Zamknij
REKLAMA

Od 7 listopada obowiązują nowe przepisy o kontrolach drogowych. Kontroli można się spodziewać w najmniej oczekiwanych miejscach

13:51, 07.11.2019 | za info KGP nadesłała podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska
Skomentuj [Foto: Redakcja/Archiwum/Zdjęcie ilustracyjne]
REKLAMA

Od dzisiaj, według nowych przepisów: „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". Oznacza to w praktyce tyle, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy.

Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. - Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym, a większa przejrzystość intencji twórcy rozporządzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te mają za zadanie organizację kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym - informuje Komenda Główna Policji. 

Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis obowiązuje już od wielu lat, nie jest to nowość.

Rozporządzenie MSWiA rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy — tak przewiduje projekt rozporządzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.

Przepisy wchodzące w życie od 1 stycznia 2020 roku

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji (Wyjątek będą stanowiły akcje typu trzeźwy poranek. W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika).

(za info KGP nadesłała podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

mieszkaniecmieszkaniec

0 0

Karać za głośną pracę układów wydechowych w pojazdach ! 15:24, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

milicjant milicjant

8 1

Lud trzymany krótko za pysk jest znacznie łatwiej kontrolować i manipulować. Przepisy zapisy, ustawy, wszystko by uprzykrzyć życie zwykłemu obywatelowi. 16:00, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dziadek dziadek

7 3

Nawet w czasach tak zwanego "reżymu" nie było tak represyjnych przepisów jak teraz w "wolnej polsce".
16:24, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stop KOMUNIE!!!!Stop KOMUNIE!!!!

5 2

Panstwo koscielne i policyjne...to typowe atrybuty zamordystycznych rezimów...no i ten nasz "PINOCHET"....Smiac sie ??? Czy bac??? 17:33, 07.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BobBob

0 2

Ten nasz Pinochet to wspaniały przywódca i prawdziwy samiec Alfa .??? 18:08, 07.11.2019


Dr. ChaosDr. Chaos

0 0

Nic to nie zmieni, nadal na drogach będą jeździły brawurowe szczeniaki i chamscy egoiści. Oba typy stwarzające zagrożenie dla innych. I te golfy w rowach... bo nie opanowali maszyny... za dużo brawury za mało wyobraźni i umiejetności... 15:13, 08.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA