Zamknij

Świętujemy polski triumf w wojnie z bolszewikami w 1920 roku [FOTO]

13:35, 15.08.2023 Aktualizacja: 14:12, 15.08.2023
Skomentuj W sierpniowych, patriotycznych uroczystościach brali udział członkowie Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk [fot.: Dawid Turowiecki] W sierpniowych, patriotycznych uroczystościach brali udział członkowie Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk [fot.: Dawid Turowiecki]

- Oto kształtujące się młode państwo jednoczy się, by w słusznej sprawie stanąć w obronie najwyższych wartości: wiary, niepodległości, tradycji i kultury. Z tej niezwykłej próby wychodzi obronną ręką. To zwycięstwo polskiego żołnierza i polskiego dowództwa. A także – jak pisała Maria Rodziewiczówna – triumf całego narodu zjednoczonego ponad podziałami - mówił w upalny, świąteczny wtorek w 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej i tzw. Cudu nad Wisłą burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, gospodarz lokalnych obchodów.

Sierpniowe uroczystości przebiegały w Płońsku według utartego scenariusza: kościelne nabożeństwo, uliczny przemarsz i okolicznościowe wystąpienia przed pomnikiem ku czci rodaków poległych w wojnie z Sowietami. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Już kto chciał, dobrowolnie, gdyż żar leje się z nieba, mógł to samo uczynić pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego przy ulicy Grunwaldzkiej. 

- Cześć i chwała bohaterom 1920 roku, którzy oddali swe życie za ojczyznę! - padało z ust uczestników rocznicowych obchodów, wśród których, poza władzami miejskimi, znaleźli się również: kombatanci, mundurowi, samorządowcy powiatowi, gminni, parlamentarzyści lub ich przedstawiciele, reprezentant marszałka województwa mazowieckiego oraz osoby związane z publicznymi instytucjami i placówkami oświatowymi. Nie zabrakło też instrumentalistów z Młodzieżowej Orkiestry Dętej ''Con Grazia''. 

[FOTORELACJA]1104[/FOTORELACJA]

Przypominano m.in. o jednym z najważniejszych momentów Bitwy Warszawskiej, który rozegrał się również na ziemi płońskiej. Liczący 450 ludzi, ale uchodzący za jednostkę doborową, 1. Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego 17 sierpnia 1920 roku pod Arcelinem przeprowadził szarżę na atakującą Płońsk piechotę bolszewicką. - Był to niewątpliwie triumf niezwykłej odwagi, który walnie przyczynił się do ostatecznego zwycięstwa w całej Bitwie Warszawskiej. Dziś w sposób szczególny, jako mieszkańcy ziemi płońskiej, wspominamy ten heroiczny bój i wielką mobilizację społeczeństwa na terenie Płońska i Mazowsza - podkreślał burmistrz Pietrasik. 

REKLAMA

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(12)

w październiku 2023w październiku 2023

9 11

będziemy świętować zwycięstwo nad bolszewikami z 2015 roku.

15:57, 15.08.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EgEg

8 5

A tych przyklejających się do partii rządzącej coraz więcej. Szkoda, że ci skompromitowani też?

16:15, 15.08.2023

Chwała bohateromChwała bohaterom

6 4

Warto dodać że odsiecz pod Arcelinem to triumf nie tylko 1 pułku szwoleżerów, ale również 201 Ochotniczego Pułk Szwoleżerów, którym dowodził mjr Stefan Hanka-Kulesza

21:35, 15.08.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PowalającaPowalająca

9 2

frekwencja, w nadchodzące wybory zaangażowane całe rodziny, aktorstwo też powala ?

22:29, 15.08.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LoLo

6 4

Wybory powinny co dwa lata odbywać się. Tak dla zdrowia otoczenia.

22:38, 15.08.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

petropetro

6 5

Fajnie, a w Szerominku Kędzik wystąpił z pismem o likwidację strzelnicy. W-ce wójt już pozytywnie zaopiniowała, taki zaściankowy patriotyzm przewodniczącego rady gminy.

09:11, 16.08.2023
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

do petrodo petro

4 3

Co takiego, chyba ich powaliło! Zlikwidować strzelnicę w dzisiejszych czasach, to czysta głupota!!!!!!! Wrogowie przy granicy a tym odbiło aby likwidować strzelnicę!!!! Myślcie głową!!!!

12:33, 16.08.2023

ikoiko

4 3

Nie wiem jak mam nazwać taką głupotę. Może trzeba napisać do MSW i A - może to po prostu działanie na rzecz Kremla. PSL - raTo nie wola mieszkańców - tylko twoja samowola. Chyba, że ktoś za tym stoi. Co na to radni PIS-u w powiecie i w gminie, cisza, za co biorą p[ieniądze. Do roboty, trzeba to powstrzymać! A Kędzikowi wystawić czerwoną kartkę, dosyć już tego peeselowskiego panoszenia. Tym panom trzeba podziękować.

12:38, 16.08.2023

TerenyTereny

0 0

Pod działki budowlane komuś obiecał...chyba logiczne?

16:22, 19.08.2023

MieszkaniecMieszkaniec

9 2

Czemu u Burmistrza tak bardzo widać m.in.....to, że maluje włosy?! Fryzjer coś kiepsko stara się ?

12:26, 16.08.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OJJJJOJJJJ

3 1

Zrzedną miny, zrzedną... na wszystko przychodzi czas. Miejmy nadzieję koniec tej hucpy!

17:51, 16.08.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

aa

0 1

zajrzyj do słownika, sprawdź znaczenie słowa hucpa.

16:41, 17.08.2023


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu plonskwsieci.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%