Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nierzadko stanowi jedyny sposób na nowy start osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Upadłość konsumencka rozumiana jest jako postępowanie sądowe, którego głównym celem jest oddłużenie dłużnika, przy jednoczesnym zaspokojeniu wierzycieli. Można podzielić je na kilka etapów, które obejmują kolejno: postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej, postępowanie upadłościowe właściwe i likwidacja masy upadłości, ustalenie planu spłaty wierzycieli i jego wykonanie, umorzenie zobowiązań upadłego. Należy mieć na uwadze fakt, że poszczególne etapy upadłości mogą – w zależności od indywidualnego charakteru i przebiegu sprawy – zostać pominięte. Procedura upadłościowa wszczynana jest na specjalny wniosek, jaki może wszcząć zarówno konsument, jak i w określonych przypadkach także wierzyciel. Warto wiedzieć, że głównym celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie, czyli umożliwienie niewypłacalnej osobie wyjścia z długów poprzez ustalenie realnego planu spłaty wierzycieli, dostosowanej do możliwości ogłaszającego upadłość. Zdarza się, że w wyjątkowych sytuacjach sąd może odstąpić od ustalania planu spłat i wierzycieli, umarzając zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty; tego rodzaju sytuacja może mieć miejsce również po kilkuletnim procesie spłacania wierzycieli, czego efektem będzie darowanie pozostałego zadłużenia. Należy jednak pamiętać, że do takich sytuacji dochodzi naprawdę rzadko.
Upadłość konsumencką może ogłosić osoba fizyczna, która nie prowadzi w chwili składania wniosku działalności gospodarczej lub taka, która zamknęła działalność gospodarczą. Dla posiadaczy działalności, ustawodawca przygotował odrębny tryb postępowania upadłościowego. Sama procedura upadłościowa może potrwać kilka lat – czas trwania postępowania zależy w dużej mierze od stanu faktycznego, w którym znajduje się dłużnik. Jednym z czynników, który może na to wpłynąć jest rodzaj posiadanego majątku. W czasie wykonywania spłaty wierzycieli, na osobie z ogłoszoną upadłością konsumencką ciążą określone obowiązki. Między innymi składanie sądowi corocznych sprawozdań z wykonywania planu spłaty wierzycieli za poprzedni rok kalendarzowy, w którym zawarte są informacje między innymi o osiągniętych przychodach, spłaconych kwotach czy nabytych składników majątkowych o wartości przekraczającej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw.
Skorzystanie z upadłości konsumenckiej jest w stanie przynieść wiele korzyści, wśród których wymienia się między innymi:
Osoby, które chcą ogłosić upadłość konsumencką, mogą skorzystać z dwóch różnych procedur przeprowadzania postępowania: likwidacji majątku lub zawarcia układu. Pierwsza najczęściej ma miejsce w przypadku braku podstaw do zawarcia układu z wierzycielami. W drugim przypadku możliwość zawarcia układu stanowi rozwiązanie alternatywne względem całkowitej likwidacji majątku.
Samodzielne przygotowanie do ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie jest rzeczą niemożliwą, jednak mimo to wiele osób decyduje się na współpracę z profesjonalistami – głównie ze względu na brak zorientowania się w aktualnych możliwościach i obowiązkach prawnych. Chociaż wiele pożytecznych informacji dotyczących upadłości konsumenckiej widnieje na stronach takich jak www.oglosupadlosckonsumencka.pl, tak naprawdę są to wskazówki ogólne, które nie odnoszą się do żadnej konkretnej sprawy. Tymczasem każdy wniosek rozpatrywany jest w sposób indywidualny. W przypadku braku pewności, najlepiej jest zgłosić się do specjalistów. Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy to tylko jeden z wielu przykładów specjalistów, którzy oferują pomoc prawną w zakresie upadłości konsumenckiej. Warto przystąpić do procedury wraz ze specjalistycznym wsparciem i znajomością swoich praw.