Zamknij
REKLAMA

Dramat o siostrach i wspomnienie nauczycielki tajnego nauczania [FOTO]

19:34, 05.09.2020 | RED
Skomentuj 'Balladyna' Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony 'Narodowego Czytania' [Foto: Łukasz Wielechowski]
REKLAMA

Akcja 'Narodowego Czytania 2020" w wydaniu płońskim z ''Balladyną" na ustach i odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej płońszczance Zofii Malickiej, to główne wydarzenia soboty na Poświętnem, przy oficynie sąsiadującej z 'Sienkiewiczówką'.  

To już dziewiąta odsłona akcji ''Narodowego Czytania", która celuje we wspólną lekturę klasyki polskiej literatury. W samym Płońsku przedsięwzięcie organizowane było po raz ósmy, a zgromadziło mieszkańców w różnym przedziale wiekowym i różnych profesji wokół ''Balladyny" Juliusza Słowackiego. Szczególnie ważne, że to wybitne dzieło epoki romantyzmu przypominała młodzież szkolna, która ze swoim zadaniem poradziła sobie na piątkę. 

- Nie odbierajmy tego utworu tylko w aspekcie treści romantycznych i świata fantastycznego. Ta fantastyka pięknie wpływa na bohaterów, ale utwór przenosi nas również w wymiar treści ponadczasowych, w klimat wartości uniwersalnych, takich jak: miłość, zazdrość, czy rządza władzy -  wskazywała Anna Markowska, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 3 w Płońsku. - Uczniowie świetnie wcielili się w swoje rolę, bawią się tym tekstem, a przede wszystkim uwielbiają pracę na języku polskim. Na ''Balladynę, która cieszy się zainteresowaniem wśród uczniów, czekaliśmy wiele lat i wreszcie doczekaliśmy się. W ''Balladynie" jest prawda o życiu: dwie siostry, rywalizacja, jeden dom a różne wychowanie, a przede wszystkim możliwość pokazania uczniom, że nie ma winy bez kary, możliwość pokazania prawdziwych ludzkich charakterów, że nie każdy jest krystaliczny, że z tej pięknej dziewczyny wyłania się jakaś zazdrość, nienawiść, nawet do siostry. Warto czytać polską klasykę, warto odkrywać dawne dzieła. One nie są przebrzmiałe, one są ponadczasowe i piękne - dodawała nauczycielka. 

Podniosłą chwilą sobotniego wydarzenia było odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Zofii Malickiej, bohaterskiej nauczycielce tajnego nauczania w latach 1941-1944. O tym mówiła nam między innymi Bożena Kaliściak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, która to placówka organizowała czytelnicze spotkanie. [Wypowiedź

[Zdjęcie grupowe: zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej w Płońsku]

Więcej zdjęć z wydarzeń na Poświętnych w naszej FOTO-GALERII poniżej. 

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

AdamAdam

4 1

Wspaniała impreza, piękne zdjęcia ! 11:34, 06.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%