Zamknij
REKLAMA

Znakomity finał powiatowych obchodów niepodległościowego jubileuszu [Foto]

11:53, 10.11.2018 | DT
REKLAMA
Skomentuj
Podczas spektaklu wspominano tych, którzy zachowali się jak trzeba, m.in. bohaterską Danutę Siedzikównę ps. Inka [Foto: DT]

Przez cały rok na terenie powiatu płońskiego organizowano szereg wydarzeń, które przypominały o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W piątkowy wieczór podsumowano ten cykl imprez obchodów doniosłego jubileuszu. Głównym akcentem spotkania w sali teatralnej kościoła było pełne emocji widowisko artystyczne pt.: ,,Drogi ku Wolności". 

Ten wyjątkowy rok powinien głęboko zapaść w pamięci szczególnie młodzieży z powiatowych placówek oświatowych; z Płońska, Czerwińska, Raciąża, czy Jońca, które, pod auspicjami Powiatowego Komitetu Obchodów 100-lecia Niepodległości, zaangażowały się w przeróżne inicjatywy, które na pierwszy plan stawiały Niepodległą. 

- Święto Niepodległości to święto radosne, dlatego chcieliśmy, żeby te jubileuszowe obchody też były wesołe, żeby nas wszystkich łączyły – mówił Andrzej Stolpa, starosta powiatu płońskiego, przewodniczący zawiązanego na tę rocznicową okoliczność komitetu. - Przede wszystkim przypomnieliśmy o naszej niepodległości, o Polsce. Niech będzie to drogowskaz dla nas wszystkich, abyśmy wspólnie budowali tę naszą małą i dużą ojczyznę – dodawał, witając gości spotkania wspólnie z wicestarostą Anną Dumińska-Kierską, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku Marzanną Szacherską i ks. Zbigniewem Sajewskim, proboszczem parafii pw. św. M. Kolbego.

Głównym punktem programu było przedstawienie w wykonaniu uczniów ZS nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Płońsku, jak i ich rodziców. Widowisko rozpoczął jednak Miłosz, czwartoklasista z SP nr 4, który przy zabawkowym samochodzie recytował ,,Katechizm polskiego dziecka". Autorkami scenariusza spektaklu są Anna Dobrowolska i Dorota Gut-Pacuszka. O stronę muzyczną przedsięwzięcia zadbała Lucyna Parecka-Łaszczyk.

Dopracowane do najmniejszego szczegółu widowisko było niespełna godzinną podróżą przez wydarzenia naznaczone krwią naszych rodaków, ze szczęśliwym zakończeniem... Wiele powiedzą zdjęcia, które znajdziecie w galerii poniżej. 

- Rok 1918 na zawsze zapisał się na kartach historii – Polska odzyskała niepodległości, ale wcześniej była ciemiężona do momentu, kiedy zniknęła z mapy Europy... - mówił do wnuczki, rozpoczynając swą opowieść sędziwy wiekiem dziadek, a młodzi artyści z piosenką na ustach, w tańcu i w krótkich inscenizacjach z odpowiednimi do czasów rekwizytami, choćby powstańczymi, czy tymi z okresu stanu wojennego, opatrzonych archiwalnymi fotografiami, ukazali w ciekawej i pomysłowej konwencji, ciernistą drogę Polaków do wolności. Zwieńczeniem spektaklu i  powiatowych obchodów było wspólne odśpiewanie refrenu lirycznej piosenki pt.: ,,Ja to mam szczęście". 

(DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

PLPL

2 3

Super brakowało tylko całej rodziny Kurzątkow 17:59, 10.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OkoOko

4 0

Na odsłonięciu pomnika była 19:42, 10.11.2018


JaJa

5 0

Kto chciał, to był. Niech żałuja ci, których nie było. Młodzież, ich rodzice pokazali jakie wartości należy pielęgnować! Gratulacje. 22:15, 10.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolPol

5 0

Nie byłem(moja wina) ale słyszałem- podobno było pięknie.Nie szkoda mi tych, których nie było -ale dzieciaków, które chciały, żebyśmy byli. 22:52, 10.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone