Zamknij

Zmiany w zawodzie opiekuna medycznego - co powinieneś wiedzieć?

artykuł sponsorowany + 16:20, 11.08.2021 Aktualizacja: 08:04, 18.08.2021
Wykładowczynie Publicznej Szkoły Policealnej w Płońsku [Foto: zbiory szkolne] Wykładowczynie Publicznej Szkoły Policealnej w Płońsku [Foto: zbiory szkolne]

Publiczna Szkoła Policealna w Płońsku kształci swoich słuchaczy w wielu dziedzinach wiedzy, przygotowując do pracy w najróżniejszych zawodach. Dużą popularnością cieszą się kierunki medyczne, wśród których jednym z najbardziej wymagających, ale jednocześnie dającym ogromne możliwości jest opiekun medyczny. Wszyscy kandydaci, którzy chcieliby rozpocząć naukę na tym kierunku, powinni zapoznać się z istotnymi zmianami, jakie nastąpiły od 2021 roku.

W związku ze zwiększeniem kompetencji opiekuna medycznego cykl nauczania został wydłużony z dwóch do trzech semestrów. Do tej pory absolwent tego kierunku miał tylko kompetencje higieniczno - opiekuńcze, teraz zyska kompetencje medyczne. Do podstawy programowej wprowadzonych zostaje wiele nowych zagadnień teoretycznych, m.in.: kompetencje w zakresie rehabilitacji (fizykoterapii, kinezyterapii). Dział ten został opisany jako prowadzenie przyłóżkowej aktywizacji z wykorzystaniem elementów gimnastyki osiowo- symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie. To jest nowość, którą szkoła będzie konsultować z fizjoterapeutami, ponieważ to oni będą kształcić słuchaczy w tym zakresie.

Wprowadzono również bardzo wiele elementów farmakoterapii. Opiekun medyczny będzie musiał znać działanie podstawowych grup leków oraz ich skutki uboczne, jakie mogą wystąpić u pacjenta. Jest to bardzo duży i dosyć trudny dział, ale niezwykle istotny dla przyszłego opiekuna medycznego.

W nowej podstawie programowej rozszerzono również zagadnienia praktyczne. Absolwent kierunku poszerzy swoje kompetencje o takie czynności jak m.in. pobieranie krwi (zarówno kapilarnej jak i żylnej), wykonywanie testów paskowych różnego typu (m.in. na poziom glukozy czy cholesterolu), wykonywanie różnego rodzaju wymazów, podawanie leków śródskórnie i podskórnie (m.in. leków przeciwkrzepliwych czy insuliny), podawanie szczepionek.

- Mamy nadzieję, że pewnego dnia zostanie zmieniona nazwa tego zawodu – mówi Marzena Szczechowicz, wicedyrektor Publicznej Szkoły Policealnej w Płońsku - Tak naprawdę opiekun medyczny zajmował się do tej pory tylko czynnościami opiekuńczo-higienicznymi, natomiast po ukończeniu kursu według nowej podstawy programowej powinien on być traktowany jako przedstawiciel zupełnie nowego zawodu - jego kompetencje pozwolą mu stać się asystentem pielęgniarki. Natomiast nowelizacja ustawy o zawodach medycznych prawdopodobnie będzie regulowała przepisy dotyczące opiekuna medycznego, a zatem będzie też wymagała od obecnych opiekunów medycznych uzupełnienia nowych kwalifikacji.

Opiekunowie medyczni będą mogli wykonywać wiele czynności opiekuńczo-pielęgnacyjnych przy pacjencie na zlecenie pielęgniarki lub lekarza jak choćby karmienie wszelkimi drogami (również przez wgłębnik żołądkowy, przezskórną gastrostomię). Nie może co prawda podłączyć kroplowego wlewu dożylnego, ale może go odłączyć, co również jest istotne, może pomagać osobie chorej niesamodzielnej w korzystaniu z tlenu z koncentratora oraz wykonywać inhalacje, podawać leki doustnie (także podjęzykowo, okołopoliczkowo), doodbytniczo, na skórę i podskórnie, może zmieniać opatrunek na ranie.

Zmiany w podstawie programowej i wprowadzenie nowych przedmiotów wymaga od szkoły doposażenia w trenażery, czyli sprzęt do nauki wykonywania konkretnych czynności medycznych. Będą to m.in. obiekty do nauki odłączania wlewów kroplowych (model ramienia osoby dorosłej), do nauki iniekcji podskórnej (model ramienia, uda, brzucha), do pielęgnacji stomii, ran, odleżyn, do nauki zabezpieczania dróg oddechowych oraz cała gama drobnego sprzętu.

Oczywiście szkoła jest już przygotowana na kształcenie zgodne ze standardami według nowej podstawy programowej, do końca sierpnia pracownie zostaną w pełni przystosowane w najnowszy sprzęt medyczny, niezbędny dla naszych słuchaczy. Opiekun medyczny będzie więc kierunkiem bardziej wymagającym, ale również o wiele ciekawszym, dającym dużo większe możliwości dla absolwentów. Natomiast rozszerzenie kompetencji medycznych zwiększy konkurencyjność absolwentów na rynku pracy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%