Zamknij

Czym charakteryzuje się stal zbrojeniowa?

09:09, 22.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:09, 22.11.2022
pixabay pixabay

Konstrukcje żelbetowe są nieodzownym elementem współczesnej branży budowlanej. Jak sama nazwa wskazuje, takie konstrukcje wykonuje się ze zbrojonego betonu. Beton zbroi się przy pomocy specjalistycznej stali zbrojeniowej, która musi spełniać określone wymagania. Tylko w ten sposób można uzyskać trwałą oraz solidną konstrukcję odporną na odkształcenia.

Z jakiej stali wykonuje się zbrojenia?

Do zbrojenia betonu potrzebna jest stal posiadająca określony normy techniczne. Ważne jest również dobranie stali pod kątem konkretnego zastosowania i pełnionych funkcji. Stal zbrojeniowa musi posiadać wysoką wytrzymałość na zgięcia i plastyczność, tak, aby po chwilowym obciążeniu była w stanie wrócić do swojej naturalnej postaci. To właśnie ciągliwość oraz granica plastyczności decydują o klasie stali zbrojeniowej, a także o jej konkretnych zastosowania w budownictwie. Pręty zbrojeniowe różnią się między sobą także średnicą oraz wyglądem – możemy wyróżnić pręty gładkie oraz pręty żebrowane. Stal na zbrojenia powinna posiadać certyfikaty zaświadczające o spełnionych normach.

Różne gatunki stali zbrojeniowej

Stal zbrojeniowa jest niezbędna m.in. przy budowie domów jednorodzinnych. Z jej pomocą zbroi się fundamenty, nadproża, stropy oraz inne elementy konstrukcyjne, których celem jest bezpieczne przenoszenie obciążeń. Możemy wyróżnić wiele klas stali zbrojeniowej, a różnią się one parametrami technicznymi oraz konkretnym zastosowaniem. Przy budowie domu zastosowanie znajdują pręty w klasie od A-0 do A-IIIN. Z kolei klasyfikacja zgodna z normą europejską dzieli stal zbrojeniową na trzy klasy: A, B oraz C, gdzie A to klasa najniższa, a C to klasa najwyższa.

Jak pozyskać niezbędną stal zbrojeniową?

Inwestorzy często są odpowiedzialni za dostarczenie niezbędnych materiałów budowlanych na plac budowy. W jaki sposób wybrać odpowiednią stal zbrojeniową? To zależy oczywiście od projektu budowlanego, który jest tworzony przez architekta posiadającego stosowne uprawnienia. W takim projekcie można znaleźć szczegółowe informacje na temat wymaganych materiałów budowlanych oraz parametrów technicznych, jakie muszą one spełniać, aby sprawdzić się w tym konkretnym przypadku. Dostępne są tu również informacje o stali zbrojeniowej, jaka powinna zostać wykorzystana do zbrojenia żelbetowych konstrukcji nośnych, dla uzyskania wymaganej trwałości. Wybór można także skonsultować z architektem, który podpowie, w jaki sposób pozyskać potrzebną stal.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%