Zamknij

Zachować pamięć o Franciszku Kruszewskim. Odsłonili tablicę poświęconą jego osobie

Dawid TurowieckiDawid Turowiecki 11:03, 08.01.2024 . Aktualizacja: 18:35, 10.01.2024

Spacer po Płońsku. Na zdjęciu, w kapeluszu, Franciszek Kruszewski [fot.: archiwum rodzinne wnuczki Franciszka Kruszewskiego] 

Franciszek Kruszewski spędził pięć lat w obozach koncentracyjnych za tajne nauczanie w trakcie II wojny światowej. Po jej zakończeniu przez kilka lat prowadził dwie płońskie szkoły. Powierzono mu kierownictwo Szkoły Podstawowej nr 1, a jednocześnie przystąpił on z własnej inicjatywy do zorganizowania ówczesnej Szkoły Zawodowej. Za jego sprawą wybudowano obecny kompleks Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku. W środę odbyły się w ''jedynce'' uroczystości związane z odsłonięciem pamiątkowej tablicy poświęconej właśnie zasłużonemu płońszczaninowi. 

reklama

Franciszek Kruszewski urodził się w 1906 roku z Zbyszynie (gmina Baboszewo). Od 1925 r. rozpoczął pracę w zawodzie nauczycielskim na Kresach Wschodnich. Od września 1928 roku zamieszkał na stałe w Płońsku, gdzie pracował jako nauczyciel w SP nr 1 do wybuchu II wojny światowej. Wraz z innymi pedagogami rozpoczął tajne nauczanie. Od 25 kwietnia 1940 do samego wyzwolenia czyli do maja 1945 roku przebywał w obozie Mauthausen. Spośród wszystkich obozów koncentracyjnych Trzeciej Rzeszy warunki panujące w tym obozie były jedne z najcięższych, a śmiertelność niezwykle wysoka. 

[Wydruki z archiwum IPN i z płońskiego archiwum] 

Od 1 września 1950 roku Franciszek Kruszewski, twórca szkolnictwa zawodowego w Płońsku, budowniczy oraz pierwszy i wieloletni dyrektor ZS nr 1, na własną prośbę został przeniesiony na etat nauczyciela i jednocześnie pełnił obowiązki dyrektora Szkoły Zawodowej. Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały RM w Płońsku z 2021 roku o nadaniu nazwy Franciszka Kruszewskiego drodze osiedlowej biegnącej od ulicy Sienkiewicza w kierunku południowym, do targowiska miejskiego ''Manhattan'', w następnych latach rozbudowywał kierowaną przez siebie placówkę, organizując w 1962 r. Techniku Odzieżowe, a od 1 września 1965 r. Technikum Mechaniczne. W 1966 r. nastąpiło oddzielenie się dwóch szkół: Technikum Odzieżowego i Technikum Mechanicznego mających wspólne korzenie. Dyrektorem Technikum Mechanicznego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej był nadal Franciszek Kruszewski, który funkcję tę pełnił do 31 sierpnia 1970 roku, kiedy to przeszedł na zasłużoną emeryturę.

[Franciszek Kruszewski na zdjęciu po prawej/fot. zbiory rodzinne]  

Kruszewski oprócz obowiązków zawodowych, pełnił wiele funkcji społecznych, m.in. przez kilka kadencji był prezesem Płońskiego Zarządu oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przez 20 lat piastował mandat radnego ówczesnego Prezydium Rady Narodowej w Płońsku. Za ogromne zaangażowanie w pracę zawodową i społeczną otrzymał wiele odznaczeń, chociażby Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, czy też Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 15 stycznia 1994 roku.  

Tyle z historii życia i dokonań Franciszka Kruszewskiego dla naszego miasta. W środę, 10 stycznia w Zespole Szkół nr 1 w Płońsku odbyło się wydarzenie, którego głównym punktem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej dedykowanej jego osobie. Przewidziano również wykład i spotkanie z rodziną tego wybitnego płońszczanina. Zdjęcie poniżej pochodzi ze zbiorów Urzędu Miasta w Płońsku.  

REKLAMA

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

MichałMichał

10 5

To rodzina z panem pracującym w gminie Baboszewo? 12:35, 08.01.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KrewnyKrewny

13 1

Tak to jest rodzina!!!Szlachetna rodzina, która jest wzorem do naśladowania. 19:41, 08.01.2024


reo

detdet

1 0

dobrze że kto sobie przypomiał 18:51, 09.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%