Zamknij

Kredyt na budowę garażu - czy się opłaca?

08:14, 24.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:15, 24.01.2023

Dziś, aby spełniać swoje plany większość z nas musi wziąć kredyt. O ile zakup mieszkania czy wolnostojący lokal mieszkalny kojarzy nam się z tym, że niezbędne jest ustanowienie zabezpieczenia w formie np. kredytu hipotecznego, o tyle sfinansowanie zakupu garażu lub jego budowę może opierać się o inne formy finansowania. W ofercie banków mamy np. kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny czy pożyczkę hipoteczną. Czy z perspektywy banku ma znaczenie, jakim kredytem bankowym się posłużymy? Kiedy warto korzystać z kredytu gotówkowego, a kiedy wspomóc się kredytem hipotecznym na budowę garażu? Czy warto w ogóle brać kredyt na garaż? Kiedy warto rozważyć zakup garażu i czy wybrać garaż wolnostojący czy budowa garażu powinna być tożsama z budową domu?

Zanim podejmiesz się budowy garażu - rozważ możliwe opcje

Zanim podejmiemy się jakiegokolwiek zobowiązania, rozważymy np.koszty kredytu gotówkowego, ustalimy maksymalny okres spłaty, musimy być oczywiście pewni, co do spłaty zobowiązania i naszych zdolności. W pierwszej kolejności, zadamy sobie jednak pytanie, czy warto brać jakikolwiek kredyt na garaż.

Warto wiedzieć, że banki również finansują zakup garażu, podobnie jak kupno mieszkania, ale generalnie mamy tutaj dwie opcje. Można finansować kupno garażu wraz z mieszkaniem lub też osobno. Jeśli garaż jest częścią mieszkania, ma odrębną księgę wieczystą - można dokonać finansowania poprzez jeden kredyt hipoteczny. Nie zawsze się on jednak opłaca, dlatego warto określić czy budujemy garaż z domem, dopiero będziemy kupować nowy, odrębny garaż, a może zakupujemy używany?

Czy w ogóle warto rozważać kredyt? A może lepiej kupić za gotówkę? Cena garażu zależy od takich czynników jak ceny na lokalnym rynku czy powierzchnia. Znaczenie ma także to, czy garaż już stoi czy musimy go wybudować oraz jakich materiałów użyto do jego budowy. Koszt garażu oscyluje zatem między 15-20 tys zł a nawet 30-60 tys zł. Jak widać, nie jest to kwota, jaką większość z nas swobodnie dysponuje. 

Jakim kredytem bankowym warto się zainteresować? Pomyśl o pożyczce gotówkowej, kredycie hipotecznym, a może wspomóc się kredytem gotówkowym?

Każde zaciągnięcie kredytu, niezależnie jakiego będzie on rodzaju, wymaga od nas spełnienia pewnych formalności. Trzeba być pełnoletnim, być obywatelem polskim, nie był dłużnikiem w biurze informacji kredytowej, być posiadaczem konta bankowego, posiadać adres email. Oferty kredytów gotówkowych oraz innych bazują głównie na zdolności kredytowej. Jeśli ją masz, wymagane jest złożenie wniosku i czekanie na decyzję kredytową. Warto też zawsze korzystać z różnego rodzaju kalkulatorów kredytowych np. tym, którym dysponuje strona https://ekredyt24.com.pl/

Jeśli kupujesz garaż albo planujesz budowę garażu warto rozważyć trzy opcje - skorzystać z kredytów hipotecznych, pożyczki hipotecznej lub kredytu gotówkowego.

Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, najlepiej wziąć go wtedy, gdy kupujesz dom już z garażem. Wymaga on jednak księgi wieczystej nieruchomości. Jeśli garaż jej nie posiada - nie uzyskasz nawet oferty takiego kredytu. Wadą tego rozwiązania jest także wysoki próg jego zaciągnięcia. Banki ustalają minimalną granicę na ok 30-40 tys, więc jeśli garaż jest z tych tańszych - opcja hipoteczna odpada. Kredyt ten ma też dość restrykcyjne warunki i nie tak łatwo go zaciągnąć, pozwala jednak na długi okres spłaty zobowiązania, a sam koszt kredytu jest zdecydowanie niski. 

Drugą opcją jest pożyczka hipoteczna, ale ona także wymaga zabezpieczenia hipoteki. Co ważne - nie musi to być jednak sam garaż. Zabezpieczeniem pożyczki mogą być nieruchomości kredytobiorcy np. mieszkanie. Ale wadą tego rozwiązania jest fakt, że w razie problemów owa nieruchomość jest obciążona. 

Zaletą pożyczki hipotecznej jest niższy koszt niż kredyt gotówkowy, jednak jak wspomniano - musisz dysponować jakąś hipoteką.

Kredyty gotówkowe najlepsze? Zalety kredytu gotówkowego

Wydaje się zatem, że kredyt gotówkowy to świetna opcja, zwłaszcza wtedy, gdy nie da się ustalić hipoteki, nie dysponujesz księgą wieczystą lub też koszt zakupu czy budowy garażu jest stosunkowo niski (do ok 20 tys).

Ważne, że kredyt gotówkowy możesz wziąć na dowolny cel. Bank nie wnika czy będą to cele mieszkaniowe, zakup garażu czy też zagraniczna wycieczka. Dużą zaletą kredytu gotówkowego jest szybkie pozyskanie środków, duża dostępność, a także - jeśli potrzebujesz - spora kwota kredytu, jaki możesz zawrzeć. Zazwyczaj, pożyczka udzielana jest także na uproszczonych zasadach.

Sporą zaletą jest to, że od razu jesteśmy właścicielami garażu, krótko czekamy na decyzję o przyznaniu kredytu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że koszt całego kredytu może być większy niż wówczas, gdy dysponujemy hipoteką pod zastaw.

Jakiekolwiek jednak rozwiązanie nie wybierzemy - z całą pewnością zaciągnięcie kredytu na budowę garażu to dobra opcja i inwestycja w przyszłość.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%