Zamknij
REKLAMA

Prof. Tomasiewicz: czwarta fala potrwa dwa miesiące; kilkanaście tysięcy zachorowań w szczycie

09:56, 17.09.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Patrząc jak przybywa zachorowań i wszystko się rozpędza to obawiam się, że kilka tysięcy zachorowań dziennie w ciągu najbliższego miesiąca jest prawie pewne, a kilkanaście tysięcy zachorowań w szczycie to nie są wartości nierealne. Czwarta fala, która w tej chwili się zaczyna, na pewno potrwa przynajmniej dwa miesiące" - powiedział kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych w SPSK 1 w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz.

To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące; kilka tysięcy zachorowań dziennie i nawet kilkanaście tysięcy zachorowań w szczycie, to nie są wartości nierealne - powiedział PAP kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK 1 w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz.

W rozmowie z PAP specjalista odniósł się do aktualnych statystyk podanych przez Ministerstwo Zdrowia. Wynika z nich, że w Polsce przybywa nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.

"Ostatnie półtora tygodnia to jest jakaś nawałnica pacjentów i to w naprawdę ciężkim stanie. Mam wrażenie, że zatoczyliśmy duże koło i wróciliśmy do sytuacji, kiedy pacjenci trafiają do szpitala na późnym etapie i wymagają intensywnej terapii" - powiedział specjalista.

Zdaniem prof. Tomasiewicza, dzieje się tak dlatego, ponieważ chorzy do ostatniej chwili leczą się sami w domu. "Każdy do końca uważa, że to nie COVID-19, a widoczne objawy to tylko przeziębienie. Dopiero jak jest bardzo źle pacjent wzywa karetkę i przyjeżdża do szpitala" - powiedział specjalista. Powiedział, że półtora roku od rozpoczęcia pandemii wiele osób bardziej obawia się o samopoczucie innych, niż o własne zdrowie. "Wiele osób myśli w kategoriach: +nie będę robił badań, bo jak wyjdzie COVID-19 to wszyscy wokół będą w kwarantannie+. Dla nas to argument niepoważny, ale musimy brać pod uwagę, że część pacjentów myśli takimi kategoriami" - wyjaśnił specjalista.

W kierowanej przez prof. Krzysztofa Tomasiewicza Klinice Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie przebywało w czwartek 28 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, a osiem łóżek było wolnych. Na intensywnej terapii zajęte było wszystkie dziewięć łóżek. Jak poinformował prof. Tomasiewicz, zaledwie 2-5 proc. jego pacjentów zajmujących łóżka przeznaczone dla chorych na COVID-19 to osoby zaszczepione.

"Praktycznie wszystkie osoby, które mamy w tej chwili w klice, poza trzema, są to osoby niezaszczepione. Niezaszczepione są praktycznie wszystkie osoby w ciężkim stanie, które wymagają tlenoterapii wysokoprzepływowej, albo podłączenia do respiratora" - powiedział specjalista.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce wykonano ponad 36,8 mln szczepień, a pełni zaszczepionych jest 19 167 754 mln osób.

"To nie są dane zadowalające. One oznaczają, że mamy około 50 proc. zaszczepionych" - powiedział prof. Tomasiewicz. Dodał, że o sukcesie można by mówić na poziomie 70-80 proc. zaszczepionych. "Bardzo ważne są dane, które pokazują odsetek zaszczepionych w odpowiednich grup wiekowych. W grupach 60+ ten odsetek kształtuje się w granicach 60-70 proc. To za mało. To w dalszym ciągu jest 30-40 proc. potencjalnych kandydatów na ciężki przebieg COVID-19" - powiedział specjalista.

Prof. Tomasiewicz negatywnie ocenia szanse namówienia do szczepień osób, które nie chcą się szczepić. "My ich pewnie nie przekonamy. W ostatnich miesiącach widzieliśmy, że nawet śmierć osób z otoczenia zazwyczaj nie przekonuje do szczepienia" - powiedział specjalista. Zdaniem specjalisty, powinno się większy nacisk położyć na przekonywanie osób niezdecydowanych. "Spotykamy bardzo wiele osób, które nie wykluczają szczepienia, ale mówią: +najpierw poczekam, popatrzę+. Tu nie ma na co czekać, dlatego że pociąg się rozpędza w tym momencie. Nigdy nie wiadomo, kto się zakazi, kto ciężko zachoruje. Tu nie ma mądrych i gwarancji, że uda się tego uniknąć" - podkreślił prof. Tomasiewicz.

Zapytany o skuteczność szczepień specjalista powołał się na przykład Japonii, w której odsetek ofiar śmiertelnych koronawirusa spadł. "W tych krajach, gdzie jest wysoki odsetek zaszczepionych osób różnice są kolosalne. Ekstremalnym przykładem jest Japonia, gdzie śmiertelność w ciągu ostatnich 28 dni była na poziomie 0,03 proc. w stosunku do liczby zdiagnozowanych przypadków, podczas gdy wcześniej śmiertelność była zbliżona do 2 proc." - powiedział prof. Tomasiewicz. Dodał, że podobnie jest w Izraelu, gdzie po wprowadzeniu masowej akcji szczepień odsetek zgonów spadł z 2 proc. do 0,2-0,3 proc. "To pokazuje istotę szczepionki, czyli ochronę przed ciężkim covidem i przed zgonem" - powiedział specjalista.

Wyjaśnił, że szczepionka nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed zakażeniem, ale zmniejsza ryzyko ciężkich powikłań i śmierci. "Z jednej strony mamy przed oczami dramatyczne sytuacje, przypadki szybkich śmierci osób niezaszczepionych. Z drugiej mamy dane wskazujące, że szczepienie chroni przed śmiercią, ratuje życie. Tu nie ma co dyskutować" - podkreślił prof. Tomasiewicz.

Zdaniem specjalisty, koronawirus "jeszcze chwilę z nami zostanie", dlatego powinniśmy przyzwyczaić się do przestrzegania zasad dystansu społecznego. "To nie jest tak, że podamy szczepionkę i za dwa miesiące nie będzie COVID-19. Nigdzie na świecie tak nie będzie. Natomiast korzyści płynące ze szczepienia są kolosalne" - wyjaśnił prof. Tomasiewicz.

Zapytany przez PAP o szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia odpowiedział, że potrzebna do tego jest zgoda Europejskiej Agencji Leków (EMA), której nie ma. "W przypadku dzieci absolutnie nie może być mowy o wcześniejszym dostępie. Dopóki nie mamy rekomendacji EMA, nie możemy szczepić" - dodał prof. Tomasiewicz.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 722 nowych zakażeniach koronawirusem. Cztery osoby zmarły z powodu COVID-19; z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło sześć osób.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

jprjpr

2 0

a gdzie ten lumpowaty prof 😡 co wieszczył rzeż w sierpniu 11:44, 19.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

uczy uczy

1 0

się posługiwać nożem,
https://szczecinskie24.pl/gdybym-umial-sie-poslugiwac-nozem-to-bym-sie-posluzyl-prof-horban-o-interwencji-poselskiej-w-domu-dziecka/
dla porównania z posłem Braunem, ta chamska wypowiedź nie jest groźbą karalną. 22:29, 20.09.2021


DrDr

2 0

Zbigniew Hałat (epidemiolog, b. wiceminister zdrowia) rozprawia się z rządową propagandą! "Szef BioNTech stwierdził, że on w każdej chwili jest gotów wyprodukować szczepionkę w 6 tygodni na każdy nowy wariant. Te warianty Alfa, Beta, Delta itd. są zabawą medialną..." całość
https://nczas.com/2021/09/20/dr-halat-ostro-o-covidowej-propagandzie-juz-czas-najwyzszy-strzasnac-z-siebie-ciezka-lape-cenzury-video/ 22:24, 20.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Emerytka Płońsk 76l Emerytka Płońsk 76l

5 0

Jestem spokojna o pandemię, gdyż na czele państwa stoi bankier Matołusz, od wyszczepiania jest pan historyk ministrant Dworczyk, główny inspektor sanitarny to elektryk, ministrant zdrowia Niedzielski to ekonomista a głównym ekspertem PiSiego rządu od wirusów jest reumatolog bez doktoratu wszędzie nazywany doktorem i ekspertem.
Zdrowieję w oczach. 22:24, 21.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%