakło dla nich etatów bez broni na jednostce i burtaStrażacy nie strajkują bo mają dużo wolnego i dorabiają drugą pensjęW straży nie brakuje ludzi do pracy.Straż jest formacją nieuzbrojoną,nie powinni być podpięci pod mswia i mieć przywilejów emerytalnych,powinni być jak straż miejska pod miejscowym samorządem.PSP ŻARTOBLIWIE SAMI STRAŻACY NAZ. NOCLEGOWNIĄ BO WYSPANI PO 24 H IDĄ DO DRUGiej roboty w bhp albo lotnisko modlin, na tiry albo handlują cebulą bo mają gospodarstwaStrażaki z psp dorabiają w bhp ,lotnisko modlin w straży lotniska,handlują cebulą na fb i jeżdżą na tirach,ciekawe czy mają zgody przełożonych?wyspani po nocy bez wyjazdu zabierają prace innymW psp w małych miastach robota jest z polecenia po znajomości,ojciec odchodzący na emeryt. Wstawia na swoje miejsce syna ,albo wójt jakiejś gminy poleca kogoś z osp

Darek

22:49, 2026-06-04

Strzały w zaparkowane samochody? Mieszkańcy alarmują, p

to jest jakiś skandal

zenobiusz

21:30, 2026-06-04

0%