Zamknij
REKLAMA

Morawiecki: Od 13 czerwca granice z państwami UE otwarte

17:10, 10.06.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Jak mówił Morawiecki, dzięki skutecznej strategii rząd częściowo przywrócił gospodarkę do działania i podjął decyzję o otwarciu granic z państwami UE od 13 czerwca.

Od soboty, 13 czerwca granice Polski z państwami UE zostaną otwarte - oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w jednym z zakładów firmy Styropmin w Łochowie (mazowieckie). Jak dodał, od 16 czerwca możliwe też będą loty międzynarodowe.

"Uczymy się. Dzięki temu mogliśmy szybko spowodować powrót gospodarki na razie na trzeci, czwarty bieg, a za chwilę - mam nadzieję - na piąty bieg" - mówił Morawiecki. Jak najszybciej potrzebujemy przywrócić kontakty handlowe z Unią Europejską - dodał.

"Od 16 czerwca będą możliwe loty międzynarodowe, choć przewoźnicy do tych decyzji muszą się dostosować i będą potrzebowali pewnie tydzień, dwa, czy trzy, na przygotowanie siatki połączeń - powiedział szef rządu. "Już teraz jesteśmy z kontakcie z LOT - em, aby odpowiednio zaplanował sobie świadczenie usług" - dodał.

"Jesteśmy w ważnym momencie walki z koronawirusem. Nie wiadomo, co będzie za miesiąc, dwa czy trzy. Ale dziś można powiedzieć, że zarządzamy ryzykiem we właściwy sposób" - mówił Morawiecki.

Premier przypomniał że przeważająca wielkość polskiego eksportu kierowana jest do państw członkowskich Unii Europejskiej, dlatego otwarcie z nimi granic jest takie ważne.

"Nam potrzebne są kontakty z Unią Europejską jak najszybciej, takie, aby powróciły do poprzedniego stanu" - dodał.

Morawiecki poinformował, że dzięki pomocy ze strony państwa, firma Styropmin wreszcie wychodzi na prostą i nie tylko wznowiła produkcję i eksport, ale też inwestuje w nowych miejscach w Polsce.

Premier wyraził nadzieję, że Polska nie tylko przejdzie obronną ręką przez "koronakryzys", ale że będzie jednym z tych państw, którego firmy "będą gotowe do kolejnego skoku eksportowego".

Michał Luba, prezes firmy Styropmin podkreślił, że informacja o otwarciu granic była długo oczekiwana, gdyż ich zamknięcie bardzo "blokowało" firmę.

Luba podkreślił, że pomoc którą spółka Styropmin otrzymała od państwa, pozwoliła na utrzymanie jej płynności finansowej.

Styropmin to jeden z wiodących i największych producentów styropianu w Polsce oraz w Europie. Od początku lat 90-tych, czyli od momentu powstania, wyprodukowała już blisko 20 mln metrów sześciennych styropianu.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ wkr/ drag/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

jooljool

0 0

co za naród, jak tak można wogóle. Skandal skandal po trzystakroć do kroćset! 00:19, 11.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niknik

0 0

granice po otwierane z zewnątrz, a dla nas to co, bo nawet te brudasy ze słowacji nas nie chcą 18:53, 11.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA