Zamknij

„Odzyskanie niepodległości było snem na jawie” – Raciąż w Narodowe Święto Niepodległości [FOTO]

11:31, 12.11.2024 RED Aktualizacja: 14:40, 12.11.2024
Skomentuj fot. zbiory UM w Raciążu fot. zbiory UM w Raciążu

Jak co roku 11 listopada obchody kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę świętowano także w Raciążu. Organizatorami byli wspólnie Miasto oraz Gmina Raciąż.

Uczestnicy obchodów zgromadzili się najpierw przy budynku ratusza skąd pochód na czele z orkiestrą Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciążu przeszedł do kościoła parafialnego. Tam odprawiona została Msza święta w intencji ojczyzny, której przewodniczył ksiądz Wiesław Kosiński. 

Podczas homilii proboszcz raciąskiej parafii podkreślał, że odzyskanie niepodległości przez nasz kraj w 1918 roku było niczym sen na jawie. Dodał, że wielu wybitnym Polakom, w tym poetom i innym intelektualistom, przyszło żyć na emigracji, a większość z nich nie doczekała wolnej ojczyzny. Zmagali się z autentyczną tęsknotą za Polską. - Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba Podnoszą z ziemi przez uszanowanie Dla darów Nieba Tęskno mi, Panie – cytował Cypriana Kamila Norwida dziekan dekanatu raciąskiego. Ocenił, że dziś dla wielu nie jest ważne, jaka jest sytuacja w kraju i wokół niego, kto i jak rządzi, a najistotniejsze jest, aby „coś” było na talerzu i na koncie. Na zakończenie nabożeństwa odśpiewana została pieśń „Boże coś Polskę”. 

REKLAMA

Pochód przeszedł na plac przed Miejskim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Raciążu, gdzie wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia.

Burmistrz Michał Skarbowski mówił, że historia zna kilka przykładów krajów, które setki lat były okupowane i zniewolone, jednak to Polska całkowicie zniknęła z map świata, a zaborcy usiłowali zniszczyć polski język, kulturę i wszelkie dziedzictwo, co odniosło jednak odwrotny skutek i zachęcało kolejne pokolenia do walki o niepodległość. Gospodarz Raciąża podkreślał, że dbać o wolność i suwerenność to obowiązek nas wszystkich.

Wójt raciąskiej gminy Zbigniew Sadowski dodał, że musimy mieć świadomość, że wolność nie jest dana na zawsze i mając na uwadze to, co dzieje się za wschodnią granicą, musimy być gotowi, by jej bronić.

[FOTORELACJA]1373[/FOTORELACJA]

Starosta Artur Adamski podkreślił, że 11 listopada 1918 roku był dniem, który przyniósł spełnienie marzeń pokoleń Polaków o wolnej i suwerennej Polsce. Przypomniał też o istotnej roli ojców niepodległości – Piłsudskiego, Dmowskiego, Daszyńskiego, Paderewskiego, Witosa i Korfantego. 

Przedstawiciele samorządów, szkół oraz stowarzyszeń złożyli symboliczne kwiaty pod pomnikiem pamięci narodowej. 

Po zakończeniu obchodów mieszkańcy w budynku MCKSiR mieli okazję obejrzeć wystawę „Pierwsze dni niepodległości”, a także obejrzeć wyświetlany „w tle” film „Niepodległość” stworzony z pokolorowanych materiałów filmowych z lat 1914–1923.

[ZT]20011[/ZT]

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Znam...Znam...

3 0

"Nic Śmiesznego" - coś w rodzaju snu na jawie :) 18:18, 13.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%