To był z pewnością intensywny dzień dla wszystkich, którzy w Święto Niepodległości postanowili wyjść z domów i zaangażować się w płońskie wydarzenia wielkiej narodowej rocznicy.
Miejsko-powiatowe obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości tradycyjnie rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Michała Archanioła, gdzie między innymi odsłonięto pamiątkową tablicę w hołdzie rodakom, ofiarom walki o niepodległą Polskę.
- Czemu w świecie globalizacji mówić o czymś takim jak patriotyzm, czemu mówić o ojczyźnie? Czy warto o tym w ogóle mówić? Warto, a nawet trzeba – właśnie w tych trudnych czasach – głosił z ambony podczas kazania ks. Tomasz Kalinowski. - Tylko tu, w naszej ojczyźnie możemy wzrastać, tu są nasze korzenie, tu jest nasz dom. Jeśli tak myślę, to jestem patriotą, człowiekiem, który wysoko ceni sobie wartości narodowe. Patrioci to ci wszyscy, którzy zginęli w obronie ojczyzn, których często nie pamiętamy, których nazwiska są gdzieś pogrzebane. Oddawali życie, pokazując, że można walczyć, byśmy mogli na ich krwi budować naszą cywilizację dobrej miłości – dodawał duchowny.
Na dalsze uroczystości, już pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego trzeba było poczekać dłuższy czas z powodu przedłużającej się Liturgii. Wreszcie poczty sztandarowe, kombatanci, klasy mundurowe, decydenci oraz zainteresowani żywo obchodami płońszczanie stanęli pod pomnikiem upamiętniającym odzyskanie niepodległości.
- Nie możemy zmarnować szansy, jaką dali nam nasi przodkowie, nie możemy ich zawieść. Patrząc na naszą chwalebną i dramatyczną przeszłość, składamy dziś hołd wszystkim, którzy tworzyli niepodległość, połączeni myślą o wolnej Polsce – mówił m.in. starosta Andrzej Stolpa.
Burmistrz Płońska swoje wystąpienie kończył przejściem na grunt lokalnego samorządu. - Musi nas wszystkich łączyć również prawdziwa zgoda. Konieczne jest współdziałanie, szacunek dla innych poglądów. Musimy zaniechać sporów, nienawiści, skupmy się wokół celów, które pozwolą nam intensywnie budować naszą wspólnotę samorządową. Bo tu jest nasza Polska, blisko nas i my za nią odpowiadamy – stwierdzał Andrzej Pietrasik.
Oficjalne uroczystości zakończyło złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz na grobie rodaków poległych w 1920 roku.
W sali widowiskowo-kinowej MCK mieszkańcy Płońska mogli wysłuchać koncertów, które muzycy dedykowały Niepodległej. Usłyszeliśmy m.in. ,,Mszę polską”, którą tworzył Jan Adam Maklakiewicz. To dzieło na chór mieszany, sopran lub tenor i organy. Wśród wykonawców Chór ,,Lira” Parafii św. Wojciecha w Nasielsku pod dyrekcją Joanny Ostaszewskiej, Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OSP w Jońcu pod batutą Cezarego Celiana i Agnieszka Sztabik-Baran (sopran). Niepodległościowemu wydarzeniu towarzyszył również występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej ,,Con Grazia” oraz mażoretek ,,Diament”.
Po koncercie zaproszono płońszczan na skosztowanie urodzinowego tortu na setne urodziny Niepodległej.
Więcej zdjęć z płońskich obchodów Święta Niepodległości znajdziecie poniżej.
Oko20:00, 11.11.2018
Jeśli PiS będzie rządził to wszystko w łeb strzeli
Udzielają poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu
Może jakaś ustawka hehehe🤣🤣
Gdzie te buraki z pi
15:02, 2025-05-25
Akcja strażaków w pobliskim hotelu
Nie Pospali do 6 strażaki
Do Piotrek
11:44, 2025-05-25
Akcja strażaków w pobliskim hotelu
Ilość straży nie adekwatna do sytuacji, to se nie pośali do 6 strażaki
Piotrek
11:43, 2025-05-25
Pożar mercedesa na drodze w gminie Naruszewo
Osp robi robotę
Wojtek
11:41, 2025-05-25