Zamknij
REKLAMA

Jak zareagować, kiedy do szkoły wtargnie uzbrojony napastnik...?

14:40, 04.06.2019 | za info ZS nr 1 w Płońsku
Skomentuj Robert Osmański w latach 2010/2011 ukończył studia podyplomowe na wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w zakresie zarządzania kryzysowego o specjalności zagrożenia pozamilitarne. Obecnie jest nauczycielem-wykładowcą w liceum o profilu policyjnym [Foto: zbiory szkolne]
REKLAMA

3 czerwca dla młodzieży Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku zorganizowano apele porządkowe poświęcone zapoznaniu się z procedurami na wypadek zagrożenia,wtargnięcia do szkoły osoby z zewnątrz. Spotkania były prowadzone przez młodszego inspektora w stanie spoczynku Roberta Osmańskiego, który wcześniej pełnił funkcję Komendanta Komisariatu Policji w Raciążu, a następnie był zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żurominie. 

Robert Osmański w latach 2010/2011 ukończył studia podyplomowe na wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w zakresie zarządzania kryzysowego o specjalności zagrożenia pozamilitarne. Obecnie jest nauczycielem-wykładowcą w liceum o profilu policyjnym. 

Tematem spotkania z uczniami były procedury związane z wtargnięciem na teren szkoły uzbrojonego napastnika oraz algorytmy działań na wypadek podłożenia ładunku wybuchowego. Prelegent odniósł się do doświadczeń amerykańskich oraz niedawnych wydarzeń w szkole w Brześciu Kujawskim. Przedstawił charakterystykę aktywnego strzelca/aktywnego zabójcy (active shooter/ active killer) i omówił sposoby alarmowania uczniów i pracowników szkoły na wypadek wystąpienia tego typu zagrożenia. W przystępny sposób zaprezentował sposoby wykorzystania pomieszczeń szkoły (klas, pomieszczeń biurowych) jako miejsc mogących zapewnić bezpieczeństwo osobom nie mogącym ewakuować się ze strefy zagrożenia, a także zaprezentował uczniom sposoby postępowania na wypadek ukrycia się przed napastnikiem w klasie.

Poruszył on także tematykę sposobów reagowania na wypadek sytuacji ostatecznej, tj. konieczności konfrontacji z uzbrojonym napastnikiem oraz przybliżył sposoby zminimalizowania niebezpieczeństwa otrzymania urazów, np. wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku do konfrontacji bezpośredniej w celu obrony życia i zdrowia. Odniósł się również do aspektów prawnych art 25 kk - kontratyp obrony koniecznej i odpowiedzialności karnej za tzw. "fałszywy alarm" bombowy.

(za info ZS nr 1 w Płońsku)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA