Zamknij
REKLAMA

Niepewny spokój... Czy zmarłych z części grobów na płońskim cmentarzu trzeba będzie przenieść?!

12:20, 01.09.2021 | I.K.
Skomentuj Czy sporne strony dojdą do porozumienia w kwestii pochówków na nowej części płońskiej nekropolii? Taką nadzieję ma proboszcz płońskiej parafii [Foto: Paweł Nagadowski]
REKLAMA

W zasadzie każdy pogrzeb kończy się słowami ,,spoczywaj w spokoju”. Niestety ta przenośnia może nie znaleźć potwierdzenia, jeśli chodzi o 174 zmarłych pochowanych na płońskim cmentarzu parafialnym. Po wielu latach okazało się, że ich pochówku dokonano niezgodnie z prawem administracyjnym. Cała sprawa wygląda dość dziwnie, bo ciągnęła się kilkanaście lat, a przez ten czas pojawiały się sprzeczne decyzje. Oto, co mówią same zainteresowane strony.

W roku 2005 płoński sanepid wydał zakaz pochówków w odległości nie mniejszej niż 50 metrów od budynków mieszkalnych. Dotyczyło to zwłaszcza posesji przy ulicy Kopernika, ale nie tylko. Poprzedni proboszcz Parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku ominął ten zakaz opierając się na analizach prawnych, z których wynikało, że taki zakaz dotyczy tylko nowo powstających cmentarzy. Dalej było jak było, prawo sobie, Kościół sobie.

W 2014 roku miejscowy sanepid wycofał poprzednią decyzję o zakazie pogrzebów. Czyli de facto zatwierdził zgodę na powstanie grobów w spornej strefie. Decyzja sanepidu wynikała z faktu, że Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny stwierdził nieważność ustaleń jednostki podrzędnej. Następnie Główny Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję o anulowaniu zakazu pochówku w odległości nie mniejszej niż 50 m od posesji znajdujących się przy cmentarzu. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z powództwa właścicieli domu sąsiadującego z cmentarzem.

W 2017 roku sąd odrzucił decyzje wydane przez administrację państwową i wydał wyrok przyznający rację powódce. I wszystko bardzo się skomplikowało. Wyrok Sądu Administracyjnego oznaczał bowiem, że pochówków dokonano wbrew prawu, a zatem groby powinny zostać usunięte ze spornej strefy. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że właściciele posesji przylegającej do płońskiego cmentarza wystąpili na drogę prawną, domagając się zamknięcia całego cmentarza.

Powiatowy inspektor sanitarny sprzeciwia się temu żądaniu. W przypadku cmentarzy komunalnych decyzje o ich zamknięciu podejmują rady gminy lub miasta. Cmentarz parafialny mogą zamknąć władze kościelne. No i oczywiście sąd - wydając taki wyrok. Jak będzie? Trzeba czekać. Choć strona kościelna usiłuje znaleźć porozumienie z mieszkańcami, którzy wystąpili na drogę prawną.

W obecnej sytuacji nie wyklucza się, że 174 osoby pochowane w 124 grobach będą przenoszone. Tylko gdzie? Miejsca na cmentarzu parafialnym już nie ma. Jest oczywiście forma zadośćuczynienia za taką ''samowolkę budowlaną”. Ale to już kwestia dogadania się obu stron. A jak widzą ten problem ci, których on dotyczy?

Ostatnio wniesiono wniosek do PPIS w Płońsku o zamknięcie cmentarza parafialnego w Płońsku . Wniosła go osoba fizyczna będąca w sporze z Parafią pw. św. Michała w Płońsku . Spór dotyczy zachowania strefy ochronnej pomiędzy zabudową mieszkalną a cmentarzem. Zgodnie z wyrokiem NSA w Warszawie z lutego 2021 r., który nakazał parafii zakaz pochówków w spornej strefie i wytworzenie pasa ochronnego od istniejących zabudowań sąsiadujących z cmentarzem. Natomiast nie zabronił pochówków w innych częściach nekropolii. PPIS w Płońsku po zapoznaniu się z dokumentami i po rozmowach ze stronami sporu nie widzi aktualnie podstaw do podjęcia decyzji o zamknięciu. Nie ma także zagrożeń co do życia i zdrowia mieszkańców . Wymagane jest zachowanie jak najdalej idącej ostrożności i wnikliwego rozpatrzenia sprawy ponieważ działania takie mają ważny aspekt społeczny - mówi PwS dr Krzysztof Bielski, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Płońsku.

Zdzisław Król, właściciel posesji przy ul. Kopernika, która przylega do cmentarza, nie kryje swojego żalu: - Przez lata czułem smród palących się zniczy i rozkładających się ciał. Na dziś dzień mamy grobowce 3, 4 metry od naszego domu. Obecny proboszcz powinien zrozumieć, że trzeba naprawić błędy także jego poprzedników. Wyrównać nam poniesione straty, zadośćuczynić za samowolę, za naszą udrękę.

Niestety, odpisał nam, że nie będzie z nami rozmawiał, ale zaakceptuje wyrok sądu. Obecnie czekamy na skierowanie sprawy do sądu o odszkodowanie, a także zwrot poniesionych kosztów. Wszystko jest w przygotowaniu. Ja zawiadomiłem policję, że na cmentarzu dokonywane są pochówki wbrew prawu. Nie było jednak właściwego odzewu. Teraz liczę, że policja wreszcie zareaguje, kiedy zapadły wyroki o nielegalnych pochówkach.

Z mojej inicjatywy odbyłem spotkanie z biskupem pomocniczym kurii płockiej diezcji. Nie bardzo chciał słuchać naszych argumentów, stwierdził, że odkupi naszą posesję. Przysłał swego rzeczoznawcę. Ja jednak mówiłem wyraźnie, że posesja nie jest do sprzedania. Odebrałem to jako próbę wysiedlenia mnie z mojego domu. Zresztą cena była taka, że starczyłoby na kupno mieszkania w bloku.

Uważam, że kolejni proboszczowie łamali prawo, a teraz tanim kosztem chcą złagodzić zło, które wyrządzali. Zgubiła ich pazerność.

Aktualnie zapadły wyroki sądowe potwierdzające nielegalność pochówków. Sąd wyznaczy też kwotę jaka będzie mi się należała za wiele lat życia kilka metrów od rozkładających się ciał. Liczne pogrzeby za płotem, odcisnęły piętno na mojej psychice.

O komentarz do spawy poprosiliśmy również administratora płońskiego cmentarza parafialnego, czyli ks. proboszcza Janusza Rumińskiego.

Cmentarz parafialny w Płońsku zajmuje bardzo ważne miejsce zarówno w życiu całej wspólnoty parafialnej, jak również całego naszego miasta. Jest to miejsce pochówków wszystkich bliskich zmarłych. Na naszym cmentarzu jest 6 tysięcy grobów, czyli prawie każda rodzina mieszkająca w Płońsku czy okolicach ma kogoś pochowanego na cmentarzu.

Zaniedbania, niekonsekwencja przejawiająca się w nierespektowaniu prawa przez kolejnych administratorów cmentarza doprowadziły w ostatnich latach do konfliktu między parafią, a mieszkańcami posesji przy ul. Kopernika sąsiadującymi z nekropolią. Taka sytuacja negatywnie odbija się na wizerunku parafii i poniekąd utrudnia jej prawidłowe funkcjonowanie.

Dlatego też, odkąd przyszedłem do parafii św. Michała Archanioła w Płońsku w lipcu 2019 roku, staram się rozwiązać problem naszego cmentarza parafialnego.  Po decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płońsku z dnia 19 października 2005 roku, w skutek interwencji mieszkańców budynku przy ul. Kopernika, jest zakaz dokonywania pochówków zmarłych w odległości poniżej 50 metrów od istniejących budynków mieszkalnych, na cmentarzu w Płońsku usytuowanym przy ulicy Kopernika i Wolności. Mimo takiej decyzji, pochówki były dokonywane.

Pochowano 174 osoby w 124 grobach. Pochówki rozpoczęły się już w latach -90-tych i trwały do końca czerwca 2019 roku, do momentu objęcia przeze mnie proboszczostwa w parafii. Z przyjściem do parafii św. Michała Archanioła w Płońsku przestrzegam decyzji płońskiego sanepidu z 2005 roku. Parafia w strefie zakazanej do lipca 2019 roku wydzierżawiła 301 miejsc.

Jestem otwarty na dialog i wyrażam głęboką nadzieję, iż z właścicielami posesji przy ul. Kopernika dojdziemy do porozumienia. Problem dotyka też rodzin, które muszą przeżywać cierpienie i traumę po śmierci swoich bliskich. Zależy mi, aby pomimo wielu nieprawidłowości, które wydarzyły się w skutek różnych interpretacji prawnych, przede wszystkim zachować szacunek dla osób pochowanych w tej strefie i zapewnić pokój ich spoczynku, trzeba abyśmy uszanowali prawa rodzin, których bliscy spoczywają w tym miejscu. Przecież tam leży syn, córka, mąż, żona, matka, ojciec i trudno powiedzieć - nie może być mąż pochowany do swojej żony. Są to dramaty rodzin, staram się  zrozumieć osoby, co czują w danej chwili, kiedy umiera im ktoś bliski i nie mogą go pochować do grobu rodzinnego. Chciałbym prosić rodziny, które mają swoich bliskich na cmentarzu, aby zrozumieli trudną sytuację braku miejsc na cmentarzu, gdy szukamy nowych miejsc, by pochować zmarłych ze strefy zakazanej.

Od strony ul. Wolności mamy wolne miejsce na cmentarzu i można by postawić kolumbaria dla tych, którzy chcą być skremowani, ale na chwilę obecną jest sprzeciw mieszkańców bloków przy ul. Wolności.

Słyszę często, że każdy chce być pochowany na cmentarzu parafialnym, a tak dużo w nas egoizmu i dbania tylko o siebie. Cmentarz jest naszym wspólnym dobrem, historią poprzednich pokoleń naszego miasta, naszych rodzin i trzeba o niego dbać i pielęgnować, by pamięć o tych którzy nas wyprzedzili do wieczności, była żywa w naszych sercach.

Proszę wszystkich, byśmy wspólnie dbali o miejsca naszych zmarłych. Proszę i zapraszam wszystkie strony do dialogu, byśmy wspólnie rozwiązali problem cmentarza płońskiego, bo przecież on nas wszystkich dotyczy. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (42)

Zdegustowany Zdegustowany

20 8

Pan Król ma rację. Pazerność czarnej watykańskiej sekty chłoptasiów w czarnych nie zna granic. Tak jak mojego kuzyna chowali setki innych zmarłych za grube pieniądze czarni złodzieje wiedząc że to bezprawie. A teraz przenoszenie szczątków i co,może jeszcze mamy dopłacać? Wy czarni złodzieje w was już Boga nie ma !!! 13:00, 01.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HahahaHahaha

3 3

A dla mnie niczym nie różni się od tego księdza co tak nawywijał. Pazerność pazerność wszechobecna a i tak wszyscy wylądują w dołku na cmentarzu 19:09, 03.09.2021


PlonszczakPlonszczak

17 5

To wszystko prawda ,gdyby nie pazernosc kolejnych proboszczów łącznie z aktualnym problemu by nie było.
Najważniejsze zedrzeć kasę z rodziny za pogrzeb a później jakoś to będzie... 13:09, 01.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DzierżawaDzierżawa

12 1

A co z przydzieleniem dzierżawy osobom w niczym nie uprawnionym do grobów. W poprzednim dziesięcioleciu, każdy, kto zgłosił się z chęcią do praw do grobu otrzymywał je. Wystarczyło wskazać jakieś pokrewieństwo z osobami pochowanymi w grobie. W ten sposób zarządcami grobów stawały się osoby, które nie mały do nich praw, a ci którzy je wybudowali i zapłacili wcześniej zostawali tych praw pozbawieni. 13:14, 01.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Kasa, misiuKasa, misiu

5 4

...Kasa 🙁 17:02, 01.09.2021


Fan BMWFan BMW

4 12

Jeśli chodzi o ulice Kopernika to nie pasuje mi najbardziej ten próg do zwalniania mojej fury gdy się tam rozpendzam bok cmentarza. A cmentarz to niech se robio co chco. za bardzo mnie nie interesuje bo jest z boku ulicy a po drugie to i tak jestem nie wierzoncy. Elo 13:41, 01.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Taki sobie Taki sobie

5 0

Analfabetą też jesteś ale najważniejsze jest BMW ni poprawna pisownia. 22:42, 01.09.2021


66666666

14 7

Czemu żaden z czarnych mafiozów nie siedzi , dlaczego nie zabezpieczono ich majątków na żecz poszkodowanych .Przecież ktoś te miejsca sprzedawał są jakieś papiery podpis kto te pieniądze przyjmował 13:44, 01.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AaAa

11 6

Jaka religia tacy jej przedstawiciele .Wyznawcy kasy bo tylko ona dla nich się liczy i tak od 2000 lat 13:49, 01.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wwwwww

12 3

A ja chcę wiedzieć, na jakiej podstawie księża pobierają opłatę w wysokości 10% wartości postawionego grobu. Ponoć bardzo dobrze znają cennik kamieniarzy i wiedzą ile skasować. Tylko pytam za co? za to, że się dba o pamięć bliskich? 14:10, 01.09.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

jaja

4 5

Kłamiesz. Ode mnie nikt nie pobierał żadnych pieniędzy od budowanej pieczary. 10:59, 02.09.2021


AgataAgata

5 4

Wszyscy biorą inaczej na cmentarz nie wpuszczą podatek od wzbogacenia 10% wartości pomnika .Szkoda że sami podatków nie płacą 15:06, 02.09.2021


do Agatydo Agaty

6 1

Coś niesamowitego, a ode mnie nic nie wzięli. Ktoś tu nie mówi prawdy? 14:53, 03.09.2021


W innym temecieW innym temecie

25 0

Gdzie te autobusy które miały jeździć od 1września po ulicach Płońska ???
Znów oszust oszukał mieszkańców ? 14:42, 01.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Podobno Podobno

3 12

te komunistyczne pisowce pospuszczali powietrze z opon bo na bokach ałtobusow nie było podobizny homoseksualnego wodza Jarozbawa!! A dzieci nie miały czym do.szkoly pojechać
!!! 17:04, 01.09.2021


... ...

15 7

Chyba cmentarz jest tam dłużej niż te domki? Chyba kupując posesję przy terenie cmentarza, nawet jeśli grobów na jej krańcach jeszcze nie ma, trzeba się chyba liczyć z tym, że czuć zapach zniczy i chowają tam ludzi. 19:47, 01.09.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Przykre to Przykre to

2 4

Twoja opinia bierze się z tego że nie rozumiesz czym jest prawo. Straszne, że tyle osób polecających twojn komentarz też tego nie rozumie :-( 23:22, 02.09.2021


..

4 2

Przykre to - a czym wg Ciebie jest prawo? 07:42, 03.09.2021


AA

15 6

A kto wydał pozwolenie na budowę tego domu.Stoi jak grzyb jedyny z tej strony. 22:07, 01.09.2021

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

Do ADo A

9 3

Chyba nikt nie wydał, bo to była chyba samowola budowlana, z czasem chyba zalegalizowana, tylko pan K. chyba udaje, że tego nie pamięta. A czy było tam pole kapusty czy nie to działka była parafii i wiadomo było, że cmentarz będzie się rozszerzał, a to się wiąże z pewnymi uciążliwościami. A Pan nie musiał się tam wprowadzać, mógł wybudować willę na wsi, by mu nie śmierdziało. Szkoda, że tak bardzo się oczernia tu w sieci incognito księży i kościół, ale jak trwoga to do Boga. Każdy z nas kiedyś umrze, każdy z nas ma kogoś bliskiego, kto już gdzieś jest pochowany. Ciekawe, czy gdyby tych co tak krzyczą przeciwko "czarnej mafii" rodziny spoczywały w tych grobach, w tym samym tonie by krzyczeli? 22:39, 01.09.2021


Do "do A"Do "do A"

2 5

Zacytuję Cię, przejdziesz do annałów inteligencji, bystrzacho:
"CHYBA nikt nie wydał, bo to była CHYBA samowola budowlana, z czasem CHYBA zalegalizowana, tylko pan K. CHYBA udaje, że tego nie pamięta".
Już wiesz dlaczego? Buahahahahaha 🤣 ZERO WIEDZY, TYLKO "CHYBA" 🤣🤣 10:16, 03.09.2021


do do Ado do A

4 1

To ty jesteś mało bystry. Inteligentni wiedzą, dlaczego tak sformułował swoją wypowiedź . 14:57, 03.09.2021


Ej ty gościu odEj ty gościu od

0 1

"inteligentni wiedzą" - to do ciebie:
NAPRAWDĘ uważasz, że osoba inteligentna w jednym zdaniu 4 razy użyje słowa "chyba"?
Ty CHYBA z Płońska jesteś 🤣🤣 21:09, 07.09.2021


REKLAMA

pytanko do p. K.pytanko do p. K.

10 5

Jeśli Panu "wynagrodzi" strona kościelna, czyli rozumiem zapłaci, to znicze przestaną przeszkadzać i wszystko inne też? I wszystko jasne. Wiemy , o co chodzi. 07:08, 02.09.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Niewiele wiesz,Niewiele wiesz,

3 5

a masz tyle do powiedzenia. Niech zgadnę: PiSowski katolik? 23:27, 02.09.2021


jaja

4 2

A co ma tu PiS i katolicy. Wszyscy kończą swą drogę na cmentarzu. 14:58, 03.09.2021


tyty

11 6

Cmentarz był wcześniej. Jeśli stawia się dom w sąsiedztwie, to chyba jasne, że będzie widać palące się znicze. Dzisiejsze znicze, panie właścicielu, nie kopcą i nie śmierdzą, jak te przed laty, kiedy pan budował dom i nie przeszkadzały panu . Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo , o co chodzi? 07:13, 02.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Johnny Johnny

5 4

Trzeba powiedzieć jak "Stonoga", gdzie jest *%#)!& autobus za milion złoty bo was odholuję. 08:02, 02.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiłemzezniczyPiłemzezniczy

2 7

Jeszcze czwarta plandemia i dojdą do podwórza z nieboszczykiem. 08:06, 02.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WhiteWhite

16 4

Przecież można iść na ugodę i kremować zmarłych to jeden argument już upada. Ponadto aktualnie produkowane znicze nie dymią i nie śmierdzą. Czy jak ten Pan budował dom to nie było w tym miejscu cmentarza? Chyba mu nagle w nocy nie podrzucili za płot? Natomiast co do nowych grobów - po co się pchać na ten cmentarz gdzie nie ma żadnego ładu i składu skoro jest w pobliżu cmentarz komunalny, czysty, uporządkowany, wszystkie groby ustawione równiutko pod linijkę, alejki z kostki, a nie błoto po kostki jak na starym cmentarzu. Ceny również znacznie niższe bo jest zarządca, a nie ksiądz do zbierania kasy. Czy to jakiś prestiż być pochowanym w błocie, ale na cmentarzu przy ul. Kopernika? 09:25, 02.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

racjonalnyracjonalny

8 6

Pan K. chyba nie bardzo ma rację czepiając się parafii, skoro to nie groby są w strefie "zakazanej" tylko sam w niej mieszka. Strefa 50 m. jest ustalona od granicy działki cmentarza na zewnątrz a nie od jego domu w środek cmentarza. Tak jest w planie zagospodarowania. Po kasę więc powinien się udać do miasta moim skromnym zdaniem. 13:55, 02.09.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

AA

6 3

No właśnie niech Pan K.się zastanowi bo zamiast odszkodowania może go wywłaszczą i nie zarobi na tej całej awanturze o kasę a przy okazji trochę jej jeszcze straci na adwokatów.Gdyby mi tak bardzo przeszkadzało to uciążliwe sąsiedztwo to porozumiałbym się z parafią i sprzedał ten dom bo i tak w przyszłości nikt go nie kupi chyba że po bardzo okazyjnej cenie 17:35, 02.09.2021


Jaki jest sensJaki jest sens

4 4

że się nazywasz "racjonalny", jeśli nie masz pojęcia o prawie? No jaki? 23:24, 02.09.2021


TakTak

2 1

Przecież w planie musi być taki zapis. Po odszkodowania do Skarbu Państwa a najlepiej od posłów, którzy prawo stanowią. 09:20, 05.09.2021


..

3 4

jaki jest sens - ciągle wspominasz o prawie. Konkrety może? Bo zarzucać brak znajomości prawa każdy *%#)!& potrafi :) 07:45, 03.09.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Masz konkret:Masz konkret:

4 4

Przy prawomocnej decyzji o zakazie pochówku w odległości X od zabudowań, oszust i złodziej w koloratce wyłącza od biednych ludzi pieniądze za groby, których NIE WOLNO BYŁO stawiać we wskazanych przez tego oszusta i złodzieje miejscach.
Tak działa prawo - to nie jest zbiór przekonań czy też wynik pomiaru siły z jaką ssiesz wikaremu.
Czegoś jeszcze nie rozumiesz? Wytłumaczę. 10:11, 03.09.2021


Do masz konkretDo masz konkret

6 2

Twoja wypowiedź to popis prostactwa , chamstwa i agresji. To, co piszesz, to nie konkret, a raczej kubeł pomyj.
15:03, 03.09.2021


Do ćwierćmózga oDo ćwierćmózga o

2 5

nazwie "do masz konkret":
Widzisz, co chcesz widzieć. To takie freudowskie. Ktoś Cię w dzieciństwie walił w kakałko? Księżulek? Ojej...chcesz o tym porozmawiać? Kupcie piecze? Na kolana i do kija proboszcza, parafianinie 🤣
P.S. Znajdź w słowniku kto to jest parafianin🤣, męczybuło 18:44, 03.09.2021


Może przy okazji ?Może przy okazji ?

12 1

A może tak PRZY OKAZJI administrator cmentarza parafialnego, zrobi wreszcie porządek na tym cmentarzu ?! Czy naprawdę nie wstyd Wam tego bałaganu jaki tam panuje ? 17:14, 03.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do Do ćwierćmózga odo Do ćwierćmózga o

4 3

Jeszcze raz napiszę: potrafisz tylko ubliżać, wpisując prostackie posty. Nie będę z tobą dyskutować, bo nie ma z kim. 21:17, 04.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Zrozum, żeZrozum, że

2 1

nie można ubliżyć amebie. To awykonalne. Jesteś odpowiedzialny za swoje IQ, swój rozwój, kompetencje. Zatem tobie jako amebie z twojego własnego wyboru nie można ubliżyć. Każdy zespół, każde stado jest tak silne jak jego najsłabszy osobnik. Ty jesteś obciążeniem. 21:15, 07.09.2021


MonkMonk

3 4

Kto wpadł poczytać komentarze?? 08:29, 05.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%