Zamknij
REKLAMA

Prof. Gut: we wtorek lub środę dowiemy się, w którą stronę zmierza pandemia w Polsce

11:57, 27.02.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W sobotę Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły 12 100 nowych zakażeń koronawirusem. To o 561 chorych więcej niż w piątek i o 3 590 więcej niż tydzień temu. Zmarły 303 osoby.

W którą stronę zmierza pandemia w Polsce, będziemy widzieli dopiero we wtorek bądź w środę. Sobotnie dane są na pograniczu. Wszystko zależy, czy wychwycono wszystkie przypadki, które się łączyły z wcześniejszymi zdarzeniami - powiedział PAP w sobotę wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

W ocenie prof. Guta, "mogło być dużo gorzej". "To są dane, które są na pograniczu. Wszystko zależy, czy wychwycono wszystkie przypadki, które się łączyły z wcześniejszymi zdarzeniami i czy udało się wyłapać prawie wszystkich. Jeżeli tak, to wówczas tendencja zakażeń utrzyma się na obecnym poziomie. Jeśli sytuacja się wymknęła spod kontroli, albo ktoś był osobą zakażoną, a nie chciał się zbadać i zastosować obowiązujące zasady samoizolacji i izolacji, to w najbliższych dniach liczba stwierdzonych zakażeń pójdzie w górę" - powiedział prof. Gut.

"Jak wygląda faktyczna sytuacja i w którą stronę zmierza pandemia, będziemy widzieli dopiero we wtorek bądź w środę" - zaznaczył wirusolog. "W niedzielę ludzie nie udają się do lekarza, więc wyniki podawane w poniedziałek nie do końca odzwierciedlają stan zakażeń w kraju" - dodał.

Pytany o dużą liczbę zakażeń na Mazowszu - gdzie odnotowano 2272 nowe przypadki - prof. Gut wyjaśnił, że jest to efekt turystyki. "Większość osób, które wypoczywała m.in. w Zakopanem, pochodziła z centralnej Polski" - wskazał.

W ocenie wirusologa, 303 osoby, które w ciągu ostatniej doby zmarły, to duża liczba. "Trzeba pamiętać, że wciąż trwają szczepienia grupy seniorów, a więc osób, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby. Poza tym, mamy za mało szczepionki" - stwierdził prof. Gut.

Zaznaczył, że jeśli uda się zaszczepić najstarsze roczniki obywateli, wówczas - nawet jeśli wskaźnik zakażeń będzie się zwiększał - nie powinna proporcjonalnie rosnąć liczba zgonów osób chorych na COVID-19. Wśród młodszych osób ciężkie przypadki przechodzenie choroby są zdecydowanie rzadsze" - powiedział prof. Gut. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ krap/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

Chciałbym,Chciałbym,

8 0

żeby pan profesor jako doradca rządowy ujawnił swoje oświadczenie majątkowe, podobnie zresztą jak i pozostali, żeby wszyscy mogli się przekonać, czy otrzymywał czy nie wsparcie finansowe od koncernów farmaceutycznych 15:33, 27.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Skończ waśćSkończ waść

8 0

dlaczego nagle statystycznie zmniejszyła się śmiertelność z powodu grypy i ilość zachorowań??? Czyżby teraz mniej na nią chorowało - tak nagle - bo lepiej brzmi chory na covid-19??? 19:25, 27.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrzestańPrzestań

4 0

No proszę, a przez cały 2020 r. nie było słychać o żadnych wariantach, o żadnych szczepach. Jakże nudno było. 14:33, 28.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%