Teren I Liceum Ogólnokształcącego w Płońsku, Zespołu Szkół w Raciążu oraz Zespołu Szkół w Czerwińsku zyska nową roślinność, ponad dwa tysiące sztuk. Władze powiatu płońskiego podpisały właśnie umowy z wykonawcami ''zielonych'' inwestycji.
- Głównym założeniem projektu jest stworzenie na obszarach placówek szkolnych terenów zieleni spełniających funkcje zarówno estetyczne jak i stworzenie miejsc wypoczynku dla uczniów wśród zieleni, podnosząc ich świadomość ekologiczną oraz zwiększenie bioróżnorodności wokół terenu zabudowanego. W ramach zadania wykonane zostaną m.in.: nasadzenia ok. 2030 sztuk roślin – drzew, krzewów, bylin oraz parki kieszonkowe i zielone ściany
- przekazuje Barbara Rudzińska, rzecznik prasowa Starostwa Powiatowego w Płońsku.
Na terenie I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku wydzielone zostaną strefy wypoczynku i relaksu dla uczniów. Planuje się utworzenie terenu zielonego, w ramach którego w otoczeniu starych drzew, wykonane zostaną nowe, uzupełniające nasadzenia. Odpowiednio dobrana roślinność będzie miała funkcję estetyczną oraz stworzy zaplecze do relaksu, zmniejszając działanie promieni światła, tak by młodzież miała gdzie odpocząć.
REKLAMA
Budynek magazynu zostanie przearanżowany na tzw. zieloną ścianę. Zielone ściany, nazywane również wertykalnymi ogrodami, są w rzeczywistości rozbudowanymi kompozycjami roślinnymi pionowymi. Poprzez użycie roślin kwitnących oraz zimozielonych unikalny pionowy ogród urozmaici przestrzeń placówki szkolnej. Gatunki pnączy zostały dobrane tak by jedne zdobiły dekoracyjnym i gęstym ulistnieniem, inne natomiast będą obficie zakwitały. Liście niektórych pnączy będą przebarwiały się jesienią. Dodatkowo planuje się utworzenie parku kieszonkowego na szkolnym dziedzińcu. Jest to centralna część działki - miejsce dostępne dla każdego.
Przy Zespole Szkół w Raciążu zaplanowano nasadzenia roślinności wysokiej oraz niskiej. Ze względu na to, iż na terenie placówki rośnie zaledwie kilka starych drzew, planuje się nowe nasadzenia, tak by urozmaicić teren pod względem estetycznym, a także zwiększyć bioróżnorodność. Roślinność wysoką – drzewa – planuje się wykonać w nasadzeniach szpalerowych, wzdłuż budynku, tak by stworzyć miejsce dające cień. Roślinność niska zaprojektowana jest w grupach (rabaty). Ze względu na to, iż budynek posiada betonowe szkolne patio, zaplanowano nasadzenia roślin w donicach. Rośliny te stanowić będą przede wszystkim rośliny wieloletnie. Dodatkowo planuje się nasadzenia roślinami sezonowymi tak, by wygląd patio zmieniał się w zależności od pór roku. Projekt ma zaangażować również uczniów w część wykonywanych na patio prac, co przełoży się na kształtowanie stosunku do przyrody, poczucia piękna i postaw ekologicznych u młodych ludzi.
REKLAMA
Chociaż przy Zespole Szkół w Czerwińsku nad Wisłą trwają prace budowalne, to już zaplanowane zostały również nasadzenia, które nie będą kolidowały z rozwojem szkoły. Na terenie tej szkoły zagospodarowany zostanie teren od strony wschodniej i południowej, przy nowobudowanym boisku z zadaszeniem stałym. Zaplanowano nasadzenie drzewek, które ożywią teren, wprowadzą większe urozmaicenie i poprawią atrakcyjność przestrzeni, opisuje starostwo.
200 tys. zł na zadanie pn. „Powiat Płoński się zmieni, odpoczniemy wśród zieleni” w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu „Mazowsze dla klimatu 2024” pozyskano z funduszy Samorządu Województwa Mazowieckiego.
[ZT]18487[/ZT]
Anon12:02, 29.10.2024
0 0
Tu nie ma komu drzew przyciąć a tyle zieleni ktoś chce dołożyć gratuluję głupoty 12:02, 29.10.2024