Zamknij

Porządki w domu alergika - na co zwrócić uwagę?

00:00, 13.04.2021 artykuł sponsorowany

Porządek w domu alergika jest szczególnie ważny. Nie wystarczy ogarnąć pobieżnie. Wyczulony organizm reaguje na alergeny niewidoczne dla oka. Jak sprzątać gdy w domu mamy alergika?

Regularność

Kluczem do sukcesu jest regularność. Gdy mamy w domu alergika nie możemy pozwolić sobie na bałagan, bo odbije się to na jego zdrowiu. Nie musimy jednak spędzać na porządkach całego dnia. Dobrze, żeby z każdego miejsca, wilgotną szmatką, zetrzeć kurze dwa razy w ciągu tygodnia. 

Zdrowy sen

Bardzo ważne jest częste pranie pościeli w proszku hipoalergicznym i dezynfekującym, aby pozbyć się roztoczy i kurzu, który się na niej osadza. Sen to czas na regenerację organizmu, zadbajmy więc o jego skuteczność i komfort. Pościel alergika powinna być prana raz w tygodniu, w proszku przebadanym pod kątem braku substancji alergizujących. 

Proszki hipoalergiczne Mr. ZIGGI

Ograniczanie

Kurz i roztocza lubią gromadzić się w tekstyliach. Często zapominamy przy codziennym sprzątaniu o praniu zasłon, firanek czy czyszczeniu dywanów. Są to czynności, które wykonujemy raz na kilka miesięcy, a to tam może czaić się najwięcej alergenów. Co możemy zrobić? Najlepiej zrezygnować z tych elementów wyposażenia. Zasłony i firanki zamienić na rolety, a dywan wyrzucić lub zastąpić go mniejszymi, wygodnymi do prania w pralce. Oczywiście możemy je zostawić i pamiętać o częstym praniu (co od dwa tygodnie) i czyszczeniu dywanów specjalnym środkiem przeciwko roztoczom. Zachowanie czystości ułatwi nam też ograniczenie bibelotów na otwartych półkach. Jeśli jesteś na etapie wymiany mebli, pomyśl o takich, które są zabudowane i od podłogi po sufit. Oszczędzi ci to czasu na odkurzanie i mycie podłogi pod szafami i na nich. 

Garderoba

Zwróć uwagę na to, w jaki sposób przechowywane są ubrania alergika. Otwarta garderoba raczej nie jest dobrym pomysłem. Czyste ubrania powinny być chronione przed osadzaniem się na nich kurzu. Przeczytaj artykuł o tym jak i w czym prać ubrania małego alergika (https://mr-ziggi.pl/jak-prac-ubrania-malego-alergika/). Używanie dobrego proszku do prania jest tak samo ważne jak odpowiednie przechowywanie rzeczy.

Odkurzanie i zamiatanie

Najlepiej sprawdzi się odkurzacz z filtrem wodnym, ponieważ wszystkie cząsteczki kurzu zatrzymają się w wodzie, a powietrze, które będzie się wydostawać z odkurzacza, będzie czyste i, co ważne, nawilżone. Jeśli jednak nie mamy takiego modelu, pamiętajmy o częstej wymianie lub czyszczeniu filtrów. Nawet po każdym sprzątaniu. Możesz sprawdzić czy dla twojej wersji odkurzacza, są dostępne specjalne filtry dedykowane alergikom. 

We włosiu miotły może również czaić się sporo kurzu, niemożliwego do wyczyszczenia. Na szczęście, zwykłą miotłę można łatwo i tanio zmienić na miotłę z gumową końcówką. W internecie znajdziesz ją bez trudu pod hasłem: miotła fryzjerska lub gumowa miotła. Jej zaletą jest to, że do szczotki nie przyczepia się kurz ani włosy, nie wzbijają ich w powietrze, a po sprzątaniu można ją łatwo opłukać. 

Wietrzenie pomieszczeń

Dom alergika najlepiej wietrzyć po lub w czasie deszczu, gdy alergizujące pyłki osiądą wraz z nim i nie będą unosić się w powietrzu. Częste wietrzenie jest niewskazane, szczególnie między wiosną a jesienią (czyli przez większość roku). Najlepszym rozwiązaniem dla alergików jest kupienie oczyszczacza powietrza. To drogi sprzęt, ale może bardzo podnieść jakość życia, szczególnie tym najbardziej wrażliwym.

Wiosenne porządki co tydzień

Gdy mamy w domu alergika, właściwie raz w tygodniu powinniśmy robić gruntowne sprzątanie, które w wielu rodzinach charakterystyczne jest dla pór przedświątecznych. Mycie lamp, karniszy, futryn drzwi, odkurzanie za szafami, czyszczenie kratek wentylacyjnych, przecieranie obrazów: to raczej sobotnia lista zadań, a nie wiosenne porządki. 

Alergiku, nie sprzątaj sam

Paradoksalnie, alergik nie powinien sprzątać sam. Szczególnie jeśli dopiero usłyszał diagnozę i dom jeszcze nie lśni czystością. Nie jesteśmy w stanie wyłapać całego kurzu i w czasie sprzątania wzbijamy go w powietrze. Jeśli jednak nie możliwe jest odsunięcie alergika od tych obowiązków, jeszcze ważniejsza jest systematyczność w częstym sprzątaniu i obowiązkowy prysznic po nim.

Nie jest łatwo być alergikiem, ale to nie koniec świata. Trzymając się tych zasad i mając domowych pomocników jakimi są odpowiedni proszek do ubrań, hipoalergiczne detergenty i dobrane do potrzeb sprzęty, dom będzie przestrzenią odpoczynku dla całego organizmu. Reszta domowników również poczuje się lepiej w tak posprzątanym domu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%