Zamknij
REKLAMA

Wielu młodych hołduje dewizie 'Bóg, Honor i Ojczyzna'. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Uniecku [FOTO]

15:35, 11.11.2020 |
Skomentuj [Foto: Dawid Ziółkowski]
REKLAMA

Choć w tym roku obchody związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości były dużo skromniejsze ze względu na pandemię koronawirusa, to nie było mowy, aby ktokolwiek o tej rocznicy zapomniał. Podobnie było w Uniecku (gmina Raciąż), gdzie swój wkład w uroczystość miała m.in. tamtejsza Jednostka Strzelecka 1863.

Tuż przed południem strzelcy przemaszerowali ze swojej siedziby na cmentarz parafialny, gdzie złożono wieniec na grobie Powstańców Styczniowych. Wczoraj wieczorem członkowie Jednostki złożyli znicze także na mogiłach weteranów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz Powstania Warszawskiego z 1944 r.

W samo południe w kościele parafialnym rozpoczęła się Msza święta w intencji ojczyzny. Oprócz wspomnianych strzelców z Uniecka, w świątyni byli obecni także uczniowie wojskowego Liceum Ogólnokształcącego Fenix im. Polskich Spadochroniarzy z Ciechanowa ze swoim sztandarem. Unieccy strzelcy podczas liturgii trzymali uroczystą wartę przy ołtarzu.

Podczas homilii ksiądz Piotr Chojnowski przypomniał, że obchodzimy dziś niezwykle ważne święto – rocznicę odzyskania niepodległości po 123 latach zniewolenia przez trzy wielkie mocarstwa. Ocenił, że przyszło nam dziś funkcjonować w niezwykle trudnym czasie, nie tylko ze względu na pandemię koronawirusa, która w pewnym stopniu ogranicza naszą wolność, ale także ze względu niebezpieczne podziały, które zaczęły się w naszym społeczeństwie pojawiać. Duchowny dodał, że szczególnie młodemu pokoleniu próbuje się wpoić brak jakichkolwiek wartości, przekonać, że zasady, jakimi kierowali się ojcowie naszej niepodległości, czyli „Bóg, Honor, Ojczyzna”, są dziś bez znaczenia. Stwierdził jednak, że widząc tak wielu młodych ludzi, którzy z własnej woli, wybierając w tej chwili życie w wojskowym rygorze pokazują, że te zasady nie są im obce, że nie są owcami, idącymi za przysłowiowym baranem, ale kierują się własnym sumieniem.

Nabożeństwo zakończyła pieśń „Boże coś Polskę”, podczas której strzelcy i uczniowie LO Fenix stanęli na baczność i oddali ojczyźnie honory.  Przedstawiciele ciechanowskiej placówki również udali się na cmentarz parafialny, by tam postawić znicze na grobie powstańców styczniowych, składając im hołd i dziękując tym samym za udział w walce o suwerenną Polskę.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA ZNAJDZIECIE PONIŻEJ.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Hasło nieaktualne Hasło nieaktualne

2 1

Bóg honor ojczyzna to było przed kundlami z pisu. Teraz jest C.. J odór zgnilizna 13:38, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz