Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1863 z Uniecka oraz Plutonu Strzeleckiego z Glinojecka pokonali w sobotę pieszo ponad 10 kilometrów, idąc z Glinojecka do Uniecka. Wszystko po to, aby uczcić pamięć o powstańcach styczniowych.
Przed wymarszem złożono kwiaty oraz znicze pod tablicą pamiątkową w Glinojecku, a następnie uczestnicy ruszyli w niełatwą trasę. Niełatwą, po pierwsze ze względu na ilość kilometrów do pokonania, a po drugie przy niesprzyjających warunkach pogodowych – padającym śniegu i wietrze.
Inicjatorem tego wydarzenia był Artur Zybała. - I Wymarsz Szlakiem Powstańców Styczniowych miał za zadanie uczcić pamięć o tych, którzy w roku 1863, 28 stycznia, starli się w potyczce z wojskiem carskim i szli tą samą trasą, z Glinojecka do Uniecka. Przez ten marsz pokazujemy młodzieży, że należy czcić naszą historię, tym bardziej lokalną, gdzie występują powstańcy styczniowi, żeby pamiętali o tych ludziach i wydarzeniach, a przez to uczymy ich patriotyzmu – powiedział naszej redakcji dowódca Jednostki Strzeleckiej 1863 z Uniecka.
Oprócz jego podkomendnych, w przemarszu udział wzięli także strzelcy z Plutonu Strzeleckiego z Glinojecka, reprezentanci ILO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Ciechanowie, przedstawiciele Stowarzyszenia 'Lokalni Płońsk', a także terytorialsi. Uczestnicy mieli dwa postoje – w Zygmuntowie i w Nowym Komuninie.
W zorganizowanie przemarszu włączyły się również władze samorządowe z Raciąża i Glinojecka. - Po raz pierwszy udało się wspólnie z Gminą Raciąż zrealizować I wymarsz z Glinojecka do Uniecka. Jak prawie 160 lat temu kapitan Wolski z chorągwią uzyskaną z miejscowego kościoła w Glinojecku od księdza proboszcza Augustyna Krużmanowskiego, tak dziś, nasi strzelcy i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wyruszyli i spotkali się pod pomnikiem na cmentarzu w Uniecku, aby upamiętnić osoby, które w tamtym czasie przelewały krew za wolność i ojczyznę. Myślę, że tego typu inicjatywy będą w kolejnych latach kontynuowane. Współpraca między Gminą Raciąża a Miastem i Gminą Glinojeck układa się bardzo dobrze i myślę, że to też jest wyraz wspólnego patriotyzmu i wspólnej pamięci o naszych przodkach – powiedział redakcji PwS burmistrz Miasta i Gminy Glinojeck, Łukasz Kapczyński.
Inicjatywa zyskała także pełne poparcie ze strony włodarzy Gminy Raciąż. - Chciałbym przede wszystkim bardzo podziękować pomysłodawcy tego wydarzenia, dowódcy Jednostki Strzeleckiej 1863 z Uniecka, Arturowi Zybale. Jest to ważne, aby pamiętać o tak ważnych wydarzeniach historycznych, które miały miejsce na naszych terenach. Ze strony Gminy Raciąż oraz Miasta i Gminy Glinojeck było pełne wsparcie i współpraca przy realizacji tego pomysłu. Chociaż pogoda nie była dziś łatwa, to cieszę się, że wszystko poszło zgodnie z planem i mogliśmy uczcić pamięć o wielkich patriotach, którzy walczyli o wolną Polskę – powiedział wójt Zbigniew Sadowski.
Kulminacyjnym momentem wydarzenia było złożenie kwiatów i zniczy na grobie powstańców styczniowych na cmentarzu parafialnym w Uniecku. Oprócz przedstawicieli Jednostki Strzeleckiej 1863 z Uniecka oraz Plutonu Strzeleckiego z Glinojecka, złożyli je w imieniu władz samorządowych wójt gminy Raciąż Zbigniew Sadowski wraz z członkiem Zarządu Powiatu Płońskiego Arturem Adamskim. Pamięć o patriotach uczczono minutą ciszy, przy odgłosach syreny oraz odpalonych świecach dymnych. W Uniecku obecni byli także członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej z Małogoszcza, którzy oddali salwę honorową.
Powstanie styczniowe było zrywem niepodległościowym przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Ogłoszono je manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego z 22 stycznia 1863 roku. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864, a zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym. Podczas jego trwania, dokładnie 28 stycznia 1863 roku miała miejsce potyczka pod Unieckiem - oddział powstańczy pod dowództwem pułkownika Kazimierza Wolskiego starł się w walce z żołnierzami Józefa Sierzputowskiego, w sile dwóch sotni Kozaków i 50 osób piechoty pułku Murowskiego. Niestety, ze względu na przewagę liczebną Rosjan powstańcy zostali rozbici, a wielu z nich zginęło. Siedmiu pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu w Uniecku. W 1993 roku odsłonięto pomnik ku czci poległych.
WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA W NASZEJ FOTO-GALERII PONIŻEJ.
ObserwatorkaR21:09, 30.01.2021
Szkoda tylko że inichatywa jest wykonywana ponad tydzień po terminie rocznicy..
Zatroskany historyk21:12, 30.01.2021
Umieszczenie tabliczki (o ile można TO nazwać tabliczką) „potyczka w Uniecku” na pomniku Powstańców Styczniowych na cmentarzu w Uniecku to co najmniej profanacja. Kto na to pozwolił i kto wpadł na taki pomysł? To jakiś plastik? Tańszego materiału nie było? Może jeszcze tą „tabliczką” Orłu koronę zasłonić! Nie tak wyobrażam sobie patriotyzm…
Wzburzony22:10, 30.01.2021
Wiercenie dziur w tym pomniku aby zawiesić "błyskotkę z logo" to dewastacja i barbarzyństwo!
Wyrozumiały00:05, 31.01.2021
OrganizatorkaR - Pogadaj sobie i bądź zdrowa. Stąpam realnie po ziemi a nie po lodzie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu plonskwsieci.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
2 3
To był przemarsz upamiętniający potyczkę z 28 stycznia, a nie sam wybuch powstania. Może najpierw doczytać, a potem się czepiać?
2 3
Zawsze narzeka ten, co sam nic nie robi. A to wspaniała patriotyczna inicjatywa. Bravo Strzelcy!
Chcemy więcej takuch wydarzeń w naszym regionie!
3 3
Czyli przemarsz tu zorganizowany jest tylko do tej jednej potyczki? Fajnie że cokolwiek ktoś robi ale to wygląda jak parcie na szkło by małym wysiłkiem się wykazać w szczególności że w okolicach jest dużo więcej miejsc które upamietniaja różne momenty i ludzi z Powstania Styczniowego o czym pisano chociażby tu na portalu tydzień temu. A Panie Wyrozumiały, czy Ty coś robisz prócz klaskania zza telefonu? Bo oceniając mnie pochopnie mógłbyś się poślizgnąć.
1 2
Akurat ta potyczka jest ważna, bo doszło do niej pod Unieckiem, a organizatorem jest JS z Uniecka. Co jest w tym nie zrozumiałe? Parcie na szkło małym wysiłkiem? Proponuje sobie zrobić 10 km spacer w pogodę taką jak dziś i zobaczymy jaki to będzie wysiłek. Widać, że ktoś tu na siłę szuka dziury w całym.