Zamknij

Sierpniowe opryskiwanie pola

15:19, 07.08.2020 artykuł sponsorowany

W sierpniu największą część prac gospodarskich obejmują żniwa. Zbieranie przez rolników plonów uzależnione jest od często występujących opadów deszczu. W pierwszej kolejności zbierane jest zboże, by nie dopuścić do położenia się kłosów i obsypania ziaren. Przez cały miesiąc rolnicy obserwują swoje plantacje ze względu na intensywny rozwój zarazy w niektórych rejonach. Doświadczony rolnik wie, jak zdiagnozować stan swojej plantacji oraz kiedy zastosować opryski.

Zwalczanie szkodników opryskami

Podczas zmian pogodowych mogą pojawić się problemy ze szkodnikami, które najszybciej i najskuteczniej możemy zwalczyć metodą chemiczną. Pamiętajmy jednak, że likwidacja szkodników powinna zostać przeprowadzona dopiero w momencie, gdy zostanie przekroczony próg ekonomicznej szkodliwości. Dodatkowo należy ustalić realną ilość szkodników i ich gatunek. Do najbardziej uciążliwych szkodników na plantacjach warzyw należą:

Mączlik warzywny: potocznie nazywany białą muszką, stanowi poważny problem na plantacjach warzyw kapustnych (zwłaszcza kapusty włoskiej). Występuje głównie na południu i wschodzie Polski. Białe larwy mączlika rozwijają się w 30?. Mączlik doprowadza do hamowania rozwoju roślin oraz ich przedwczesnego zamierania. Aby uniknąć rozwoju larw mączlika, wskazane jest częste przeglądanie roślin warzywnych na plantacji i wykonanie oprysku w momencie, gdy pojawią się dorosłe osobniki. Oprysk zapobiega złożeniu jaj przez samice.

Tantniś krzyżowiaczek: niewielki motyl o szarobrązowych skrzydłach jest szkodnikiem warzyw takich jak kapusta głowiasta, brokuł, kalafior i jarmuż. Szkodliwe są gąsienice tantnisia krzyżowiaczka, które mogą wygryzać dziury w liściach warzyw kapustnych. Zazwyczaj jaja tantnisia są zgrupowane wzdłuż nerwu liścia. Oprysk niszczy tylko szkodliwe gąsienice i jest bezpieczny dla owadów pożytecznych. Warzywa opryskane preparatem można bezpiecznie zbierać już następnego dnia po oprysku.

Śmietki kapuściane: jej larwy są podobne do larw muchy domowej i należą do jednych z najgroźniejszych szkodników w uprawach warzyw. Żerują głównie na korzeniach oraz w dolnych partiach łodygi. Zaatakowane rośliny zamierają w wyniku utrudnienia pobierania wody z gleby, dlatego opryskiwanie roślin jest konieczne.

Opryski wykonuje się za pomocą opryskiwaczy polowych, które znacznie usprawniają całą pracę. W przypadku awarii maszyny należy jak najszybciej wykonać wymianę uszkodzonego elementu na nowy – w ten sposób ograniczymy spadek wydajności i szybciej zakończymy opryski. W ofercie sklepu Poltechparts.pl znajdziemy części do opryskiwaczy https://poltechparts.pl/czesci-do-opryskiwaczy.

Choroby występujące na plantacji

Rozwojowi chorób zbóż sprzyjają przede wszystkim wysokie temperatury i opady deszczu. W sierpniu na plantacjach może wystąpić szereg chorób, które mogą całkowicie zniszczyć całą uprawę:

Zaraza ziemniaka i pomidora jest wywoływana przez patogen grzybopodobny, który zimuje w resztach roślinnych pozostawionych w glebie lub na fragmentach ziemniaków i pomidorów. W wyniku choroby na liściach pomidora pojawiają się szarozielone wodniste plamy, które z czasem brązowieją. Na spodniej części może pojawić się szary nalot. Choroba szybko rozprzestrzenia się, przenosząc się na wszystkie nadziemne organy rośliny. Podstawową metodą ochrony pomidorów i ziemniaków przed zarazą w okresie ich największego zagrożenia jest opryskiwanie zapobiegawcze i interwencyjne środkami grzybobójczymi. 

Alternarioza występuje w postaci suchych plam na łodygach, liściach i bulwach ziemniaka. Źródłem choroby są porażone przez grzyby resztki roślin i porażone przez bulwy sadzeniaki. Jej rozwojowi sprzyja ciepła pogoda, przerywana intensywnymi opadami deszczu. Zabieg opryskiwania należy wykonać zapobiegawczo lub w momencie pojawienia się pierwszych objawów alternariozy na liściach.

Na plantacji cebuli pojawia się stemphylium, które sprawnie rozprzestrzenia się w warunkach wysokiej wilgotności powietrza przy wysokiej temperaturze. Objawia się plamami o charakterystycznym wydłużonym kształcie. Mocno porażony szczypior bieleje i zasycha. Chorobie sprzyja uszkodzenie tkanek szczypioru na skutek żerowania szkodników, albo alternarioza lub mączniak rzekomy.

Mączniak rzekomy zwykle pojawia się na liściach przy dużej wilgotności powietrza oraz umiarkowanej temperaturze. Rozprzestrzenia się bardzo szybko, niszczy liście, łodygi i poraża sąsiednie rośliny. Tworzy biały, mączysty nalot na obu stronach blaszki liściowej, który może przypominać efekty niedoborów pokarmowych, uszkodzeń słonecznych lub inne, mniej groźne choroby. 

Pamiętajmy, że opryski powinny być wykonane w bezdeszczowy i suchy dzień. W innym wypadku preparaty chemiczne mogą zostać zmyte do gleby, gdzie tracą swoje właściwości. 

Sklep rolniczy Poltechparts.pl pomoże nam we wszystkich pracach polowych. Przez cały rok możemy kupić potrzebne nam do pracy części do maszyn rolniczych takich jak pługi, głębosze, spulchniacze i wiele innych. Eksperci zajmujący się zawodowo zaopatrywaniem rolników, pomogą w doborze odpowiednich części od sprawdzonych producentów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%