Zamknij
REKLAMA

Wygodne tymczasowe zaplecze? Kontenery oferują w tym zakresie znakomite możliwości

13:39, 14.02.2020 | Materiał Partnera

Jest rzeczą najzupełniej oczywistą, że wzniesienie efektownej, fikcjonalnej, a przede wszystkim trwałej budowli stanowi zadanie absorbujące wielką uwagę architektów i wykonawców oraz niemałe koszty. Wyzwaniem jeszcze do niedawna okazywały się jednak także te, które, przeciwnie, potrzebne nam są jedynie przez krótki czas. Powód jest oczywisty: pieniądze. Wolimy nie wydawać zbyt wielu na obiekty, które niebawem sami usuniemy. Jednocześnie jednak nie chcemy rezygnować z komfortu i bezpieczeństwa. Dziś nie jest to najmniejszy problem. 

Kontener biurowy, mieszkalny, a może sanitarny? 

Wielka kariera, jaką zrobiły różnego typu kontenery wykorzystywane w roli tymczasowej infrastruktury, była jedynie kwestią czasu. Łączą one wszak niezwykle ważne zalety: możliwość sięgnięcia po zunifikowane elementy, łatwe w transporcie i montażu, oraz ogromną swobodę, jaką cieszą się wykorzystujący je projektanci. Głównym ograniczeniem jest tu wszak ich własna fantazja.

Życzymy sobie uzyskać dużą salę, pełniącą rolę jadalni czy też np. przestrzeni konferencyjnej? Żaden problem! Kontenery posiadają elementy nośne jedynie na swoich brzegach, toteż złączone dłuższymi bokami mogą tworzyć niepodzielony wewnątrz obiekt. Jeśli i to dla nas mało, wystarczy, że dołączymy drugi rząd, w którego wnętrzu znajdzie się jedynie kilka słupów kryjących ich ramy. Wytrzymałość konstrukcji pozwala w dodatku tworzyć zestawy piętrowe, co możemy dziś zresztą często zaobserwować na niejednym placu budowy w centrach miast, gdzie wolnej przestrzeni nie jest zbyt wiele. W ten sposób można wykorzystać ją w pełni. 

Zalety te nie miałyby oczywiście większego znaczenia, gdyby nie standard, jaki możemy dziś uzyskać we wnętrzach. Kontener biurowy czy jakikolwiek inny przygotowany przez doświadczonych fachowców, takich jak np. firma Alfa Partner, nie ustępuje już pod tym względem konstrukcjom stałym. 

Tego typu rozwiązania cenione są nie tylko na budowach

Zastosowanie odpowiednio wyposażonych kontenerów sprawia, że w mgnieniu oka stworzyć możemy dowolną, w pełni funkcjonalną tymczasową infrastrukturę – od sanitariatów, poprzez umywalnie, pomieszczenia magazynowe, po np. kasowe. To zatem znakomite ułatwienie m.in. dla organizatorów różnego rodzaju większych imprez – wystarczy samochód ciężarowy z żurawiem. Zabudowę taką postrzegamy jednak – z reguły zgodnie ze stanem faktycznym – jako coś doraźnego i stanowiącego jedynie namiastkę obiektów stałych. 

Istotnie, w tej roli sprawdza się ona znakomicie, jednak od wielu lat przekonujemy się, że oferuje wiele więcej. Wszechstronność i praktyczne zalety budownictwa kontenerowego uczyniły z niego trudny już do przeoczenia nowy trend architektury, choć jego zastosowanie nadal wymaga pewnej odwagi. Ekonomia jest jednak nieubłagana – niskie koszty sprawiają, że popularność takich rozwiązań w naszym kraju rośnie, a choć nie tak szybko jak np. w Holandii, Belgi, USA czy krajach Skandynawii. Potrzeba tylko wysokiej jakości wykonania i właściwych rozwiązań w zakresie m.in. ocieplenia, aby przez wiele lat móc cieszyć funkcjonalnymi obiektami, zarówno użytkowymi, jak i mieszkalnymi. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone