Zamknij
REKLAMA

Kredyt konsolidacyjny - co to takiego?

09:03, 11.03.2021 | materiały partnera

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie, z którego chętnie korzystają osoby zadłużone, które nie radzą sobie ze spłatą długów wobec banku. Taka pomoc finansowa może znacznie ułatwić nam drogę do pozbycia się zadłużeń, które na co dzień za bardzo obciążają nasz domowy budżet.

Dzięki konsolidacji możemy poprawić naszą sytuację materialną, co jest możliwe przez wzięcie kredytu z lepszymi warunkami, łączącego wszystkie zobowiązania w jedno dlatego warto porównać wiele ofert na https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny i wybrać tą najkorzystniejszą dla naszego portfela. Na czym dokładnie polega kredyt konsolidacyjny i jakie warunki musimy spełnić, aby go otrzymać?

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny, inaczej nazywany konsolidacją, to zobowiązanie oferowane przez instytucje bankowe głównie osobom zadłużonym. Taka forma pomocy finansowej ma przede wszystkim na celu pomóc konsumentom spłacić zaległości i umożliwić dalsze spłacanie kredytu na lepszych warunkach niż dotychczas. Na czym dokładnie to polega?

Przykładowo, spłacamy jednocześnie dwa kredyty gotówkowe, których raty łącznie wynoszą 500 zł miesięcznie. Niestety, kwota ta jest zbyt wysoka, abyśmy bezproblemowo uiszczali ją co miesiąc, w związku z czym albo spłacamy raty nieterminowo czy nieregularnie, albo zbyt mocno nadwyrężamy nasz budżet i brakuje nam gotówki na życie. Biorąc kredyt konsolidacyjny na kwotę, która pozostała nam do spłaty, pozyskane środki zostają przeznaczone automatycznie na spłatę wszystkich czy wybranych przez nas kredytów. Wówczas nie tylko pozbywamy się długów, z którymi sobie nie radzimy, ale także zyskujemy nowy kredyt na korzystniejszych warunkach. Dzięki temu spłacamy jedno zamiast kilku zobowiązań, a wysokość miesięcznej raty nie obciąża znacznie naszych miesięcznych finansów.

Czy kredyty konsolidacyjne są opłacalne?

W sytuacji, gdy mamy do spłaty kilka zobowiązań, a wysokość ich rat znacznie przewyższa nasze możliwość, kredyt konsolidacyjny będzie dobrym rozwiązaniem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że biorąc konsolidację, otrzymujemy nowy kredyt na lepszych warunkach. Chodzi tutaj przede wszystkim o zmniejszenie miesięcznych opłat z tytułu raty. Wówczas możemy zyskać nawet kilkaset złotych mniejszą ratę niż w przypadku poprzednich kredytów. W ten sposób odciążamy nasz budżet miesięczny, a co za tym idzie — mamy dodatkowy zastrzyk gotówki na ważne wydatki czy zaplanowane cele.

Jeśli zastanawiamy się, czy kredyty konsolidacyjne są opłacalną opcją, musimy przeanalizować naszą obecną sytuację finansową i zastanowić się, czy spłata kilku zobowiązań nam ciąży. Jeśli dojdziemy do wniosku, że ledwo dajemy radę terminowo uiszczać wszystkie raty, warto przemyśleć, czy kredyt konsolidacyjny nie będzie znacznie lepszym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o korzyści płynące z kredytu konsolidacyjnego, są to przede wszystkim takie kwestie jak:

— Jedna — znacznie mniejsza — miesięczna rata do spłaty. Nie musimy już uiszczać kilku rat kredytowych w różnych terminach, których łączna kwota jest zbyt wysoka na nasze możliwości finansowe. Kredyt konsolidacyjny umożliwia nam pozyskanie lepszych warunków, zwłaszcza z naciskiem na niższą ratę. W związku z tym bezproblemowo spłacamy nowe zobowiązanie, zyskując tym samym dodatkową gotówkę co miesiąc.

— Dłuższy czas spłaty. Właśnie dzięki temu, że banki wydłużają okres spłaty kredytu, możemy obniżyć ratę do takiej kwoty, która nie obciąży naszego budżetu.

— Spłata wybranych zobowiązań, które nam ciążą. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do innego rodzaju kredytów, biorąc kredyt konsolidacyjny, środki nie trafiają do kredytobiorcy. Są one automatycznie przeznaczane na spłatę zobowiązań. Dzięki temu pozbywamy się ciążących długów i zyskujemy tylko jeden kredyt do spłaty.

— Zmniejszenie ryzyka odsetek karnych i egzekucji. Jeśli nie dajemy rady ze spłatą rat dotychczasowych zobowiązań, musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później nasz dług będzie rósł. W sytuacji, gdy znacznie spóźniamy się ze spłatą rat, możemy spodziewać się wysokich odsetek karnych za niedotrzymanie terminów. Dodatkowo, po jakimś czasie, istnieje ewentualność wszczęcia postępowania egzekucyjnego, które wiąże się z pobieraniem przez komornika naszych dochód z konta. W takich wypadkach jeszcze bardziej pogłębiamy nasze kłopoty finansowe.

Jak znaleźć najlepszy kredyt konsolidacyjny?

Wiemy już, na czym dokładnie polegają kredyty konsolidacyjne i jakich korzyści możemy się spodziewać, gdy zdecydujemy się na takie zobowiązanie. Jeśli podejmiemy decyzję o wnioskowaniu o taką pomoc finansową, warto dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty. Dzięki temu wybierzemy najlepsze warunki i podejmiemy decyzję roztropnie, nie narażając się na niewystarczającą pomoc. Jednak jak znaleźć najlepszy kredyt konsolidacyjny? Tutaj sprawdzą się ogólnodostępne narzędzia online, z których możemy skorzystać zupełnie za darmo. Mowa o porównywarkach (www.totalmoney.pl), wyszukiwarkach kredytowych i rankingach online. Znajdziemy w nich najlepsze oferty kredytów konsolidacyjnych z korzystnymi warunkami, które spełniają podane przez nas kryteria. Wystarczy wprowadzić kwoty kredytów, które spłacamy, wysokość oprocentowania i czas spłaty. Wówczas otrzymamy listę aktualnych ofert na rynku, które pomogą nam wyjść z ciężkiej sytuacji finansowej.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%