Zamknij
REKLAMA

Machałek: szczepienia w szkołach we wrześniu

12:32, 25.08.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Po rozpoczęciu roku szkolnego we wszystkich chętnych szkołach odbędą się szczepienia dzieci i młodzieży od 12. roku życia – poinformowali minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister edukacji Marzena Machałek na środowej konferencji w Komorowie. Wątpliwości w sprawie szczepień rodzice mogą zgłaszać pod adresem: [email protected]

Udostępniamy nagranie wideo:

Szczepienia są bardzo istotne, dlatego od paru miesięcy w szkołach ruszyły rzetelne przygotowania do tego procesu. Akcja szczepień odbędzie się we wrześniu - poinformowała podczas konferencji prasowej wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.

Wspólna konferencja prasowa wiceminister edukacji, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa rządu Mateusza Morawieckiego odbyła się w składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie. Spotkanie dla mediów poświęcone było dostawom pakietów covidowych dla szkół.

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek powiedziała, że zgody na szczepienia dzieci będą zbierane od rodziców pod koniec sierpnia i na początku września. Szczepienia będą mogły się odbywać po rozpoczęciu roku szkolnego.

"Dyrektorzy mają to organizować, mają jasne wytyczne. Świetnie wiedzą, co mają robić" - przyznała Machałek.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przypomniał, że w zeszłym tygodniu wystosował list do pracowników oświaty, który jest kompendium wiedzy o szczepieniach.

Zwrócił uwagę, że przy szczepieniu dzieci obecny będzie lekarz, "żeby poczucie bezpieczeństwa było zdecydowanie większe". Na dodatkowy sprzęt i środki bezpieczeństwa dla szkół rząd przeznaczył ponad 100 mln zł.

Szef rządu poinformował, że polecił MEiN przygotowanie szkół do normalnego powrotu do funkcjonowania od 1 września. Poinformował też, że do 32 tys. miejsc z różnych ośrodków Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w całym kraju wyjadą transporty środków dezynfekcyjnych, masek, maseczek i różnego rodzaju środków ochrony fizycznej.

"Bardzo chcemy rozpocząć ten rok stacjonarnie, normalnie, wrócić do normalności i tak chcemy ten rok też zakończyć. Żeby tak mogło się stać, żeby to mogło być na 100 proc. zrealizowane, musimy być przygotowani w wielu aspektach, w wielu dziedzinach, w wielu segmentach" - powiedziała Machałek.

Podziękowała premierowi za przekazanie szkołom sprzętu do dezynfekcji z funkcja mierzenia temperatury oraz środków ochrony osobistej o łącznej wartości 100 mln zł.

"To wszystko, by w szkole było bezpiecznie, by bezpieczni byli uczniowie, nauczyciele i rodzice" - podkreśliła Machałek. Wskazała, że bardzo istotny jest cały ruch okołoszkolny - "miliony ludzi zaangażowanych w odprowadzanie dzieci do szkół, kontakty". Dlatego - jak mówiła - obok zaopatrzenia w sprzęt i środki ochrony - bardzo ważne są szczepienia przeciw COVID-19.

"Dlatego też od paru miesięcy przygotowujemy się do szczepień w szkole. Praktycznie, od kiedy Rada Medyczna zarekomendowała szczepienie dzieci, my do tych szczepień się przygotowujemy" - powiedziała wiceminister. Przypomniała, że na początku czerwca do szkół trafiły informacje na temat szczepień, instrukcje i harmonogram działań.

"Akcja szczepień, taka już zintensyfikowana, będzie miała miejsce we wrześniu. Planujemy takie trzy tygodnie, ale praktycznie dzieje się to już teraz. Już w tej chwili kuratorzy, dyrektorzy kontaktują się z rodzicami, są telekonferencje, przekazują informacje, prawdziwe informacje, sprawdzone, rzetelne na temat tego, jak szczepienia chronią przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, przed zachorowaniem, przed skutkami tej choroby" - mówiła.

"Już dziś do szkół pójdą pakiety informacyjne, filmiki skierowane do dzieci w różnych grupach wiekowych, scenariusze lekcji" - poinformowała. Podała, że do szkół trafią też materiały instruktażowe dla nauczycieli, jak rozmawiać o tym z dziećmi, z rodzicami.

"To kolejny bardzo ważny element chronienia się przed koronawirusem i chronienia stacjonarnej nauki, za którą wszyscy bardzo tęsknimy" - zaznaczyła.

Wiceminister wskazała też, że akcja szczepień w szkołach będzie mogła być prowadzona zarówno bezpośrednio w placówkach, jak i w punktach szczepień w porozumieniu z nimi. Zaznaczyła, że przy okazji szczepień dzieci będą mogli zaszczepić się także dorośli - rodzice i nauczyciele. Jednocześnie podała, że według szacunków MEiN zaczepionych przeciw COVID-19 jest już 75-80 proc. nauczycieli.

"Naprawdę jest nieźle, ale chcielibyśmy, aby było ich więcej, dlatego bardzo, bardzo mocno zachęcamy" - powiedziała.

Machałek zwróciła także uwagę na to, że bardzo ważnym elementem powrotu do normalności jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna.

"Tutaj też rekomendacje do szkół zostały wysłane, przekazane przez kuratorów. Szkolimy też nauczycieli, pedagogów, dyrektorów rozpoznawania sytuacji kryzysowej u dziecka, a także w pomocy i przeciwdziałaniu sytuacji kryzysowej" - zaznaczyła.

Dodała, że pierwsze tygodnie nauki to będzie także analiza programów profilaktyczno-wychowawczych, przygotowanie lekcji o zdrowiu. "Skupiamy się na zdrowiu nie tylko fizycznym, ale także psychologicznym i duchowym" - zapewniła.

"Jesteśmy, panie premierze, dobrze przygotowani, dziękujemy za wsparcie. Chcę podziękować ministrowi zdrowia, głównemu inspektorowi sanitarnemu za to, że te wszystkie rekomendacje, materiały, wspólnie opracowaliśmy" - powiedziała. (PAP)

autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Aleksander Główczewski, Piotr Nowak

dsr/ ago/ pin/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

AAAA

2 0

Polecam obejrzeć https://www.youtube.com/watch?v=qf0F5RXrjPs&t=56s 17:42, 25.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IgaIga

4 0

Dlaczego tylko 15 % posłów jest zaszczepionych . Niech sami się najpierw zaszczepią skoro szczepionka taka bezpieczna . Dlaczego mediach nic się nie mówi o testowaniu szczepionki w Polsce na małych dzieciach 17:49, 25.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ej matołyEj matoły

4 0

Teraz już kumacie czaczę po co dzieci idą (na krótki okres) do szkoły ? 18:08, 25.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PreczPrecz

4 0

z łapskami od polskich dzieci. Na zaszczepienie dziecka poniżej 12 lat konieczna jest zgoda obojga rodziców. Prawo międzynarodowe zabrania eksperymentów medycznych, tym samym odpowiedzialni urzędnicy sami postawili się po za nawiasem prawa. Co robi w tej sprawie policja i prokuratura, dlaczego nie ściga tych ludzi za przekroczenie uprawnień, art. 231 kk 18:08, 25.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%