Dziś w naszym piątkowym cyklu ,,Ekspert radzi" publikujemy materiał autorstwa dietetyka klinicznego Magdy Stefaniak przyjmującej w Prywatnych Gabinetach Lekarskich ,,MEDICUM". Będzie o diecie niskokalorycznej. Czy Ty również będąc na diecie niskokalorycznej kiedy odmawiasz sobie wszelkich pyszności, nie masz humoru i wszystko Cię drażni? To najprawdopodobniej niski poziom cukru we krwi sprawia, że czujesz się przygnębiona. W dodatku denerwuje Cię także to, że wszystko, na co masz ochotę posiada... kalorie. W efekcie z wielu rzeczy musisz zrezygnować.
Diety niskokaloryczne, inaczej nazywane ubogoenergetyczne lub redukujące zostały stworzone przede wszystkim dla osób walczących z nadmierną masa ciała, cechujących się nadwagą lub otyłością. Od dawna wiadomo, że wraz z redukcją masy ciała następuje poprawa parametrów krwi, samopoczucia, wyglądu czy ogólnie rzecz biorąc polepszenie funkcjonowania całego organizmu.
Niestety jak większość diet i opisywana dieta ma swoje wady i zalety, które wymienione zostaną poniżej.
Zacznijmy od początku?
Zakres kaloryczny większości niskokalorycznych diet oscyluje poniżej granicy PPM, czyli podstawowej przemiany materii. Nie dość, że taki sposób odżywiania jest absolutnie niewskazany, a wręcz niezdrowy - po zakończeniu kuracji odchudzającej zrzucone kilogramy wracają, nierzadko z nawiązką. Dlaczego tak się dzieje? Otóż przedłużająca się głodówka ? bo inaczej tego nazwać nie można ? wyniszcza organizm, a to z kolei sprawia, że szybko przestajemy trzymać się jej zaleceń.
Pozbycie się 1 kilograma tłuszczu wymaga wydatku energetycznego na poziomie około 7000 kcal, czyli osoba o zapotrzebowaniu 3000 kcal/dzień chcąc schudnąć w ciągu 7 dniu 1kg tłuszczu, powinna odjąć każdego dnia 1000 kcal (3000 ? 1000 = 2000 kcal/dzień).
Przykład:
Kobieta z zapotrzebowaniem 2000 kcal/dzień.
2000 kcal ? 1000 kcal = 1000 kcal
Każdego dnia odejmujemy 1000 kcal * 7 dni = 7000 kcal
Tak przestawia się to w teorii, ale w praktyce może wyjść całkiem inaczej, gdyż musimy brać pod uwagę czynniki osobnicze takie jak m.in. wiek (wraz z wiekiem zmniejsza się podstawowa przemiana materii i odchudzanie staję się trudniejsze), płeć, stan zdrowia, predyspozycje genetyczne, rodzaj wykonywanej pracy itp.
Początkowe efekty stosowania tego typu diety są zadowalające wręcz zaskakujące, organizm gubi wodę i stąd nagły spadek masy ciała w pierwszych dniach diety. Nasz organizm bardzo szybko potrafi się przystosować do wprowadzonych zmian m.in. do zmniejszenia PPM (podstawowej przemiany materii).
Nie zawsze jednak jest tak, że nasze ciało (organizm) chce tego samego co nasze myśli (np. schudnąć). Ciało dąży do powrotu do równowagi, a nie koniecznie redukcji tkanki tłuszczowej. Organizm otrzymuje od nas coraz mniej pożywienia/kalorii, a co za tym idzie nasze ciało nie będzie ochoczo spalało tkanki tłuszczowej- zacznie ją oszczędzać (gromadzić), aby mieć energie do funkcjonowania.
Z tygodnia na tydzień będąc na tego typu diecie masa ciała spada, ale niestety po około miesiącu trwania wyrzeczeń ?waga? ani drgnie. CO SIĘ STAŁO???
Organizm się przyzwyczaił do tego co jest i zwolnił swoje ?obroty?, aby lepiej dostosować się do nisko kalorycznej całodziennej racji pokarmowej.
Co nam grozi gdy zbyt szybko schudniemy?
Mimo, że przez pewien czas będziesz chudł/-a dostarczając sobie 1000 kalorii, to już przy 1500 kcal zaczniesz tyć. Każda kolejna dieta może nie przynosić rezultatów, kiedy przemiana materii będzie na najgorszym poziomie.
Chyba nikt nie marzy o tym, by zamiast ładnie zarysowanych mięśni ramion mieć wiotkie "motylki". Niskokaloryczna dieta zazwyczaj uniemożliwia uprawianie sportu i ćwiczenie z przyrządami, bo brakuje do tego siły. Po zakończeniu kuracji odchudzającej zauważamy nadmiar skóry, która wygląda na pomarszczoną, a to dodaje lat!
Na diecie niskokalorycznej prawdopodobnie ciągle będziesz odczuwać głód. Jeśli nie masz silnej woli, tym bardziej zrezygnuj z planów zastosowania takiej diety.
Dietę niskokaloryczną warto zastosować w roli diety oczyszczającej organizm, a nie jako sposób na odchudzanie.
Anoreksja, bulimia, jedzenie kompulsywne ? nierzadko wstępem do tych chorób jest właśnie dieta, która nie dostarcza odpowiedniej ilości kalorii. Osoba stosująca dietę ma wyrzuty sumienia, kiedy zdarzy jej się przekroczyć zasady, wówczas np. wywołuje wymioty, natomiast zachęcona szybkimi efektami jeszcze drastyczniej obniża kalorie, co może doprowadzić do anoreksji.
Nie sztuką jest mieć smukłe ciało ? w połączeniu z przerzedzoną fryzurą, połamanymi paznokciami i szarą cerą nie będzie prezentować się zbyt okazale. Diety niskokaloryczne zazwyczaj nie dostarczają odpowiednich witamin niezbędnych do zachowania włosów, skóry i paznokci w dobrej kondycji.
Dodatkowa sztuczna suplementacja może nie pomóc ? wiele witamin rozpuszcza się w tłuszczach (których w organizmie odchudzającej się osoby brakuje), w dodatku te w postaci tabletek są często słabo przyswajalne. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest więc odpowiednio zbilansowana dieta plus ewentualnie naturalne i sprawdzone suplementy diety.
Dieta, której założenia opierają się na przestrzeganiu górnego limitu kalorycznego sprowadza się do tego, że ciągle liczymy kalorie. Kiedy zaczniesz zastanawiać się nad tym, czy więcej kalorii ma liść sałaty rzymskiej czy garść rukoli ? twoje odchudzanie zmierza w złą stronę.
Głód wszystkiego, co zakazane dopada ze zdwojoną siłą, jemy o wiele więcej, niż potrzebujemy, w dodatku organizm nauczony doświadczeniem magazynuje co tylko zdoła pozyskać ? w postaci tkanki tłuszczowej.
Nierozsądna dieta nie uczy właściwych nawyków żywieniowych, przez co utrwala te niezdrowe. Twórcy niektórych programów diet niskokalorycznych zalecają, by pomijać śniadania (ewentualnie wypić czarną kawę), a także nie jeść niczego po godzinie 18.00. Nie jest to zdrowe, w dodatku, kiedy już zdecydujemy zakończyć dietę, trudno będzie się "przestawić".
Podsumowując ? dla kogo przeznaczone są tego typu diety?
Dla osób:
? rzucających palenie,
? przed operacjami bariatrycznymi ? chirurgiczne leczenie otyłości,
? ze słabnącą motywacją, kiedy ubytek masy ciała jest zdecydowanie mniejszy niż na początku stosowania kuracji odchudzającej,( stosujemy maksymalnie 2 tygodnie)
Jakie są przeciwwskazania do stosowania diety:
? ciąża,
? celiakia,
? cukrzyca typu 1,
? porfiria (grupa wrodzonych lub nabytych schorzeń wynikających z zaburzenia działania enzymów szlaku syntezy hemu, zwanym również szlakiem porfiryn),
? nadczynność tarczycy,
? depresja,
? karmienie piersią,
? dzieci, młodzież,
? wiek powyżej 65 roku życia,
? przewlekłe choroby wątroby, nerek, trzustki,
? choroby serca,
? choroba nowotworowa,
? i wiele innych chorób.
Czy diety niskokaloryczne działają?
TAK i NIE. Szybkie odchudzanie nigdy nie obejdzie się bez konsekwencji dla stanu naszego zdrowia. Diety niskokaloryczne mogą okazać się dobrym rozwiązaniem w skrajnych przypadkach (przed operacją, gdy inne metody zawodzą, otyłość znacznego stopnia) oraz wtedy gdy są przeprowadzane pod okiem zespołu specjalistów ? lekarz, dietetyk, fizjoterapeuta, psycholog, w zaplanowanym odstępie czasu. W końcu ten sposób żywienia dobiegnie końca i wtedy ważne jest powolne wychodzenie z diety niskokalorycznej poprzez zwiększanie kaloryczności jadłospisu oraz zachowanie poprawnych nawyków żywieniowych w połączeniu z aktywnością fizyczną.
Czy polecam taką dietę?
NIE. Dieta niskokaloryczna (stosowana przez dłuższy okres czasu), aby była skuteczna i po jest zaprzestaniu nie wystąpił efekt jo-jo wymaga dużej wiedzy, motywacji i cierpliwości. Uważam, że zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem jest racjonalne żywienie (zapewniające zalecane spożycie składników odżywczych) oraz regularna aktywność fizyczna.
Mgr Magda Stefaniak
Dietetyk kliniczny
MEDICUM Prywatne Gabinety Lekarskie
Płońsk, ul. Rzemieślnicza 21
Wizyty w każdy poniedziałek po wcześniejszym zapisie telefonicznym pod numerem: 692 336 052.
1 0
http://www.odchudzanie-skorczewski.pl/dieta-niskokaloryczna/ kopiuj-wklej, smutne że Pani mgr skopiowała czyjś artykuł i podała go jako swój
1 0
Oryginalny tekst znajdziecie na stronie https://tomekskorczewski.pl/dieta-niskokaloryczna/