Zamknij

'Płocka' to my i nasza pamięć, która trwa... [FOTO]

Dawid TurowieckiDawid Turowiecki 09:09, 25.09.2022 D.T. Aktualizacja: 20:06, 25.09.2022
Skomentuj Uroczystości zjazdowe w płońskim kinie i absolwenci naszego liceum [fot.: D.T.] Uroczystości zjazdowe w płońskim kinie i absolwenci naszego liceum [fot.: D.T.]

''Wzniećmy na nowo blask młodości, przeżyjmy wszystko jeszcze raz...'' - te słowa ze strony tytułowej zjazdowego biuletynu doskonale oddają ideę organizowania koleżeńskich spotkań absolwentów gimnazjum i liceum w Płońsku. Jubileuszowy zjazd wychowanków naszego ogólniaka przywołał najlepsze wspomnienia z lat licealnych. - Dawna ''Buda'', dziś ''Płocka''... Historia jej zjazdów liczy 61 lat. Nic więc dziwnego, że nasze spotkania na trwałe wpisały się w historię szkoły, i co warto podkreślić nie tylko szkoły, ale w historię naszego miasta, powiatu i w pewnym stopniu województwa - mówił Andrzej Konstantinow, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego X Zjazdu Absolwentów Gimnazjum i Liceum w Płońsku (23-25 września).

Historia zjazdów absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Płońsku sięga lat -60-tych minionego wieku. Na czele komitetu organizacyjnego pierwszego zjazdu stanął Władysław Brzeski. I tak od 1961 roku do dzisiaj trwa to ważne dla szkoły wydarzenie, które stało się częścią jej tradycji i poczucia tożsamości, przynależności do czegoś, co wciąż wywołuje pozytywne emocje wśród dawnych uczniów I LO, tak chętnie biorących udział w tym szkolnym przedsięwzięciu.

- Ta szkoła to nieprzerwanie od 105 lat dobry drogowskaz dla kolejnych pokoleń - tymi słowami witał gości w sali kina Andrzej Konstantinow, mówiąc o celach i roli zjazdów. - Tym głównym celem, niepodważalnym, jest chęć powrotu do lat młodości. Z perspektywy czasu inaczej oceniamy szkołę i jej nauczycieli. Teraz, po latach, placówka ta zasługuje na coraz większe uznanie, a jej nauczycieli postrzegamy przez pryzmat naszych własnych doświadczeń rodzicielskich, społecznych i obywatelskich - kontynuował szef komitetu organizacyjnego. - To właśnie w czasie zjazdu daje się zauważyć jak bardzo szanujemy naszych wychowawców, nauczycieli. Rolą naszych spotkań jest m.in. pokazanie naszej szkoły zmienionej po tylu latach. Chcemy przekazać jak najwięcej o szkole, problemach bieżących i o perspektywach. Przyjezdnym chcemy pokazać nasze miasto i powiat. To takie połączenie przeszłości z teraźniejszością, ale i z przyszłością - dodawał Konstantinow, który, jak sam przyznaje, brał udział we wszystkich dotychczasowych zjazdach absolwentów. W 1997 roku Panu Andrzejowi powierzono funkcję przewodniczącego. Przez ostatnie ćwierćwiecze zorganizowano sześć zjazdów. Należy dodać, że w programie jubileuszowego spotkania znalazło się odsłonięcie kolejnej pamiątkowej tablicy z wrześniowego wydarzenia ufundowanej przez samych absolwentów. - Zaczyna już brakować miejsca na ścianie - stwierdził pół żartem, pół serio Andrzej Konstantinow. 

W gronie uczestników celebrowania tak ważnego dla rodzimej placówki oświatowej wydarzenia, poza lokalnymi samorządowcami, znalazł się również marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który na kinowej scenie mówił m.in.: - Ten zjazd łączy się jubileuszem 105-lecia tej szkoły. W takich miastach jak Płońsk często to były jedyne średnie szkoły przez dziesięciolecia, które dawały znakomitych absolwentów, którzy później poprzez swoją pracę, w różnych miejscach, budowali ojczyznę i Mazowsze, i za to z serca dziękuję wszystkim absolwentom, rocznikom, którzy tę szkołę ukończyli. Trzeba podziękować też samym nauczycielom, którzy przyczyniają się do  podniesienia wykształcenia mazowieckiej wspólnoty - stwierdzał marszałek Struzik, który podkreślał również niebagatelną rolę Andrzeja Konstantinowa w organizowaniu zjazdów we współpracy z innymi osobami. - To jego pasja... - zakończył Adam Struzik, przekazując na ręce przewodniczącego komitetu list gratulacyjny oraz informatyczne prezenty, akurat jak znalazł pod otwarcie kolejnej pracowni językowej, która ma być ufundowana przez tegoroczny Zjazd.  

[FOTORELACJA]990[/FOTORELACJA]

Kilka słów do absolwentów powiedział także Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego I LO w Płońsku Mikołaj Klękowicz. - Państwa obecność wskazuje na to jak wielką rolę w Waszym życiu odegrała ta szkoła, drogi Państwa życia nadal prowadzą na Płocką. Życzę, aby nasi goście znów poczuli młodzieńczą radość, tak jak wtedy kiedy pierwszy raz przekraczali próg tej szkoły. 

- Tradycja spotkań absolwentów stała się ważną częścią historii liceum oraz jego tożsamości, a dla nas wszystkich jest dziś żywą lekcją podkreślającą rolę więzi międzyludzkich, szacunku i trwałych wartości - mówiła z kolei Karina Kmiecińska, dyrektor I LO im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku. - Zjazdy absolwentów skłaniają nas do odbycia sentymentalnej podróży w przeszłość, dokonania retrospekcji, konfrontacji młodzieńczych marzeń z rzeczywistością. Dziś w murach naszej szkoły, wśród koleżanek i kolegów, czas chociaż na chwilę straci władzę i niezależnie czy wspomnieniami sięgamy roku 1952 czy 2000 znów jesteśmy licealistami, znów mamy naście lat - zaznaczała. - ''Płocka'' przecież nigdy nie była tylko miejscem czy instytucją, ale przede wszystkim była wspólnotą stworzoną przez pokolenia absolwentów, rodziców, nauczycieli i pracowników. ''Płocka'' to my i nasza pamięć, która cały czas trwa - kończyła Karina Kmiecińska.  

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

AbsolwentkaAbsolwentka

31 5

Kiedyś, to było JAKIEŚ liceum. Teraz jest nijakie. Z przykrością obserwuję spadek poziomu tej placówki. Do pracy przyjmowani są nauczyciele po prywatnych i zaocznych szkołach wyższych. Coraz większy procent niezdanych matur. Zjazdy - fajna inicjatywa, ale z roku na rok chętnych będzie coraz mniej, bo i coraz mniej fajnych wspomnień z tą szkołą związanych, a i przekazana wiedzą coraz marniejsza. 11:07, 25.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ByłyByły

29 4

Moze i kiedyś to był prestiż chodzić do tej szkoły ale teraz jest to szkoła jak inne. 11:11, 25.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WysoceWysoce

11 3

niestosowne, ale cóż... Obecnie taki mamy klimat.. 14:29, 26.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%