Zamknij

'Polska miłością wskrzeszona' - wzruszający spektakl w Raciążu [FOTO]

16:51, 14.11.2019 DZ Aktualizacja: 16:59, 14.11.2019
Skomentuj Brawo młodzieży! [Foto: DZ] Brawo młodzieży! [Foto: DZ]

Z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Raciążu przygotowali program artystyczny pod hasłem „Polska miłością wskrzeszona”, który zaprezentowali w środę na scenie raciąskiego MCKSiR. 

Zanim zaczął się spektakl, głos zabrał dyrektor Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Raciążu, Damian Szcześniewski, który przytoczył słowa kawalera Orderu Orła Białego, Jędrzeja Moraczewskiego zaraz po odzyskaniu wolności: – Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne Państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili […] Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. 

Dyrektor powitał wszystkich gości,  na czele z burmistrzem Raciąża Mariuszem Godlewskim, przewodniczącymi rady miejskiej i rady gminy, przedstawicielami powiatu płońskiego, prezesami stowarzyszeń i dyrektorami szkół. Przypomniał, że raciąskie liceum nawiązuje do tradycji szkół STO, których inicjatorami byli rodzice i nauczyciele, którzy chcieli wyciągnąć edukację z peerelowskiej ideologii. Celem było tworzenie szkół wolnych od ideologicznych nacisków – szkół dla społeczeństwa. Dyrektor Szcześniewski zapowiadając występ swoich uczniów dodał, że będzie to dla nich absolutny debiut na scenie, podczas którego uhonorują jedne z najważniejszych chwili w historii Polski. Wspomniał również słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, który powiedział: ''Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium". 

Wstępem do właściwej części spektaklu było uroczyste odśpiewanie a capella wszystkich czterech zwrotek hymnu. Mazurek Dąbrowskiego dumnie rozbrzmiał w sali widowiskowej budynku MCKSiR. - W Święto Odzyskania Niepodległości ten dumny naród Polaków może i powinien oddać cześć wszystkim tym, którzy kochali Polskę prawdziwie – bo oddawali za nią swe życie – zaczęli uczniowie.

Głównym motywem przygotowanego widowiska były trzy cnoty – wiara, nadzieja i miłość, które towarzyszyły Polakom przez ponad wiek w walce o niepodległość. Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać wierszy Karola Wojtyły czy Juliusza Słowackiego, przypomnieć sobie obszerny fragment inwokacji z „Pana Tadeusza”, czy też wspólnie odśpiewać pieśni, m.in. „Przybyli ułani”, „Legiony” , „Wojenko, wojenko” i „Polskie Kwiaty”.

Ważnym i wzruszającym momentem było zaśpiewanie podniosłem pieśni „Boże, coś Polskę”, która towarzyszyła naszemu narodowi nie tylko w walce o niepodległość, ale także w okresie okupacji i czasach PRL. -Pamiętajcie! Polska jest matką szczególną, niełatwe są jej dzieje. Wiele wycierpiała, więc kochajmy ją szczerze – brzmiały ostatnie słowa spektaklu.

Zwieńczeniem przedstawienia była piosenka pt.: „Zostaniemy na tej ziemi”. Na scenie zaprezentowali się Martyna Matuszewicz, Malwina Moszpańska, Julia Bojanowska, Patryk Rychliński, Maja Turowska, Jakub Sadowski, Daniel Kalisiak, Magdalena Ambroziak, Patryk Dębski, Damian Białecki, Maja Witkowska, Alicja Karwowska, Katarzyna Zajedzińska, Wiktoria Kalman, Julia Bielska, Aleksandra Miklasz i Jakub Ciemski. Scenariusz napisała Bożena Wesołowska-Liberacka, która wraz Martą Ciesielską zajęła się przygotowaniem do występu młodzieży. Wszyscy zostali nagrodzeni przez widzów głośnymi brawami. 

Dyrektor Szcześniewski serdecznie podziękował swoim uczniom za występ, a polonistkom za przygotowanie. Głos zabrał także burmistrz Raciąża, Mariusz Godlewski, który pogratulowałwystępującym aktorom i przyznał, że ich występ był naprawdę znakomity i bardzo wzruszający. Niemal każdy z gości podkreślał, że było to dla niego niesamowite przeżycie. 

Więcej zdjęć znajdziecie poniżej. 

(DZ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

BuuuubaBuuuuba

1 0

A czemu oni z kartków czytajo? Nie z pamięci? 10:29, 21.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Maja Turowska Maja Turowska

0 0

Usuńcie mnie z tego zdjęcia 02:24, 22.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%