Zamknij
REKLAMA

Projekt RM: mniejszy dystans społeczny i więcej kibiców na stadionach

16:25, 17.07.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Widzimy, że na obiektach sportowych, z wyjątkiem pierwszych meczów, zasady sanitarne są dość dobrze przestrzegane i egzekwowane. Ta odpowiedzialność po stronie organizatorów jak i kibiców pozwala na zwiększenie limitu dostępnych miejsc dla fanów sportu" - poinformował PAP wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Dystans społeczny zostanie skrócony z 2 m do 1,5 m, na targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób, a na obiektach sportowych limit publiczności zostanie podwyższony do 50 proc. - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów.

Dodał, że z kolei targi, kongresy czy szkolenia to wydarzenia, na których liczba osób może być w pełni kontrolowana, a każdy uczestnik może być ewidencjonowany z imienia i nazwiska. "Co za tym idzie, mogliśmy tu wprowadzić pewne poluzowania co do tzw. dystansu społecznego" - podkreślił wiceszef MZ.

Z projektu wynika, że podstawową zmianą w rozporządzeniu jest skrócenie tzw. dystansu społecznego z 2 m do 1,5 m, przy jednoczesnym zachowaniu obowiązku zakrywania nosa i ust. Obniżono także maksymalny limit uczestników targów, wystaw, kongresów, konferencji i spotkań na osobę na 2,5 mkw.

W projekcie podwyższono także limit publiczności do 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla kibiców na stadionach piłkarskich i żużlowych.

Z projektu wynika, że w zajęciach lub w wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób, będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 300 uczestników. W limicie nie zawierają się osoby zajmujące się obsługą wydarzenia.

Ponadto podniesiono limit publiczności na innych obiektach sportowych do 50 proc. Zmiana ta przewiduje również otwarcie dla publiczności hal sportowych we wskazanym 50-procentowym limicie.

Zdecydowano także o zniesieniu ograniczenia liczby uczestników zajęć na basenach. Podniesiono limit uczestników do 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności. Zdecydowano o nieróżnicowaniu sytuacji basenów otwartych i zamkniętych. Z kolei z aquaparków będzie mogło korzystać nie więcej osób, niż wynosi 75 proc. obłożenia obiektu.

W projekcie zapisano także zniesienie obowiązku naprzemiennego zajmowania miejsc w kinach, na imprezach artystycznych i rozrywkowych w pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach i w muszlach koncertowych.

W projekcie przewidziano też udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni (nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc).

Widz będzie dalej zobowiązany do zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez niego miejsca oraz podczas poruszania się na terenie obiektów. Będzie też musiał zachować 1,5 m odległości od innego widza - w przypadku obiektów bez oznaczonych miejsc.

W uzasadnieniu do projektu wskazano także na jak najszybsze wznowienie programów rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niezbędne będzie jednak zachowanie wszystkich rekomendacji wydanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Do odwołania, warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym w systemie stacjonarnym jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego nie wcześniej niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego.

Uwagi do projektu rozporządzenia można przesyłać na adres [email protected] do poniedziałku 20 lipca 2020 r. do godz. 10:00.

Rozporządzenie ma wejść w życie 21 lipca 2020 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać 4 sierpnia 2020 r.(PAP)

autorki: Karolina Kropiwiec, Olga Zakolska

kkr/ ozk/ mhr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

RacjonalRacjonal

3 0

Tyle kibiców ile miejsc, tyle ludzi w kościele ile ławek, dzieci do szkół i normalnej nauki, maski nieobowiązkowe dla tych którzy dalej w to wszystko jeszcze wierzą. Skończmy to wreszcie. 20:29, 17.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ii

0 2

na koncerty Zenka bez ograniczeń, niech lud się bawi po wyborach!!! 08:50, 20.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HaahaHaaha

2 0

Jedni się bawią, inni oglądają tvn plując frustracją i nienawiścią po nieudanych wyborach 11:09, 20.07.2020


REKLAMA