Zamknij
INFORMACJE

Unieck: Uczcili pamięć powstańców styczniowych [FOTO]

13:20, 31.01.2022 Aktualizacja: 08:41, 01.02.2022
Skomentuj Podczas wydarzenia odbyła się krótka prelekcja historyczna, dotycząca genezy wybuchu powstania styczniowego, a także potyczki, jaka miała miejsce w Uniecku 28 stycznia 1863 roku, którą wygłosił dowódca JS1863 Artur Zybała [Fot.: Dawid Ziółkowski] Podczas wydarzenia odbyła się krótka prelekcja historyczna, dotycząca genezy wybuchu powstania styczniowego, a także potyczki, jaka miała miejsce w Uniecku 28 stycznia 1863 roku, którą wygłosił dowódca JS1863 Artur Zybała [Fot.: Dawid Ziółkowski]

W tym roku obchodzimy 159. rocznicę powstania styczniowego – największego polskiego powstania narodowego. Z tej okazji, już po raz drugi Jednostka Strzelecka 1863 z Uniecka (gmina Raciąż) zorganizowała „Wymarsz Szlakiem Powstańców Styczniowych”. Jego uczestnicy pokonali 10 kilometrów, idąc z Glinojecka do Uniecka. 

Wczesnym przedpołudniem złożone zostały kwiaty i znicze pod pamiątkową tablicą przy ulicy Ciechanowskiej 10 w Glinojecku, która upamiętnia Kazimierza Wolskiego – powstańczego naczelnika powiatu mławskiego. Następnie uczestnicy ruszyli w trasę do Uniecka, która ze względu na mocno niesprzyjające warunki atmosferyczne, nie była łatwa. Po drodze pasjonaci historii dwukrotnie się zatrzymywali – w Kowalewku oraz Zygmuntowie. W trakcie przystanków mogli liczyć na ciepły poczęstunek. 

Kulminacyjnym momentem sobotniej części historycznych uroczystości były wydarzenia na terenie dawnej plebanii w Uniecku, która kilka miesięcy temu została oficjalnie przekazana na potrzeby Muzeum Powstania Styczniowego 1863-1864. Przed budynkiem zrekonstruowano obóz powstańczy, w którym odtworzono m.in. szałas, na wzór tych, jakie tworzyli w lasach uczestnicy tamtego zrywu niepodległościowego. 

Wewnątrz budynku organizatorzy zaprezentowali pierwsze eksponaty, które są już w zbiorach muzeum, a wśród nich znalazły się m.in. oryginalna mapa Królestwa Polskiego z 1863 roku, broń czy dewocjonalia. Odbyła się także krótka prelekcja historyczna, dotycząca genezy wybuchu powstania styczniowego, a także potyczki, jaka miała miejsce w Uniecku 28 stycznia 1863 roku, którą wygłosił dowódca JS1863 Artur Zybała. Za szczególny wkład w kultywowanie historii Polski specjalnym medalem uhonorowany został Jan Rejniak

W historycznym wydarzeniu brali udział także członkowie stowarzyszenia „Glora Victis” z Wieruszowa. Scharakteryzowali oni broń, jaka była używana przez powstańców, czy ich stroje. Panie zaprezentowały tradycyjny ubiór, jaki dominował w tamtym okresie – były to czarne suknie, noszone na znak żałoby narodowej. Podczas przemarszu obecni byli także przedstawiciele stowarzyszenia „Mława Miasto Zabytkowe”. W uroczystościach brali udział również przedstawiciele Stowarzyszenia 'Lokalni Płońsk'.

W niedzielę w kościele parafialnym w Uniecku podczas mszy modlono się m.in. w intencji poległych podczas wspomnianej potyczki w Uniecku. Jej krótkie streszczenie przedstawiła dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Uniecku, Anna Ossowska. Szefowa placówki przypomniała również, że w tym roku przypada 10. rocznica nadania jej imienia bohaterów tamtych dni. Podkreśliła, że cała szkolna społeczność jest dumna z faktu, że upamiętnia wielkich patriotów, związanych poprzez przelanie swojej krwi w obronie ojczyny, z Unieckiem, jego historią i mieszkańcami. W świątyni pojawili się nauczyciele unieckiej szkoły ubrani w stroje z epoki wraz ze sztandarem. Podczas homilii ksiądz Piotr Chojnowski podkreślił, że szczególnie w dzisiejszym świecie niezwykle ważne jest kultywowanie przywiązania do patriotyzmu i pamięć o ludziach, którzy walczyli o wolność nie tylko dla siebie, ale także przyszłych pokoleń. 

Po nabożeństwie poczet sztandarowy wraz z przedstawicielami Jednostki Strzeleckiej 1863 w ulewnym deszczu i wietrze udał się na cmentarz parafialny, gdzie pod pomnikiem upamiętniającym powstańców, złożono kwiaty i zapalono znicze. 

Powstanie styczniowe było zrywem niepodległościowym przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Ogłoszono je manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego z 22 stycznia 1863 roku. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864, a zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym. Podczas jego trwania, dokładnie 28 stycznia 1863 roku miała miejsce potyczka pod Unieckiem - oddział powstańczy pod dowództwem pułkownika Kazimierza Wolskiego starł się w walce z żołnierzami Józefa Sierzputowskiego. Niestety, ze względu na przewagę liczebną Rosjan powstańcy zostali rozbici, a wielu z nich zginęło. Do klęski przyczynił się również pożar strzech domów, które podpalili kozacy, a w których ukrywali się broniący. W zachowanych w parafii aktach zgonu znajduje się część nazwisk. W 1993 roku odsłonięto pomnik ku czci poległych.

Uroczystości upamiętniające powstanie styczniowe zostało zorganizowane przez Jednostkę Strzelecką 1863 w Uniecku przy wsparciu Powiatu Płońskiego. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ W NASZEJ FOTO-GALERII PONIŻEJ.

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%