Zamknij

Eko ranking Warszawy - zielone osiedla

10:33, 19.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:33, 19.05.2021

Idea ekologicznych osiedli mieszkaniowych wywodzi się z zasad zrównoważonego rozwoju. Ich podstawowym założeniem jest stworzenie miejsca do życia i mieszkania, które będzie przyjazne środowisku naturalnemu, a także zadba o zachowanie istniejących naturalnych zasobów dla przyszłych pokoleń. Idee te odnaleźć można na wielu nowoczesnych osiedlach w Polsce. Powstają one przede wszystkim w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Jakie osiedla zasługują na eko certyfikat?

Jakie rozwiązania proponują eko osiedla?

Osiedla przyjazne matce naturze proponują różnorodne rozwiązania. Te najczęściej spotykane to panele fotowoltaiczne, białe poszycia dachowe, gromadzenie wody deszczowej, stacje do ładowania samochodów elektronicznych, stojaki na rowery czy hulajnogi elektroniczne, pnącza antysmogowe na elewacjach, dachy ułatwiające retencje wody, panele słoneczne, rozwiązania smart home, oświetlenie LED, nowe drzewa i zieleń w zewnętrznych częściach wspólnych na dachach i ścianach a także domki dla owadów i ptaków.

Eko osiedla w Warszawie

Eko osiedli w stolicy Polski nie brakuje. Wiele wdraża ekologiczne standardy w mniejszym lub większym stopniu. Miejsce na podium zarezerwowane jest jednak dla osiedli posiadających certyfikaty takie jak np. BREEAM. Jest to obecnie najczęściej stosowana w Europie metoda oceny budynków pod kątem ich ekologiczności. W Warszawie certyfikatem BREEAM pochwalić mogą się osiedla Strefa Wilanów, Rezydencja Chrobrego, Eden Włodarzewska i Sienna 65. Uważa się je za najbardziej innowacyjne i proekologiczne inwestycje mieszkaniowe w Polsce.

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie w ekologicznych inwestycjach znajdują się też na osiedlu Atelier Praga. Wyposażone jest ono m.in. w panele fotowoltaiczne, które pozwalają pozyskać czystą energię. Używa się jej do oświetlania części wspólnych, takich jak klatki, przez co rachunki za prąd mieszkańców są niższe. Panele umieszczone na dachu są praktycznie niewidoczne, a więc nie psują estetyki budynków.

Eko rozwiązania zastosowano również na osiedlu Vitalité na Wilanowie. Deweloper zdecydował się na posadzenie ponad 100 nowych drzew oraz wielu innych roślin dekoracyjnych, co ma pomóc zmniejszyć smog. Podobnym rozwiązaniem może się pochwalić osiedle Forêt, gdzie deweloper założył powstanie osiedlowego lasu, a także pokrył dach mało wymagającą i odporną na warunki atmosferyczne roślinnością, taką jak mchy, zioła i trawy.

Zieleni nie zabrakło też na eko osiedlach Villa de Charme i Lumea na Bemowie, gdzie spotkać można pnące się po ścianach pnącza. Bemowskie osiedla pochwalić mogą się także karmnikami i poidłami dla ptaków i owoców, co pozwala zadbać o bioróżnorodność i chronić gatunki, którym grozi wyginięcie.

Nowe eko osiedla

Na uwagę zasługują też osiedla, które dopiero powstają, a już zapowiadają zastosowanie eko rozwiązań. Jedno z osiedli przyjaznych matce naturze powstaje na Białołęce przy ul. Talarowej. Deweloper zapowiada zastosowanie technologii, które pozwolą mniej płacić za wodę i prąd, a także wdrożenie pakietu rozwiązań ekologicznych. Eko osiedle powstanie też na Pradze-Południe. Praga Deco będzie proponować technologie obniżające rachunki nawet o 30%.

Ekologiczne rozwiązania na osiedlach mieszkaniowych to nie chwilowa moda, ale nowe podejście do budownictwa. Katalog przyjaznych matce naturze elementów w budownictwie mieszkaniowym jest bardzo duży i coraz więcej osiedli w Warszawie wykorzystuje znaczną ilość jego pozycji. Nowe eko osiedla powstają zarówno w centrum, jak i na obrzeżach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%