Zamknij
REKLAMA

Wkrótce ruszą prace przy nowych obwodnicach Płońska - umowa z wykonawcą podpisana

17:43, 14.08.2019 | DT
REKLAMA
Skomentuj
Tak przebiegać będzie obwodnica zachodnia (z lewej) i obwodnica wedlowska (z prawej) [Wizualizacja: UM Płońsk]

W najbliższą środę przy ulicy Szkolnej inwestor oficjalnie przekaże wykonawcom plac budowy pod jedną z największych płońskich inwestycji, która zyskała rekordowe w historii miasta dofinansowanie. Dziś z kolei szef ratusza podpisał umowę na realizację tego przedsięwzięcia, którego efektem będzie pobudowanie obwodnicy zachodniej im. Jana Pawła II oraz obwodnicy wewnętrznej centrum miasta. Pierwsza z nich połączy ul. Mazowiecką, którą również czeka przebudowa, Płocką, Szkolną aż do Młodzieżowej, a druga Żołnierzy Wyklętych z Grunwaldzką. 

- To wszystko układa się w jeden ciąg komunikacyjny. To spełnienie największych naszych oczekiwań. Podpisanie tej największej umowy to święto - oceniał burmistrz Andrzej Pietrasik w towarzystwie wiceburmistrz Liliany Kraśniewskiej i innych miejskich urzędników.  

A przypomnijmy tylko, że inwestycja budowy obwodnicy zachodniej i obwodnicy wewnętrznej centrum miasta Płońska opiewa na kwotę blisko 42 mln zł. To największa część zadania inwestycyjnego w ramach całościowego projektu pn. „Budowa  ścieżek rowerowych w ramach działania ograniczenie zanieczyszczeń  powietrza i rozwój mobilności miejskiej” wartego ponad 65 mln zł, z czego blisko 56 milionów to dotacja zewnętrzna (50 mln z UE, 5 z kawałkiem z budżetu państwa). Daje to wszystko niespotykane dotychczas 89 proc. dofinansowania kosztów kwalifikowanych.  

Zadania tego podejmie się konsorcjum: Zarząd Dróg i Mostów jako lider oraz przedsiębiorstwo „Wapnopol” jako partner. - Bardzo się cieszymy, że lokalne firmy będą miały możliwość wspólnej realizacji tej inwestycji. Mam nadzieję, że inwestycja przebiegnie wzorowo i spotkamy się na otwarciu obwodnicy - mówił w środę Janusz Chłopik, prezes spółki ZDiM. Firmę Wapnopol reprezentował m.in. Adam Nowakowski, który na czas robót prosi o wyrozumiałość kierowców.  

Burmistrz wspomniał, że w latach 2016-2018 Gmina Miasto Płońsk wykupiła grunty pod obwodnicę zachodnią za kwotę 3 mln zł, za przewidziano na ten cel 5 mln. 

Jak dowiadujemy się, długość obwodnicy zachodniej wynosić będzie blisko 2 km. Budowa tejże obwodnicy obejmuje wykonanie rond z ul. Szkolną i z ul. Młodzieżową (przy Płockiej i Mazowieckiej rondo już jest), mostu przez rzekę Płonkę oraz budowę ścieżek rowerowych. Z kolei obwodnica wedlowska liczyć będzie 650 metrów. Zadanie obejmuje m.in. wykonanie ronda w miejscu skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej i Wolności, parking (32 miejsca + 2 miejsca dla niepełnosprawnych) oraz budowę ścieżek rowerowych.

- Wchodzimy w tereny dziewicze, gdzie nikt wcześniej nie budował dróg. Mamy suchy rok, więc wydaje się, że to wszystko będzie proste, ale część terenów między szosą Płońsk-Baboszewo a ulicą Szkolną to są tak naprawdę takie jeziorka, kiedy zrobi się mokro - przyznawał Andrzej Pietrasik, dodając, iż miejsca przy obwodnicach będą wykorzystane w dużej mierze na tereny zielone, m.in. z roślinami miododajnymi. Burmistrz liczy również, że w rejonie prac przy obwodnicy wewnętrznej nie zabraknie znalezisk archeologicznych. 

Umowa podpisana, wszyscy uśmiechnięci - można teraz brać się do roboty w terenie. Partnerami miejskiego projektu są: Powiat Płoński (obecny był wicestarosta Krzysztof Wrzesiński) oraz Gmina Płońsk (obecny wójt Aleksander Jarosławski)  [Foto: Dawid Turowiecki]

- Mamy dobrych, sprawdzonych wykonawców, o nich jestem spokojny. Teraz tylko, aby Pan Bóg dał im dobrą pogodę, i żeby nie było nieszczęśliwych wydarzeń na terenie budowy. Życzę, aby mieszkańcy Płońska mogli jak najszybciej z tych ciągów komunikacyjnych korzystać. Będziemy promować zdrowy tryb życia i stwarzać warunki dla rozwoju Płońska od strony zachodniej. Już są zgłoszenia chętnych deweloperów, którzy chcą zabudować prawie 4 hektary. Najlepszy przykład to to, co stało się przy obwodnicy wschodniej - kończył optymistycznie burmistrz Pietrasik. 

Do końca listopada 2020 roku ma być ukończona obwodnica centralna, a do końca lipca 2021 r. obwodnica zachodnia. Roboty budowlane mają przebiegać równolegle, a ruszą lada dzień. 

W ramach całościowego projektu, oprócz dwóch obwodnic, powstanie m.in. sieć dróg rowerowych od Poświętnego do ul. św. Jana Pawła II (łączna długość blisko 10 km), trzy parkingi typu "parkuj i jedź", a także ekologiczna komunikacja miejska i obsługujący ją system - podaje ratusz. 

(DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

FfFf

4 9

Czy później planowany jest też deptak? Było kilka pomysłów: Płocka od kościoła do rynku, Grunwaldzka od rynku do wysokości sklepu"Olimp" itd. Ktoś coś na ten temat wie? 12:11, 15.08.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KolKol

7 4

A samochody pojadą przez Raciąż... 13:18, 15.08.2019


FfFf

4 6

Nie zdałem tego pytania jako zwolennik deptaku. Nie masz nic do powiedzenia to nie mów wcale 15:10, 15.08.2019


REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone