Zamknij

Debata oksfordzka pod tytułem "Fonoholizm ? czy to już epidemia??

09:02, 18.01.2019 Materiał przesłany przez ZS nr 1 w Płońsku Aktualizacja: 14:12, 18.01.2019
Skomentuj [Foto: zbiory szkolne] [Foto: zbiory szkolne]

Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy czwartkowego spotkania w Zespole Szkół nr 1 w Płońsku. Po jednej stronie zasiadła grupa propozycji, a po drugiej opozycji. Przedstawiały swoje argumenty, dotyczące używania telefonów przez młodzież.

W przygotowanych przez siebie wypowiedziach grupa propozycji starała się przekonać publiczność, że problem nadmiernego używania telefonów przez młodych ludzi wiąże się z poważnymi i długofalowymi skutkami. Na poparcie swojej tezy zaprezentowano wyniki ankiety przeprowadzonej w szkole, dotyczącej użytkowania telefonów oraz wyświetlono zdjęcia obrazujące zdominowanie życia człowieka od najmłodszych lat światem nowoczesnej technologii. Scharakteryzowano również syndrom FOMO oraz zjawisko „ślepoty smartfonowej”. Grupa opozycji odpierając zarzuty poprzedników podkreśliła, że telefon jest niezbędnym narzędziem w codziennym życiu. Ułatwia nie tylko załatwienie spraw, formalności, ale również edukuje i wspiera rozwój młodego człowieka.    

Spotkaniu przewodniczyła Marszałek – Magdalena Starzewska- uczennica kl. 2 TŻ wraz z Sekretarzem – Pawłem Białeckim uczniem kl. 2 LW. Grupę Propozycji reprezentowali uczniowie: Dominika Kurek z klasy kl.1TL, Daria Grzymkowska z kl.2LW, Bartłomiej Krajczyński z kl.1TRM. Natomiast grupę Opozycji: Anna Niewiadomska z kl.1LP, Wiktoria Sych - kl.1LP i Dominik Szczypiński - kl.1LP. 

Po prezentacji argumentów obu grup, głos zabrał zaproszony gość, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Płońsku, Jarosław Chyliński. W swojej wypowiedzi prelegent odniósł się do krajowych badań dotyczących używania telefonu, a także doświadczeń i prywatnych spostrzeżeń. Wcześniej niezauważalny problem staje się w ostatnich latach szeroko widoczny. Na zakończenie swojej wypowiedzi dyrektor Chyliński podkreślił, że najważniejsze w użytkowaniu telefonu jest zachowanie umiaru i podtrzymywanie prawidłowych relacji międzyludzkich. 

W głosowaniu publiczności, większość opowiedziała się za argumentami opozycji. Marszałek poinformowała zebranych, że zwieńczeniem debaty będzie realizacja w II semestrze „Aktywnych przerw bez telefonu” oraz „Happeningu sportowego”. 

Realizatorami debaty profilaktycznej byli wymienieni wychowankowie Internatu w Zespole Szkół Nr 1 w Płońsku oraz opiekunowie grupy PatPortowej: Joanna Kierszak, Monika Gołębiowska-Łaska, Adrianna Osmycka i Jarosław Płuciennik.

(Materiał przesłany przez ZS nr 1 w Płońsku)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%