Zamknij
REKLAMA

Udział Strzelców w uroczystości poświęconej Wiktorii Wiedeńskiej

17:49, 12.09.2018 | nadesłał st. strz. Ścibor Budkowski
REKLAMA
Skomentuj
[Foto: zbiory JS 1006 Płońsk]

12 września to data, której wiele osób dzisiaj już nie kojarzy z ważną rocznicą, ale nie Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk. Od lat przypominają nam ważne rocznice z historii polskiego oręża, więc nie mogą nie pamiętać o rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej 1683 roku.

Już parę lat temu postanowili przypominać o rocznicach historycznych znanych i popularnych w okresie międzywojennym, a dzisiaj nieco pomijanych w kalendarzu oficjalnych uroczystości.

Odsiecz Wiedeńska Jana III Sobieskiego to było tak ważne w historii Europy wydarzenie, że często pozwalano Polakom obchodzić jej rocznicę również w okresie zaborów. Z inicjatywy Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1933 r. w 250 rocznicę bitwy w Krakowie miała miejsce Wielka Rewia Kawalerii z udziałem 12 pułków kawaleryjskich. Z tego samego roku pochodzi pamiątkowa tablica umieszczona przy ul. Płockiej w Płońsku.

W ubiegłych latach Strzelcy przypominali Wiktorię Wiedeńską właśnie przed tym pomnikiem. W tym roku reprezentacja Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk oraz delegacja strażaków z OSP Płońsk, uczestniczyła w oficjalnych obchodach rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, które odbyły się 9 września br. na wiedeńskim Kahlenbergu z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, I Zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pilota Jana Śliwki, delegacji 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego oraz organizacji polonijnych z Austrii i Niemiec. 

W 335 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej płońscy Strzelcy zapraszają wszystkich do odwiedzania dziś tablicy znajdującej się przy ul. Płockiej, poświęconej Królowi Janowi III Sobieskiemu. Proszą o pamięć o królu i jego wojskach, pamięć o husarii - najlepszej jeździe świata. 

(nadesłał st. strz. Ścibor Budkowski)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone