Zamknij

Elewacja z klinkieru – czy warto się na nią zdecydować? Sprawdź to!

Materiał zewnętrzny + 13:30, 07.03.2025 Aktualizacja: 13:33, 07.03.2025
fot.: partnera/zewnętrzne fot.: partnera/zewnętrzne

Cegła klinkierowa należy do grupy naturalnych materiałów, które obecnie cieszą się olbrzymią popularnością. Wszystko to za sprawą swoich właściwości oraz szeregu różnych zastosowań. Produkt powstaje z mieszanki ściśle określonych proporcji gliny, piasku oraz wody, która następnie – po uformowaniu w pożądany kształt – jest suszona oraz wypalana w piecu, w temperaturze liczącej ponad 1000°C. Właśnie tak powstają znane i uwielbiane przez wielu płytki o istotnych właściwościach użytkowych i naprawdę efektownym wyglądzie. Znajomość procesu produkcji pozwala potwierdzić, że wyroby klinkierowe produkowane są z materiałów naturalnych, bezpiecznych dla zdrowia. Nie znajdziemy w nich żadnych toksycznych klejów, lakierów czy plastików; jednocześnie nie zanieczyszczają one środowiska naturalnego, co jeszcze bardziej determinuje ich obecną popularność. W czasach, gdzie wiele mówi się o zrównoważonym budownictwie, coraz więcej osób zastanawia się nad zastosowaniem cegieł klinkierowych w swoich projektach. Te doskonale sprawdzają się zwłaszcza na elewacji. Dlaczego? Dowiedz się już dziś!

Elewacja z cegły klinkierowej, czyli wyjątkowe właściwości w połączeniu z wysoką estetyką!

Elewacja wykonana z klinkieru od lat kojarzona jest z nowoczesnością, elegancją, a także namiastką luksusu. Wszystko za sprawą swojego niezwykłego wyglądu, jaki jest w stanie wyróżnić budynek na tle reszty. Chociaż wielu sceptyków podkreśla, jak drogie potrafi być to rozwiązanie, w rzeczywistości znaczna część inwestorów widzi je jako opłacalną inwestycję na lata. Elewacja klinkierowa jest bowiem mniej kosztowna w utrzymaniu; przez wiele lat jest w stanie nie wymagać żadnych nakładów na remonty czy naprawy, co jest szczególnie istotne w obszarach miejskich, gdzie zanieczyszczenie powietrza bywa naprawdę silne, w efekcie oddziałując na wygląd budynków. Na stronie polskiecentrumdachowe.pl, zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat właściwości cegieł klinkierowych. Polskie Centrum Dachowe podkreśla, iż tego rodzaju materiał wykazuje olbrzymią trwałość, która po dziś dzień przewyższa wiele alternatyw – a przy tym wykazuje odporność na pękanie i rozwój pleśni. To, w połączeniu z wcześniejszymi informacjami na temat nieszkodliwości cegły klinkierowej względem środowiska naturalnego, czyni rozwiązanie naprawdę korzystnym na miarę dzisiejszych czasów. Dobrze położony klinkier jest w stanie dodać całej konstrukcji szlachetnego oraz stylowego charakteru. I chociaż na pierwszy rzut oka cegła klinkierowa przypomina tę tradycyjną, różni się od niej o wiele wyższą twardością, dzięki czemu jest w stanie przetrwać znacznie dłużej, prezentując się przy tym nienagannie.

O czym należy pamiętać, decydując się na elewację z cegły klinkierowej?

Montaż klinkieru na elewacji nie powinien przysporzyć większego problemu – o ile zastosujesz się do najważniejszych wskazówek z nim związanych. Podłoże, na którym ma zostać ułożony klinkier, powinno zostać zawczasu dokładnie oczyszczone z kurzu, resztek zapraw, a także innych zabrudzeń. Następnie na przygotowaną wcześniej powierzchnię należy nanieść warstwę zaprawy do klinkieru. Po tym można przejść do układania kolejnych rzędów, rozpoczynając od narożników (do których poleca się zastosować specjalne płytki narożne). Pomiędzy poszczególnymi rzędami płytek dobrze jest pozostawiać przerwę na spoinę. Jej szerokość powinna wynosić około 1 centymetr. W momencie związania się kleju, można rozpocząć fugowanie – usuwając nadmiar zaprawy za pomocą specjalnej szczotki. Układając elewację z cegły klinkierowej, należy pamiętać o fachowym ułożeniu oraz zastosowaniu dedykowanych produktów do tego rodzaju cegły. Elewacja z cegieł klinkierowych może zostać wykonana na naprawdę wiele sposobów; to, co należy zrobić, to przede wszystkim uwzględnić projekt domu, a także własne oczekiwania. Klinkier to naprawdę wszechstronny materiał, będący w stanie dobrze połączyć się również z innymi materiałami elewacyjnymi, takimi jak drewno oraz jego imitacje, kamień polny czy granit. W efekcie dzięki cegle klinkierowej można nadać budynkowi naprawdę ciekawy design.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%