Zamknij

Posadzka przemysłowa - kluczowy element każdej hali

11:38, 05.04.2024 . Aktualizacja: 11:41, 05.04.2024
[foto: nadesłane przez Partnera] [foto: nadesłane przez Partnera]

Posadzka w hali produkcyjnej czy magazynowej pełni wyjątkową rolę. To właśnie jej stan przesądza o poziomie bezpieczeństwa pracowników, maszyn, a także produkowanego towaru. Przemyślany i właściwy dobór odpowiedniej posadzki przekłada się na codzienne utrzymanie czystości obiektów przemysłowych, a także usprawnia okresowe czyszczenie hal produkcyjnych. Na ogół tego typu konstrukcje pozbawione są wad – o ile taka podłoga zostanie właściwie wykonana. Wtedy ma się pewność, że będzie ona służyć przez lata. Niestety, nie zawsze rzeczywistość jest tak pozytywna; wiele posadzek ulega zniszczeniu, głównie z powodu błędów popełnionych w trakcie prac budowlanych bądź jeszcze na etapie projektowania. Również zbyt intensywne użytkowanie posadzki może narazić ją na szybsze zużycie. Uszkodzonej posadzki nie należy pozostawiać samej sobie. Konieczne jest jak najszybsze zareagowanie na uszkodzenia i rozpoczęcie napraw, minimalizując w ten sposób ryzyko wypadku.

Jak prawidłowo zabezpieczyć betonowe posadzki przemysłowe?

Posadzki przemysłowe codziennie narażone są na mniej lub bardziej widoczne uszkodzenia przez ciężkie przedmioty oraz maszyny poruszające się po hali. Oczywiście, posadzki przeznaczone do hal przemysłowych są odporne na ścieranie i kontakt z chemią przemysłową, jednak ważne jest utrzymywanie ich w odpowiedniej kondycji. Przede wszystkim, ważna jest ich impregnacja, do której używa się odpowiednio dobranych preparatów. To właśnie one odpowiadają za odnowę warstwy ochronnej, którą została pokryta posadzka. Ogromną popularnością cieszą się liczne produkty oleofobowe, pozostawiające po sobie dodatkową powłokę odbijającą cząsteczki tłuszczu. Tego typu specyfiki można stosować na posadzkach zewnętrznych i wewnętrznych, w ten sposób dbając o podłoże na terenie całego zakładu przemysłowego. Kolejnym rodzajem preparatów wartych uwagi są impregnaty hydrofobowe, czyniące powierzchnię odporną na wnikanie w nią zbyt dużych ilości wody. Podłoże nie traci przy tym elastyczności oraz nie przestaje przepuszczać powietrza. Aby jednak móc dokonać prawidłowego zabezpieczenia posadzki, podłoże powinno być zawczasu odpowiednio przygotowane. Odkurzenie i umycie posadzki to dwa elementy, których nie należy pominąć. Tylko czysta powierzchnia, wolna od kurzu, brudu i piasku, będzie mogła zostać efektywnie pokryta którymś z wcześniej wymienionych środków. Zdarza się jednak, że na powierzchni posadzki powstają zarysowania czy uszczerbki – co wtedy zrobić?

Naprawa posadzek przemysłowych pozwoli przywrócić im dawną funkcjonalność

Posadzki przemysłowe każdego dnia narażone są na ogromne naciski oraz obciążenia. W wyniku ciągłych drgań spowodowanych poruszaniem się pojazdów oraz maszyn, posadzka zaczyna ulegać procesowi zniszczenia oraz degradacji powierzchni. W przypadku gdy na powierzchni posadzki pojawią się pęknięcia, przetarcia oraz ukruszenia, konieczne jest przeprowadzenia naprawy lub całkowitej renowacji posadzki przemysłowej. Obecnie większość przedsiębiorców decyduje się na powierzenie takich zadań specjalistom z firm takich jak VAWNIK S.C., które zajmują się między innymi profesjonalnym serwisem posadzek przemysłowych. Odwlekając te czynności można nabawić się szeregu kłopotów, związanych z późniejszymi kosztami naprawy, a także zagrożeniem zdrowia lub życia pracowników – pęknięcia w posadzkach stanowią bowiem ogromne zagrożenie dla osób kierujących wózkami czy też przechadzających się po hali. Po dokonaniu przez specjalistów naprawy lub renowacji, należy pamiętać o odpowiedniej eksploatacji posadzki; nie przekraczać założonych w projekcie obciążeń, korzystać z mat ochronnych czy wycieraczek, a także dokonywać regularnego czyszczenia posadzki. Dbanie o podłoże w hali magazynowej ma niebagatelny wpływ na jego żywotność, dlatego należy pamiętać o czynnościach będących w stanie zapewnić właściwą kondycję posadzki przemysłowej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%