Niskie bezrobocie i bardzo chłonny rynek pracy – tak w skrócie można scharakteryzować stolicę. Jeśli szukasz pracy w Warszawie, masz duże szanse na sukces. Nasze wskazówki na pewno ci w tym pomogą.
Stopa bezrobocia w Warszawie zawsze jest niższa niż w innych regionach kraju. To stolica, więc w naturalny sposób przyciąga inwestorów. Swoje siedziby ma tu wiele instytucji i firm międzynarodowych. Na koniec sierpnia stopa bezrobocia wynosiła zaledwie 1,9%. Dla porównania ta sama stopa bezrobocia w skali kraju wynosiła 5,8%.
Duża liczba firm i instytucji każe przypuszczać, że w Warszawie poszukuje się przede wszystkim specjalistów o marketingu, handlu, finansów, nowych technologii. Tymczasem dane są zaskakujące. Największy popyt na pracę obejmuje zupełnie inne sektory gospodarki. Zobacz oferty pracy w stolicy i sprawdź, kto najszybciej znajdzie zatrudnienie.
Niewątpliwie w stolicy znajdą zatrudnienie finansiści, bankowcy, handlowcy i marketingowcy. Duża liczba korporacji daje im szansę na rozpoczęcie kariery zawodowej, szczególnie na niskim szczeblu. Jednak to nie te zawody są na szczycie listy najbardziej poszukiwanych. Które zatem?
Kierowca samochodu osobowego – w Warszawie jest duży popyt na usługi transportowe. Pracę znajdzie zarówno kierowca Ubera, jak i dostawca jedzenia sprzedawanego na wynos. Także firmy kurierskie poszukują pracowników. Doświadczenie nie jest wymagane, ale trzeba mieć prawo jazdy.
Budowlaniec – trudno o drugie tak prężnie rozwijające się miasto, jak Warszawa. Nowe domy wielorodzinne budowane są na każdym wolnym skrawku ziemi. Równolegle pandemia ograniczyła dopływ pracowników z Ukrainy i firmy budowlane stanęły przed poważnym problemem: skąd brać nowych pracowników. Pracę na budowie w Warszawie znajdą nie tylko fachowcy (murarze, zbrojarze, betoniarze, cieśle, ślusarze, stolarze), ale też pracownicy niewykwalifikowani.
Pracownik gastronomii – duża liczba restauracji, barów i pubów to dużo potencjalnych miejsc pracy dla kucharzy, pomocników i kelnerów. Pandemia dokonała mocnych przetasowań w tej branży, w tej chwili wiele lokali boryka się z brakiem pracowników.
Przedstawiciel branży IT – programista, administrator baz danych, systemów i sieci, analityk, web deweloper, tester oprogramowania znajdzie w stolicy pracę bez trudu, nawet jeśli jest początkujący w branży. Tu, gdzie siedzibę ma duża liczba firm z dziedziny nowych technologii i IT, łatwo zacząć karierę w tej dziedzinie.
Łatwość znalezienia pracy nie powinna usypiać czujności i pozwalać na pomijanie ważnych elementów poszukiwań.
Bardzo ważne jest rozeznanie na rynku pracy. Zanim zaczniesz szukać, sprawdź, czy firmy potrzebują kogoś o twoich kwalifikacjach.
Stwórz profesjonalne CV, w którym koniecznie umieść swoje zdjęcie. Musi się tam znaleźć przebieg nauki i ewentualne doświadczenie. Jeśli odbyłeś staż lub praktyki, koniecznie o tym wspomnij.
Zawsze dobrze przygotowuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Pracodawca powinien widzieć, że chcesz pracować właśnie u niego i że będziesz dla firmy cennym nabytkiem.
Nie wahaj się powiedzieć znajomym, że szukasz pracy. System rekomendacji jest dziś bardzo ceniony, także przez rekruterów.
Szukaj pracy systematycznie. Przeglądanie ofert raz na tydzień może okazać się niewystarczające.
płońszczak14:38, 22.10.2021
0 0
Panie jaka warsiawa? Tam pociągi po ulicach jeżdżo 14:38, 22.10.2021