Zamknij
REKLAMA

Czy warto mieć ubezpieczenie szyb samochodowych?

00:00, 29.03.2021 | materiały partnera

Szyby w aucie są wykonywane ze specjalnego szkła o podwyższonym stopniu odporności na pęknięcia. Mimo to nie są całkowicie niezniszczalne i zaliczają się do elementów auta, które są najbardziej narażone na uszkodzenia. Wymiana lub naprawa szyby wiąże się z wysokim kosztem, dlatego coraz powszechniejsze stają się ubezpieczenia tej części. Czy warto się na nie zdecydować? Sprawdziliśmy!

Uszkodzona szyba – czy trzeba naprawiać?

Jazda niesprawnym autem jest niedopuszczalna, gdyż stwarza to zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Dotyczy to wszystkich elementów konstrukcyjnych, również szyb samochodowych. W przypadku, gdy doszło do poważnego uszkodzenia dużej powierzchni szyby, co w znacznym stopniu ogranicza widoczność, powinieneś odstąpić od poruszania się samochodem. W przeciwnym razie narażasz się na mandat w wysokości 250 zł, a także zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i uniemożliwienie dalszej jazdy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie https://rankomat.pl/samochod/ranking-ubezpieczenie-szyb. Dowiesz się z niego m.in., że naprawa lub wymiana szyby wiąże się z ogromnym kosztem, którego możesz uniknąć, wykupując dodatkowe ubezpieczenie.

Czym jest ubezpieczenie szyb samochodowych?

Podstawowy wariant OC gwarantuje naprawę auta, które ucierpiało na skutek zdarzenia na drodze. Dodatkowo możesz zdecydować się na rozszerzenie ochrony o autocasco, wówczas zostanie Ci wypłacone odszkodowanie, jeżeli samochód został uszkodzony przez osoby trzecie lub działanie sił natury. W zależności od wariantu AC, może ono obejmować również ochronę szyb, jednak w razie ich zniszczenia, zostaną Ci potrącone zniżki. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest więc wykupienie osobnego ubezpieczenia szyb, które możesz nabyć jako uzupełnienie OC lub AC. Ubezpieczenie takie zapewnia pokrycie kosztów naprawy lub wymiany każdej szyby w samochodzie i nie ma wpływu na stan zgromadzonych zniżek.

Kto powinien wykupić ubezpieczenie szyb samochodowych?

Na taką polisę powinien się zdecydować każdy. Szyby są najbardziej narażone na uszkodzenia i nawet niefortunne uderzenie kamyka spod kół może spowodować spore pęknięcie. Wysokość składek za dodatkową ochronę nie jest wysoka i z pewnością wiąże się ze znacznie niższym kosztem niż wymiana szyby na swój koszt. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ile zapłacisz za taką polisę, otwórz kalkulator oc/ac i sprawdź cenę ubezpieczenia samochodu. Narzędzie dostępne jest na stronie porównywarki online i umożliwi Ci wyliczenie składki podstawowego OC wraz z rozszerzonym zakresem ochrony. Dzięki temu dowiesz się, które towarzystwo jest w stanie Ci zaproponować najatrakcyjniejszą opcję.

Czy warto mieć ubezpieczenie szyb?

Nie ma wątpliwości, że taka polisa jest korzystnym rozwiązaniem i warto się na nią zdecydować. Ubezpieczenie uchroni Ci od odpowiedzialności finansowej za rozbitą szybę i pozwoli uniknąć wysokich kosztów naprawy. Ponadto nie ryzykujesz tym, że stracisz zniżki z autocasco przez co wzrośnie wysokość składek. Zanim jednak zdecydujesz się na wykupienie ochrony szyb sprawdź dokładnie zapisy dostępne w OWU, szczególnie pod kątem sumy ubezpieczenia.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%