Zamknij
INFORMACJE

Nowy system oceniania w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu!

15:02, 24.05.2023 Aktualizacja: 15:12, 24.05.2023
Skomentuj [grafika: Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Raciążu] [grafika: Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Raciążu]

Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Raciążu od roku szkolnego 2023/2024 przechodzi na nowy system oceniania, bez bieżących stopni cyfrowych. Dyrektor szkoły Damian Szcześniewski wraz z kadrą nauczycielską, w szczególności Piotrem Grabowskim, opracowali propozycję nowego systemu oceniania, który za aprobatą uczniów i rodziców placówki zostanie wprowadzony do realizacji od przyszłego roku szkolnego. 

W ogólnym zarysie, w nowym systemie, uczniowie zamiast ocen cyfrowych za swoją aktywność – sprawdziany, kartkówki, inne - zamiast stopnia otrzymają informację zwrotną – co uczeń zrobił dobrze, a co powinien poprawić. 

Dodatkową zmianą jest podział roku szkolnego na 4 okresy (zamiast dwóch półroczy). Każdy okres będzie kończył się egzaminem, zawierającym zakres materiału od początku roku szkolnego. 

Głównym czynnikiem, który powoduje próbę zmiany systemu oceniania, jest pokazanie uczniom, że uczą się dla siebie, nie dla ocen. Ma to wyeliminować chęć oszukiwania i dążenia do jak najwyższego stopnia jak najprostszymi środkami (plagiat, „ściąganie” na sprawdzianach, spisywanie pracy domowej „na kolanie”) oraz mało efektywnej i krótkotrwałej formy nauki – uczenia się na pamięć. W końcu szkoła średnia kończy się egzaminem maturalnym, podczas którego, uczniowie mają wykazać się swoją wiedzą z 4 lat nauki w szkole. Tradycyjne sprawdziany i kartkówki, staną się formą nauki, a nie tylko oceniania.

Egzaminy z trzech pierwszych okresów będzie oceniony procentowo i zwieńczony informacją zwrotną. Wynik z egzaminów ma za zadanie pokazać uczniom, na jakim etapie opanowania podstawy programowej są w danym momencie. Przy poważnym potraktowaniu informacji przez uczniów, każdy kolejny w danym roku szkolnym, powinien kończyć się co raz to lepszym wynikiem, ze względu na powtarzające się zagadnienia. Da to również rodzicowi i uczniowi znacznie szybszą informację niż ocena półroczna, o sytuacji ucznia.

W jaki sposób zatem nauczyciel wystawi ocenę końcową (która według przepisów prawa oświatowego, jest jedyną wymaganą oceną cyfrową w szkole)? Składać się na nią będą dwa czynniki:

1. Ostatni egzamin okresowy,
2. Aktywność, praca, zaangażowanie systematyczność na lekcji oraz udział w projektach i zadaniach dodatkowych ucznia przez cały rok szkolny

Ponadto inaczej będą traktowane przedmioty „maturalne” (j. polski, matematyka, j. obcy, przedmioty na poziomie rozszerzonym) oraz „niematuralne”. Z przedmiotów „maturalnych” egzamin końcowy będzie stanowił 75% oceny na świadectwie, a w 25% zaangażowanie ucznia w trakcie roku szkolnego. Z przedmiotów „niematuralnych” ta proporcja będzie stanowiła 50% do 50%. Da to szansę uczniom, którzy chcą poświęcić się swoim zainteresowaniom i tym przedmiotom, z którymi wiążą przyszłość, nie narażając się na zagrożenie oceną niedostateczną z przedmiotów, z którymi sobie nie radzą. Będzie to również motywowało uczniów do aktywnej pracy przez cały rok szkolny. 

Proponowane zmiany zostały przedstawione rodzicom 18 maja i jednomyślnie zaakceptowane przez wszystkich obecnych.

Wszelkie zmiany wprowadzane są z zachowaniem wszystkich przepisów prawa oświatowego oraz po konsultacjach i wizytach studyjnych dyrektora szkoły Damiana Szcześniewskiego w innych szkołach, w których system bez ocen cyfrowych funkcjonuje już od kilku lat oraz w szkołach skandynawskich.

Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Raciążu będzie pierwszą szkołą średnia w powiecie płońskim oraz jedną z niewielu w województwie mazowieckim, w której będzie funkcjonowało ocenianie bez bieżących stopni cyfrowych.

REKLAMA

(Materiał zewnętrzny/za info szkoły dodał RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%