Zamknij
REKLAMA

Marzysz o pięknym ogrodzie - poznaj te zasady

09:09, 15.05.2019 | materiał partnera
Skomentuj Zdrowe rośliny, tworzące bujną zieleń, a także wygodna ścieżka - to atrakcyjny widok ogrodowy.

Marzysz o pięknym ogrodzie? Zachwycają Cię ogrody znajomych, czy zdjęcia pięknych wnętrz ogrodowych w internecie, gazetach? Zastanawiasz się, gdzie popełniasz błąd? Poznaj tych kilka zasad, a już nigdy się nie rozczarujesz. Piękny ogród jest Twoim marzeniem? Zastanawiasz się jak osiągnąć sukces w ogrodnictwie? Zachwycają cię ogrody sąsiadów, znajomych, natomiast u siebie czujesz zawód? Poznaj kilka zasad ogrodnika, aby Twój ogród był zachwycający. 

Piękny ogród

Piękny ogród jest marzeniem niejednego ogrodnika. Jednak , tak wielu jak jest ogrodników, tak wiele jest opinii na temat tego co jest piękne. Istnieją jednak takie ogrody, o których każdy powie, że zapierają dech w piersiach. Dla jednych piękno to zdrowe rośliny, bujna zieleń, kwiaty, dobrze zaplanowana mała architektura, a także styl i dopieszczony każdy szczegół. Definicji piękna jest wiele, jednak w kwestii ogrodu możemy osiągnąć taki stan, który przez wielu zostanie określony, jako piękny.

Co powoduje, że jednym się to udaje, a innym nie? Jaka jest przyczyna naszego rozczarowania, a może nawet zazdrości wobec innych ogrodów? A wreszcie pytanie, jakie zadaje sobie każdy z nas - co robimy źle? Poniżej poznasz zasady, jakimi należy kierować się, planując i posiadając ogród. Pamiętaj, nigdy nie jest za późno by coś zmienić.

Ogród w stylu japońskim jest pracochłonny, ale efektowny i unikatowy.

1.Zacznij od planu

Przystępując do zakładania ogrodu powinniśmy mieć plan. Mimo, że późniejsza praca w ogrodzie może być spontaniczna, i możemy pozwolić sobie na szaleństwo, to początki powinniśmy mieć skrupulatnie zaplanowane.

Potrzebny nam będzie projekt . Nie oznacza to, że musimy zatrudnić fachowca, architekta. Możemy samodzielnie zaplanować co chcemy mieć w ogrodzie i gdzie będzie to się znajdowało. Plan jest konieczny po to, abyśmy znali konieczność działań, jakie będziemy wykonywać. Tak aby nie zrywać świeżo zbudowanej nawierzchni, bo pod nią ma być poprowadzony przewód do oświetlenia albo oczka. W każdym ogrodzie znajdują się podobne strefy - strefa wypoczynkowa z wygodnymi meblami ogrodowymi, praktyczna strefa gospodarcza z domkiem ogrodowym na narzędzia, a także strefa reprezentacyjna, gdzie ustawimy piękne donice i posadzimy najbardziej atrakcyjne rośliny.

Planowanie pozwoli nam również rozłożyć pracę w czasie - zakładanie ogrodu to inwestycja, czasami całkiem duża. Dlatego możemy zaplanować ją w czasie, tak aby zrealizować w całości naszą wizję.

2.Pamiętaj o pielęgnacji

Zakładając ogród, często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele pracy będzie od nas wymagał. Trawnik nie będzie wyglądał atrakcyjnie, jeżeli nie zadbamy o jego regularne koszenie, nawożenie, czy też wertykulację. Podobnie rabaty kwiatowe, drzewa i krzewy - każde z nich ma swoje specyficzne wymagania. Jeżeli wiemy, że nie mamy czasu na pracochłonną pielęgnację ogrodu, zaplanujmy ogród samodzielny, samowystarczalny, taki, który nie będzie wymagał naszego intensywnego zaangażowania.

Uświadomienie sobie, ile pracy pochłania ogród, pozwoli nam uniknąć rozczarowania po jego założeniu, kiedy efekt nie będzie satysfakcjonujący.

Nawet trawnik, aby wyglądać pięknie, wymaga regularnej pielęgnacji.

3. Uwzględnij warunki działki

To warunek, o jakim często zapominamy . Nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ na wygląd naszego ogrodu, oraz zdrowy wzrost roślin, ma dopasowanie ich do warunków siedliskowych. Rodzaj gleby, obecność wody, głebinowej, zasobmnośc podłożą, czy nasłonecznienie - to czynniki oddziałująće na nasz ogród i rosnące w nim rośliny. Aby zapewnić sobie ogrodowy sukces, musimy poznać te warunki i dopasować do nich rośliny, lub zmienić te czynniki siedliskowe, jakie się da. Zbyt gliniaste podłoże możemy rozluźnić, a zbyt słabe, zasilić.

Dopasowanie roślin do warunków siedliskowych, gwarantuje ich zdrowy wzrost.

4. Bądź konsekwentny

Konsekwencja to cecha, jaką powinien kierować się każdy ogrodnik. Decydując się na prowadzenie ogrodu, musimy dokonywać wielu wyborów i podejmować ważne decyzje. Jeżeli marzymy o ogrodzie w stylu rustykalnym, powinniśmy wybierać konsekwentnie i zdecydowanie takie elementy, rośliny, meble i dekoracje, które do niego pasują.

5. Wybieraj ponadczasowe rozwiązania

Ogromnym błędem jaki popełnia wielu ogrodników, jest ślepe podążanie za modą. Moda jest potrzebna, ponieważ każdy trend, styl, każda moda przynosi wiele nowości, z których zawsze możemy wybrać coś dobrego. Nie oznacza to, że musimy ślepo naśladować to co, akurat stało się modne. Często chwilowe trendy, na jakie się zdecydujemy, są dużo droższe, a czasami gorsze, od klasycznych, ponadczasowych rozwiązań. Możemy tu przytoczyć zakup ponadczasowych mebli z drewna egzotycznego czy technorattanu. Wykonanie nawierzchni z trwałej kostki granitowej.

6. Stawiaj na jakość

Punkt ten łączy się ściśle z poprzednim. Kupując wyposażenie, meble ogrodowe, czy nawet dekoracje, powinniśmy wybierać z najwyższej półki. Niestety często wiąże się to z wyższymi kosztami, ale czasami lepiej kupić jedną solidną donicę, niż kilka byle jakich. Po pierwsze, słabsza jakość, po prostu gorzej wygląda. Po drugie jest to konieczność zakupu kolejnych donic w przyszłym roku,a po trzecie, takie postępowanie jest niekorzystne dla naszego środowiska.

Wysokiej jakości meble pozwolą nam na komfortowy relaks przez wiele lat - tak jak ten narożnik z technorattanu Weston ze sklepu Ogrodolandia.

7. Połącz dom z ogrodem

Każdy ogród wygląda pięknie, kiedy stanowi przedłużenie domu, jest do niego nawiązaniem. Pokoje ogrodowe powinny nawiązywać do stylu wnętrz w domu. Warto podkreślić, że już elewacja budynku narzuca nam, w jakim stylu może być wykonany ogród. W jaki sposób połączyć dom z ogrodem? Możemy zastosować podobne tworzywa, kolory. Doskonałym sposobem jest na przykład przedłużenie eleganckiej, drewnianej podłogi z salonu, na tarasie, gdzie zastosujemy również drewno.

Drewniana deska zarówno w salonie, jak ta deska Ordos z Artcore studio, oraz w ogrodzie, jest ponadczasowa i trwała.

Taras szybko stanie się naszym ulubionym, dodatkowym pokojem. Stosując pomiędzy nim, a salonem duże okno, połączymy te dwie przestrzenie .

W tej zasadzie kryje się jeszcze jedna tajemnica. Bardzo często lekceważymy fakt zlokalizowania naszej działki. Tymczasem już jej umiejscowienie - czy to miasto, czy wieś, czy przedmieścia, powinno wywierać wpływ zarówno na design domu, jak też styl ogrodu. Ogród powinien nawiązywać do otoczenia. Z natury, środowiska jakie nas tam otacza powinniśmy czerpać wiedzę i inspiracje. Gatunki występujące wokół naturalnie, będą zdrowo rosły w naszym ogrodzie.

Marzysz o pięknym ogrodzie, starasz się, a mimo to, efekty Cię nie cieszą. A może, po lekturze naszego artykułu dostrzegasz swoje błędy? Nie czekaj, zrób coś z nimi,nie trwaj w rozczarowaniu. Nigdy nie jest za późno na zmianę. Przedstawione przez nas zasady możesz wdrażać zarówno w ogrodzie nowo powstającym, jak też już istniejącym.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (10)

KatarzynaKatarzyna

3 0

Ja zawsze kupuje elementy z tej samej serii - wtedy do siebie pasują i nie trzeba kombinować 14:38, 20.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KlaudiaKlaudia

2 0

Przydatne zasady, zapisuję ;) 12:20, 23.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnnaAnna

2 0

Tak plan jest najważniejszy i ta pewność, aby wszystko zrobić zgodnie z projektem i nic więcej 11:48, 29.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomanRoman

2 0

Dla każdego piękny ogród może oznaczać coś zupłenie innego :D 10:55, 04.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgataAgata

2 0

Przydatne rady. Ja ciągle coś zmieniam w ogrodzie więc chętnie skorzystam 09:54, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GracjanaGracjana

1 0

Mam w planach remont mojego ogródka, wskazówki na pewno wykorzystam - dzięki! 08:26, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BasiaBasia

2 0

Żeby mieć piękny ogród potrzeba sporo wysiłku, cierpliwości i konsekwencji. Ale naprawdę warto 11:42, 26.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlicjaAlicja

1 0

Zdecydowanie będę trzymać się tych zasad w tym sezonie. Nie mogę się już doczekać! 13:25, 04.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdamAdam

1 0

Wiele przydatnych zasad, na pewno zastosuje je u siebie 11:49, 20.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwaEwa

0 0

Warto wszystko uprzednio zaplanować. Bez planu nic się nie uda!
Dobry wpis! 09:55, 24.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA