Zamknij

Świąteczny czas w Ośrodkach wsparcia dla dzieci i młodzieży na Mazowszu Płockim

12:07, 20.12.2023 Materiał zewnętrzny Fundacji Przystanek Rodzina Aktualizacja: 12:21, 04.01.2024
Skomentuj [fot.: ze zbiorów udostępnionych przez Fundację Przystanek Rodzina] [fot.: ze zbiorów udostępnionych przez Fundację Przystanek Rodzina]

Świąteczny czas to magia wyjątkowych chwil, zwłaszcza dla dziecka. Unoszący się w powietrzu pyłek radości, nadziei i oczekiwania. Moc dobrych słów, śpiewu kolęd, wzruszenia i uśmiechów. Czas, który chcemy i możemy przeżyć dobrze. 

W Fundacji Przystanek Rodzina nastał już przedsmak wigilijnego wieczoru. Dzieci i młodzież przynależąca do Ośrodków Wsparcia prowadzonych przez organizację pozarządową w Płocku, Bodzanowie, Proboszczewicach i Czerwińsku nad Wisłą, miała okazję spotkać się przy świątecznym stole, podzielić opłatkiem, dobrym słowem i celebrować te wyjątkowe chwile. Doniosłość tego wydarzenia podkreślała obecność przedstawicieli samorządowych: wójta gminy Bodzanów – Pana Jerzego Staniszewskiego, burmistrza Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą – Pana Marcina Gortata, przedstawicieli OSP Stara Biała, OSP KSRG Czerwińsk nad Wisłą, proboszcza księdza Łukasza Mastalerza oraz salezjańskich duchownych z Czerwińska. Wśród wyjątkowych gości znalazły się również Pani Anna Habaj – prezes Fundacji Przystanek Rodzina oraz Pani Aleksandra Ziółek – wiceprezes Fundacji. 

Kadra Ośrodków Wsparcia dla dzieci i młodzieży wraz z wsparciem rodziców zadbała by na stole znalazły się wigilijne potrawy a atmosferę świąt dopełniały śpiew kolęd, wspólna modlitwa oraz wręczone dzieciom paczki i upominki. 

To pierwsze święta w Ośrodkach Wsparcia dla dzieci i młodzieży. Placówki funkcjonują od sierpnia bieżącego roku, w ramach zadania publicznego ,,Ośrodki wsparcia dla dzieci i młodzieży na Mazowszu Płockim’’ i są współfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. 

Utworzenie i prowadzenie placówek jest odpowiedzią na narastające problemy w zakresie zdrowia psychicznego, z jakimi mierzą się młodzi ludzie. Potrzeba szczególnego wsparcia, zrozumienia i uwagi. Specjalistów, którzy pomogą im poradzić sobie z trudnościami i lękami. Będą towarzyszyć w drodze ku poprawie samopoczucia, wzmacniania poczucia własnej wartości, samoświadomości i umiejętności społecznych. Pracując od lat z dziećmi i rodzicami, dostrzegamy potrzebę wsparcia całej rodziny. Dlatego też projekt zakłada Pomoc w rozwiązywaniu trudności wychowawczych, świadczoną w formie nieodpłatnego poradnictwa nie tylko dla dzieci ale również dla rodziców i opiekunów prawnych. Ośrodki funkcjonują od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00 – 19.00, a w okresie ferii i wakacji w godzinach 10.00 – 15.00.

W ośrodkach wsparcia tworzymy warunki do rozwijania potencjału dzieci. Zachęcamy do odkrywania swoich zainteresowań i pasji. Pomagamy przezwyciężyć   trudności i rozwiązywać problemy.

Pokazujemy jak można inaczej. Słuchamy i uczymy słuchać. Rozwijamy umiejętności społeczne. Wzmacniamy wiarę w siebie. Dajemy poczucie bezpieczeństwa. 

Dzieci i młodzież mają zapewnione:

– Ruch i zabawę. Czas na świeżym powietrzu.
– Samorozwój w formie Treningów umiejętności społecznych, regulacji emocji i zastępowania agresji
– Treningi uważności i zajęcia relaksacyjne
– Indywidualną pomoc psychologiczną
– Spotkania z terapeutą środowiskowym
– Warsztaty i wyjazdy
– Wycieczki w atrakcyjne miejsca
– Spotkania z pasjonatami​

Ośrodek Wsparcia przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży, u których obserwuje się:

– objawy obniżonego nastroju i stresu tj. smutek, przeciążenie, napięcie,
– wycofywanie się z kontaktów społecznych,
– zaburzenia snu tj. bezsenność, poczucie ciągłego zmęczenia, nadmierna senność,
– pogorszenie wyników w szkole i spadek zaangażowania w naukę,
– pogorszenie się relacji między rodzicem, a dzieckiem, agresywne zachowania, płaczliwość,
nadpobudliwość, wybuchowość, poczucie niezrozumienia,
– trudności dotyczące relacji z otoczeniem, tj. agresywne zachowania, łamanie prawa, wandalizm,
używanie substancji psychoaktywnych, nadużywanie urządzeń cyfrowych,
– zaburzenia odżywiania tj. zajadanie stresu lub restrykcyjne diety,
– zachowania autodestrukcyjne tj. okaleczanie się, myśli rezygnacyjne,

Jeśli zauważasz u swojego dziecka takie objawy, to być może Ośrodek Wsparcia jest dla niego dobrym miejscem. Zachęcamy do telefonicznego kontaktu, od pn.-pt. w godzinach 10.00 – 14.00. 

  • OW Płock - tel.: 500 378 223    
  • OW Bodzanów - 500 377 567    
  • OW Czerwińsk - 500 377 545    
  • OW Bodzanów - 500 377 567
(Materiał zewnętrzny Fundacji Przystanek Rodzina)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%